راهنمای محبوب‌ترین جشنواره‌های تایلند در طول سال

به نظر می‌رسد تایلند نمی‌تواند بدون جشن گرفتن چیزی، کاری از پیش ببرد، و همین موضوع آن را به یکی از مقصدهای برتر برای مسافرانی تبدیل می‌کند که می‌خواهند در جشنواره‌ها به تفریح بپردازند. اگر شما هم از این دسته مسافران هستید، این راهنمای ماه به ماه در مورد محبوب‌ترین جشنواره‌های تایلند را بخوانید.

برای خرید بلیط هواپیما به فلایتیو مراجعه کنید.

ژانویه

در یکی از اولین جشن‌های مهم سال، توریست‌ها می‌توانند به شهر خواب‌آلود چیانگ ری، جایی که جشنواره‌ی کینگ منگ رای برگزار می‌شود، بروند. این جشنواره به یاد بنیان‌گذار شهر همراه با رژه، تشریفات فرهنگی و غیره برگزار می‌شود.

فوریه

گروه بزرگی از مهاجران چینی اولین بار در سال 1782 به تایلند رسیدند. از آن زمان، جمعیت چینی‌ها همچنان در حال افزایش است، درنتیجه سال نو چینی به یکی از بزرگ‌ترین جشن‌هایی تبدیل شده است که در سراسر کشور برگزار می‌شود. بهترین مکان‌ها برای حضور در جشن امسال، محله‌ی چینی‌ها در بانکوک است، جایی که جشن از خوراکی‌های خوشمزه‌ی فراوان، تزئینات سبک چینی، و به طور کلی اوقات خوش تشکیل شده است. سال نو چینی در تایلند تعطیل رسمی نیست، به همین خاطر در این روز بسیاری از کسبه مثل همیشه مشغول کسب و کار خود هستند.

پایتخت شمالی تایلند یعنی چیانگ مای، یک مقصد محبوب برای بسیاری از جشنواره‌هایی است که در کشور برگزار می‌شوند. یک رویداد وجود دارد که تنها در این شهر خاص اتفاق می‌افتد، و نام آن جشنواره‌ی گل‌های چیانگ مای است. همان‌طور که از نام آن پیداست، این جشنواره یکی از رنگارنگ‌ترین جشنواره‌های سرزمین لبخندهاست. یکی از بزرگ‌ترین نکات برجسته‌ی آن، رژه‌ی ارابه‌هایی است که با شاخ و برگ‌های آراسته و درخشان تزئین شده‌اند.

روز ماخا بوچا که به عنوان مجموعه‌ی چهار معجزه شناخته می‌شود، به یاد روزی که بودا آخرین موعظه‌ی ارزشمند خود را ارائه کرد، گرامی داشته می‌شود. باور بر این است که بعد از آن او به نیروانا رسید. بودائی‌های تایلند دسته‌دسته به معبدها می‌روند و در مجموع سه مرتبه در جهت عقربه‌های ساعت به دور ابوسوت (سالن انتصاب) می‌گردند. همچنین شمع‌هایی را روشن کرده و آرزو می‌کنند. این یکی از مهم‌ترین تعطیلات بودائی‌ها در تقویم است، و معمولاً در اواخر فوریه یا اوایل مارس در زمان کامل شدن سومین ماه قمری رخ می‌دهد.

مارس

در ماه مارس چند جشنواره از جمله نمایشگاه رد پای بودا، جشنواره‌ی آواز، و نمایشگاه تائو سوراناری برگزار می‌شود. با اینکه همه‌ی این جشنواره‌ها قابل ملاحظه هستند، هیچ‌کدام از آن‌ها تشریفاتی را که در برخی دیگر از جشنواره‌های معرفی شده در این راهنما آمده است را ندارند.

آوریل

هیچ جشنواره‌ای از سانگران مفرح‌تر نمی‌شود. به طور معمول از 13 تا 15 آوریل جشن گرفته می‌شود، اما برخی شهرها جشنواره‌ها را به مدت یک هفته برگزار می‌کنند. روز سانگران با عنوان Wan Thaloeng Sok، یا اولین روز بهار نیز شناخته می‌شود. بسیاری از بازدیدکنندگان این جشنواره را به خاطر آب‌بازی‌های آن که در کشور انجام می‌شود می‌شناسند و آن را جشن می‌گیرند.

استفاده از آب در طول این جشنواره در واقع ریشه در سنتی دارد که در آن خانواده‌های تایلندی دور هم جمع می‌شدند تا روی دست بزرگ‌ترها آب بریزند و هنگام انجام این کار از دعای خیر آن‌ها بهره‌مند شوند. این موضوع به آب‌بازی و استفاده از آب به عنوان تنها سلاح موجود منتهی شد، و توریست‌ها و خارجی‌ها از سطل‌ها و تفنگ‌های آبی برای شرکت در این جشنواره‌ی لذت‌بخش استفاده می‌کنند. هیچ زمان بهتری برای برگزاری این رویداد وجود ندارد، چون در ماه آوریل تایلند گرم‌ترین هوای خود را دارد.

روز چاکری یک جشنواره‌ی سلطنتی است و در روز پایه‌ریزی سلسله‌ی چاکری که 6 آوریل 1782 بوده است، برگزار می‌شود. ژنرال چاکری بعد از برکناری شاه تاسکین، پادشاه شد. این روز برای بزرگداشت تمام پادشاهان کشور و سلسله‌ی چاکری است. تماشاگرها فقط اجازه دارند زمانی که پادشاه حلقه‌ی گل را بر روی مجسمه‌ی رامای اول قرار می‌دهد، در جشن شرکت داشته باشند. غیر از این مورد، این روز تعطیل نسبتاً آرام است.

مه

هیچ جشنواره‌ای از جشنواره‌ی موشک که با نام بون بنگ فای نیز شناخته می‌شود، پر سر و صداتر (و ظاهراً خطرناک‌تر) نیست. این جشنواره‌ی دو روزه به این امید انجام می‌شود که باران را به دنبال داشته باشد. هرچه موشک قوی‌تر باشد، بارندگی هم بیشتر می‌شود، یا بسیاری از تایلندی‌ها چنین عقیده‌ای دارند.

ژوئن

کسانی که می‌خواهند در یکی از جشنواره‌های تایلند شرکت کنند باید ماه ژوئن را از برنامه‌ی خود خارج کنند، چون ظاهراً هیچ‌گونه تعطیلات یا جشنواره‌ای در این ماه وجود ندارد.

جولای

جشنواره‌ی شمع اوبون راتچاتانی به مناسبت آغاز چله ی بودائی برگزار می‌شود. راهبان در طول این مدت بی‌رونق باقی می‌مانند، چون بر چیزهایی مثل مراقبه و تعلیم راهبان جوان در صومعه‌ها و معبدهای سراسر کشور تمرکز دارند. تایلندی‌ها شمع‌ها را با خود می‌آوردند، و با گذشت زمان، شمع‌ها آن‌قدر با ظرافت و پیچیده شدند که تصمیم گرفته شد مسابقه‌ای برگزار شود تا مشخص گردد چه کسی می‌تواند زیباترین شمع را درست کند. همچنین این شمع‌ها بر روی ارابه‌های بزرگی به نمایش گذاشته می‌شوند.

آگوست

آگوست یکی دیگر از ماه‌هایی است که هیچ فعالیت تفریحی که بتواند بازدید در این ایام را خاطره‌انگیز کند، ندارد.

سپتامبر

جشنواره‌ی قایق‌سواری دو روز طول می‌کشد و از 200 سال قبل برگزار می‌شده است. مسابقه از عصر آیوتتایا آغاز شد. قایق‌ها و سربازان داخل آن‌ها از قلمرو حکومت که تقریباً به طور کامل توسط آب احاطه شده بود دفاع می‌کردند، و بسیاری از آن‌ها در مسابقات شرکت می‌کردند تا قوی‌تر و سریع‌تر شوند. بسیاری از پاروزن‌ها امروزه به خاطر این مسابقات گرد هم می‌آیند تا هم با سایر قایق‌ها مسابقه بدهند و هم به نوعی جشن بگیرند. گاهی قایق‌های خود را با چیزهایی مثل خانه‌های ارواح و سایر چیزهای خوش‌یمن، تقدیس می‌کنند. بعد از مسابقات، شرکت‌کنندگان و تماشاگرها در کنار هم با خوردن غذاها و نوشیدنی‌ها و البته یک مهمانی بزرگ، جشن می‌گیرند.

اکتبر

با اینکه جشنواره‌ی گیاه‌خواری در شهرهای سرزمین لبخندها جشن گرفته می‌شود، قابل‌ملاحظه‌ترین (و متواضعانه‌ترین) جشن در جزیره‌ی پوکت در شهر پوکت برگزار می‌شود. در این جشنواره که با نام تساگان جین جه نیز شناخته می‌شود، بسیاری از تایلندی‌ها از خوردن گوشت، پنیر، تخم‌مرغ و برخی غذاهای دیگر که گیاه‌خوارها نباید مصرف کنند، خودداری می‌کنند. جشنواره حدود یک هفته طول می‌کشد و برگرفته از آیین تائو است، که ریشه‌ی عمیقی در سنت‌های چینی دارد و مردم را به زندگی همدلانه و متعادل تشویق می‌کند.

علاوه بر قوانین متعددی که شرکت‌کنندگان باید از آن‌ها پیروی کنند، دسته‌های زیادی به افتخار جشنواره در پوکت به راه می‌افتند، هرچند تماشای آن‌ها غالباً دردناک است. علاوه بر مراسم راه رفتن بر روی آتش، تأثیرگذارترین صحنه رژه‌ای است که روز آخر جشنواره برگزار می‌شود. مردان و زنان تایلندی که تحت مالکیت ماسونگ ها (masongs) قرار دارند با چیزهایی مثل تبر، سوزن، و چاقو که بسیاری از آن‌ها هنگام راه رفتن در بدنشان فرو می‌رود، در شهر راه می‌روند. آن‌ها معتقدند در حین این مراسم دردی را احساس نمی‌کنند.

نوامبر

در جشنواره‌ی لوی کراتونگ، قایق‌های رنگارنگ و تزئین شده وارد آبراه‌ها و دریاچه‌های سراسر تایلند می‌شوند. این قایق‌ها در واقع کراتونگ هستند، و لوی در زبان تایلندی به معنی “شناور شدن” است. این قایق‌ها غالباً از برگ‌های پلانتین یا موز ساخته شده‌اند، و به شکل زیبایی با گل، عود و شمع‌های روشن تزئین شده‌اند. جشنواره یک ماه پس از پایان پانسا برگزار می‌شود. کراتونگ ها به الهه‌ی آب، مای خونگخا، تقدیم می‌شود. از این طریق بسیاری از تایلندی‌ها به خاطر آلوده کردن آب در طول سال تقاضای بخشش می‌کنند. این جشنواره از یک افسانه‌ی باستانی گرفته شده است که ریشه‌ی آن به دوران سلطنت پادشاه رامخامهنگ می‌رسد، که بسیاری از جشنواره‌های تایلندی نیز ریشه در همین دوران دارند.

جشنواره‌ی فیل‌های سورین در استان سورین برگزار می‌شود و از سال 1960 آغاز شد. دیگر کسی اجازه نداشت فیل‌ها را اسیر کند یا از آن‌ها برای کارهایی مثل حمل و نقل استفاده کند، در نتیجه بسیاری از شکارچیان بی‌کار شدند. این جشنواره نه تنها به عنوان راهی برای سرگرمی، بلکه به عنوان راهی برای جمع‌آوری پول جهت جبران خسارت این شکارچیان راه‌اندازی شد. این رویداد پر از تشریفات، اجراها و رژه‌هایی است که توسط فیل‌ها و فیلبان‌ها که مربی و کنترل‌کننده‌ی فیل‌ها هستند برگزار می‌شود.

دسامبر

پنجم دسامبر سالروز تولد آخرین پادشاه تایلند است. پادشاه بومیپول آدولیاده سال گذشته از دنیا رفت، اما روز تولد او که به عنوان روز پدر نیز شناخته می‌شود، همچنان جشن گرفته می‌شود. در این جشن سه‌روزه با رویدادهایی مثل دویدن در پایتخت برگزار می‌شود. علاوه بر اقدامات ملی مختلف، جمعیت بزرگی به افتخار پادشاه در قصر بزرگ جمع می‌شوند.

 

بلهتقریبا خیر

ارسال نظر

بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده‌اند.

*