با جشن مردادگان بیشتر آشنا شوید
1396/05/07 - 12:32 اخبار گردشگری

با جشن مردادگان بیشتر آشنا شوید

7 مرداد در تقویم باستانی ایرانیان روز جشن مردادگان است که «امردادگان» خوانده می‌شود. امرداد که به معنی بی مرگی و جاودانگی است، نام ششمین (یا هفتمین) و در اصل آخرین امشاسپندان است.

امشاسپندان از صفات پاک اهورامزدا هستند و در آئين زرتشت، خرداد و امرداد، امشاسپندان كمال و دوام در جهان مينوی و پرستاران آب و گياه در جهان خاكی، همواره در كنار هم جای دارند.

در این روز که در دوران باستان و عصر ساسانی گرامی داشته می‌شد، مردم مراسمی در دشت و فضای باز برگزار می‌کردند و به باغ و مزارع خرم دور از شهر می‌رفتند تا با شادی و سرور این روز را در دامن طبیعت گرامی بدارند.

در کتاب «جشن‌های فراموش شده ایران باستان» که بهروز بیگوند آن را گردآوری کرده، آمده است: «در یادگارهای کهن ایرانی، از این روز و جشن ویژه آن، سخن بسیار گفته شده است در متن پهلوی "بُندَهِش"، هم آمده است، خویش کاری امرداد در جهان مادی که نگهبانی از گیاهان روی زمین و سرسبز و بارور نگاه داشتن آن‌هاست و نماد جاودانگی و بی‌مرگی و جوانی همیشگی به شمار می‌آید.»

خیام نیز در نوروزنامه می‌نویسد: «مردادماه یعنی خاک، داد خویش بداد از بَرها و میوه‌های پخته که در وی به کمال رسد و نیز هوا در وی مانند غبار خاک باشد و این ماه میانه تابستان بود و قسمت او از آفتاب، مر برج اسد را باشد.»

ماه اَمرداد و جشن اَمردادگان امروزه به نام مردادگان، در بین مردم رایج است. مرداد به معنی نیستی و مرگ است اما وقتیکه حرف الف در اول آن قرار می‌گیرد آن را نفی می‌کند و به بی مرگی و جاودانگی، تغییر معنی می‌دهد. زیرا امرتات در زبان اوستایی و امرداد در زبان پهلوی، از ششمین امشاسپندان و یکی از صفات اهورامزدا در گات‌ها است که دلالت بر بی مرگی و جاودانگی و زوال ناپذیری اهورامزدا دارد.

(برای خرید بلیط هواپیما چارتر، خرید بلیط قطار و رزرو هتل از خدمات سایت فلایتیو استفاده کنید.)

 

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط