میراث تاریخی یونسکو در یونان
1397/09/13 - 11:00 راهنمای سفر

راهنمای مکان‌های میراث تاریخی یونسکو در یونان (قسمت اول)

یونان با داشتن تاریخ غنی و دیرینه‌ی خود، بناها و مکان‌های باستانی مختلفی دارد که میراث فرهنگی عمیقی را در خود دارند. به همین دلیل جای تعجبی نیست که 18 بنا و منطقه در یونان، در فهرست مکان‌های میراث جهانی یونسکو قرار گرفته‌اند. این گوهرهای گران‌بهای تاریخی را می‌توانید در ادامه ببینید.

برای خرید بلیط هواپیما به فلایتیو مراجعه کنید.

معبد آپولو اپیکوریوس در باسائه (1986)

این معبد که در دامنه‌ی کوه دورافتاده‌ای در پلوپونز قرار دارد، یک معبد کلاسیک است که به خوبی از زمان قدیم باقی مانده است. منحصر به فرد بودن این معبد نه فقط به خاطر دورافتاده یا وقف بودن آن، بلکه به خاطر این نکته نیز است که عناصر سبک دوریک، ایونیک و کرینتی را با هم ادغام می کند. این معبد که تقریباً بین سال‌های 400 تا 450 قبل از میلاد ساخته شده است، در سال 1765 توسط معمار فرانسوی جواشیم بوچر به طور تصادفی کشف شد.

سایت باستان‌شناسی دلفی (1987)

سایت باستان‌شناسی دلفی احتمالاً بعد از آکروپولیس آتن، یکی از مهم‌ترین سایت‌ها در یونان به حساب می‌آید. در یونان باستان، بیشتر تصمیمات سیاسی بعد از مشورت با معبد گرفته می‌شد، و گفته می‌شود که بدون اجازه‌ی عبادتگاه معبد، هیچ اجتماعی در اطراف مدیترانه یافت نمی‌شد. در طول قرن‌ها، کارهایی که در معبد دلفی انجام می‌شد گسترش یافت و بازی‌های ورزشی و رویدادهای فرهنگی را نیز در بر گرفت، که به جشنواره‌های دلفی مشهور هستند. امروزه، ساختمان‌های مختلفی در دامنه‌ی دلفی قرار گرفته‌اند که این ساختمان‌ها عبارت‌اند از یک تماشاخانه‌ی باستانی؛ معبد آپولو، عبادتگاه آتن پرونایا، که تولوس؛ استادیوم؛ چشمه‌ی کاستالیا؛ و تزئینات دست‌ساز متعددی را شامل می‌شود. همچنین یک موزه‌ی باستان‌شناسی در محل وجود دارد که حاوی گنجینه‌های بی‌شمار یونان باستان در نتیجه‌ی حفاری‌های مختلف است.

آکروپولیس آتن (1987)

هر سفر به یونان باید شامل بازدید از آکروپولیس هم باشد. این مکان شکوهمند شامل چهار شاهکار مهم زیبایی‌شناسی کلاسیک یونان است: پارتنون، پیروپیلا، ارختیون، و معبد آتنا نایک. این مکان که قرن پنجم پیش از میلاد مسیح ساخته شد، تأثیر عمیقی بر معماری در جهان داشته است.

شهر قرون وسطایی رودز (1988)

شهر قرون وسطایی در قلب رودز، در طول قرن‌ها بدون آسیب و خرابی باقی مانده است. در سال 1309، شوالیه‌های هوسپیتالر سنت جان اورشلیم، یا هوسپیتالرها، که در حال بازگشت از اورشلیم بودند، تا زمان عزیمت خود در سال 1522، بعد از شش ماه محاصره توسط نیروهای ترکی، در این مکان ساکن شدند. حضور آن‌ها تأثیر ماندگاری بر شهر قدیمی رودز، که با عناصر گوتیک، رنسانس و بیزانس، و با الهام از سبک عثمانی، یک گوهر زیبای معماری به حساب می‌آید، است. گشت‌وگذار در این شهر قرون وسطایی مثل سفر در زمان است – تجربه‌ای که نباید آن را از دست بدهید.

بناهای تاریخی پالئوکریستین و بیزانس (1988)

تسالونیکی یک موزه در فضای باز است. در اطراف بانوی شمال، که در سال 315 پیش از میلاد بنا شد، گشت‌وگذار کنید، تا بتوانید تمام زیبایی‌های تاریخی آن را کشف کنید. به عنوان یک بستر برای آغاز توسعه‌ی مسیحیت در منطقه، تسالونیکی به داشتن بخش قابل‌توجهی از کلیساهای اولیه‌ی مسیحیت و سایر بناهای تاریخی بیزانس و روم افتخار می کند، که همین یک دلیل عالی دیگر برای بازدید از این شهر کمتر دیده شده است.

عبادتگاه آسکِلِپیوس در اپیداروس (1988)

عبادتگاه پزشک مورد تکریم، آسکِلِپیوس که در یک دره‌ی آرام در پلوپونز قرار دارد، مشهورترین مرکز درمانی یونان باستان و روم است. این عبادتگاه که مبدأ پیدایش پزشکی تلقی می‌شود، یک شاهد ارزشمند برای کار طبابت در دوران باستان به حساب می‌آید. در این محل بناهای تاریخی که برای عبادت مورد استفاده قرار می‌گیرند (معبد و محراب آسکِلِپیوس، تولوس، آباتون و غیره) و نیز ساختمان‌های غیرمذهبی مثل تماشاخانه، سالن تشریفات، حمام‌ها، و زورخانه‌ها قرار دارند. آسکلپیون از اواخر عهد عتیق به جا مانده است.

برای خرید بلیط هواپیما ارزان به فلایتیو مراجعه کنید.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط