کتاب در استانبول
1397/06/16 - 11:00 راهنمای سفر

راهنمایی برای عاشقان کتاب در استانبول

فرقی نمی‌کند که به دنبال مکانی آرام برای کار یا درس خواندن باشید، استانبول دارای کتابخانه‌های تحقیقاتی متعددی است که افراد از همه سنین را به خود جذب می‌کند. فلایتیو به همین منظور نگاهی به بهترین کتابخانه‌های این شهر با طیف گسترده‌ای از کتاب‌ها انداخته است.

برای خرید بلیط هواپیما استانبول به فلایتیو مراجعه کنید.

سالت گالاتا

سالت گالاتا بدون شک یکی از زیباترین کتابخانه‌ها برای گذراندن روز خود بوده و در ساختمان یک بانک دوران امپراتوری سابق عثمانی واقع شده است. این کتابخانه در دو طبقه احداث شده و یکی از سریع‌ترین ارتباطات اینترنتی شهر را دارد. در سالت گالاتا مجموعه بزرگی از کتاب‌ها به زبان‌های انگلیسی، ترکی و فرانسوی یافت می‌شود. یک گالری هنری، یک کافه دوست‌داشتنی با بالکن، یک کتاب‌فروشی و یک رستوران مدرن ترکی نیز در طبقه زیرزمین این مرکز فرهنگی به چشم می‌خورد.

کتابخانه صنایع خلاق ویتالی هاکو

کتابخانه صنایع خلاق ویتالی هاکو که در ساختمانی مدرن از نظر معماری در بخش آسیایی استانبول واقع شده، شاید کمی دور از دسترس باشد اما قطعا ارزش بازدید را دارد. این فضای کاملا مدرن با مجموعه‌ای از کتاب‌های عالی با موضوعاتی چون فشن، هنر، معماری، طراحی، عکاسی، فیلم و دیگر رشته‌ها پر شده است. نسخه‌های محدود با امضای نویسندگان مشهور نیز در این کتابخانه یافت می‌شود.

موسسه تحقیقاتی آمریکا در ترکیه

موسسه تحقیقاتی آمریکا در ترکیه دارای یک کتابخانه با حدود ۱۴ هزار جلد کتاب و مجله، متعلق به دوران روم شرقی، عثمانی و ترکیه مدرن، است. این کتابخانه که منبع مهمی برای محققان انگلیسی‌زبان محسوب می‌شود، دارای سیستم جست‌وجوی آنلاین به‌منظور صرفه‌جویی در زمان است.

کتابخانه آتاتورک

وقتی‌که صحبت از کتابخانه‌های استانبول می‌شود، ذهن همگان به‌سوی کتابخانه آتاتورک می‌رود که از سال ۱۹۳۹ مشغول فعالیت است. این کتابخانه که از سال ۱۹۸۱ به مکان فعلی منتقل شده است یک شاهکار معماری با پنجره‌های فراوان محسوب شده و نمایی بسیار خوب به خلیج بوسفور دارد. اگرچه این کتابخانه شمار زیادی از کتاب‌های انگلیسی را پوشش نمی‌دهد، اما برخی از اولین روزنامه‌های دوران امپراتوری عثمانی و مجموعه‌ای از کارت‌پستال‌ها و نقشه‌های بسیار ارزشمند را نگهداری می‌کند.

کتابخانه موزه ادبیات احمد حمدی تان پینار

احمد حمدی تان پینار یکی از مهم‌ترین مقاله و رمان‌نویسان ترکیه‌ای محسوب شده و کتابخانه موزه ادبیات نیز به یاد ایشان نام‌گذاری شده است. این کتابخانه در عمارتی با قدمت ۲ قرن واقع شده و در نزدیکی گلخانه کاخ توپکاپی قرار دارد. علاوه بر وجود غرفه‌هایی برای آشنایی با زندگی و حرفه برخی از مشهورترین نویسندگان ترکیه‌ای و فضاهایی برای برگزاری کارگاه‌های آموزشی و مراسم رسمی، ۸ هزار نسخه کتاب نیز در این کتابخانه یافت می‌شود. این مجموعه با داشتن بیش از هزار عنوان کتاب در مورد استانبول، مجلات ادبی و دیگر حوزه‌های هنری را نیز پوشش می‌دهد.

کتابخانه دولتی بایزید

کتابخانه تاریخی بایزید که در سال ۱۸۸۴ تاسیس شده است، یکی از محبوب‌ترین کتابخانه‌های شهر، به دلیل پروژه بازسازی و ادغام ظواهر تاریخی آن با معماری عصر حاضر، محسوب می‌شود. در این کتابخانه آثار چاپی مدرن به همراه مجموعه‌ای از کتاب‌های نایاب شامل نسخ خطی دوران عثمانی و دیگر دست‌نوشته‌ها به زبان عثمانی، عربی و فارسی به چشم می‌خورد. این کتاب‌ها در اتاقک‌های شیشه‌ای و شرایط مطلوب نگهداری می‌شوند.

کتابخانه مرکزی دانشگاه استانبول

دانشگاه استانبول که به خاطر پردیس دانشجویی سرسبز و ساختمان‌های تاریخی خود بسیار مشهور است، یک کتابخانه شگفت‌انگیز هم دارد. این مجموعه یکی از قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین کتابخانه‌های دانشگاهی در ترکیه بوده و شامل نسخ خطی از قرن پانزدهم به زبان‌های ترکی و خارجی و همچنین آثار چاپی متعلق به این کشور می‌شود.

برچسب ها:

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط