راهنمای دریافت ارز مسافرتی
1396/05/10 - 16:01 راهنمای سفر

راهنمای دریافت ارز مسافرتی

همه ما می‌دانیم که یکی از ملزومات سفر به خارج از کشور گرفتن ارز مسافرتی است. مسافرانی که به خارج از ایران سفر می‌کنند می‌توانند به صورت مستقیم به صرافی‌های سراسر کشور مراجعه کنند و پول رایج کشور (تومان) را به واحد پولی مورد نظر خود چون دلار، یورو، پوند و ... تبدیل کنند.

اما ارز مسافرتی دولتی تنها به دلار آمریکا به شما پرداخت می‌شود و پس از آن می‌توانید آن را به یکی دیگر از واحدهای پولی تبدیل کنید.

با ما همراه باشید تا با قوانین و راهنمای دریافت ارز مسافرتی آشنا شوید.

(فلایتیو امکان خرید بلیط هواپیما چارتر، خرید بلیط قطار و بلیط هواپیما را برای شما فراهم کرده است.)

مبلغ ارز مسافرتی چقدر است؟

ارز مسافرتی تنها سالی 300 دلار (آمریکا) به هر نفر تعلق می‌گیرد و ارز زیارتی سالی 200 دلار. به همین خاطر مسافران برای دریافت ارز بیشتر باید به صرافی مراجعه کنند و با قیمت آزاد به خرید ارز بپردازند.

یادتان باشد مسافران تنها می‌توانند تا سقف 10 هزار دلار ارز مسافرتی با خود به خارج از کشور ببرند و برای انتقال مبلغ بیشتر باید به گمرک مراجعه کنند و مجوز مربوطه را دریافت کنند.

چگونه ارز مسافرتی بگیریم؟

برای گرفتن ارز مسافرتی باید بعد از آماده کردن مدارک خود به یکی از شعب ارزی بانک‌های ملت، سامان یا ملی مراجعه کنید. در بانک، بعد از بررسی مدارک، حواله‌ای به اسمتان صادر می‌شود که باید در فرودگاه امام‌خمینی برای دریافت وجه خود آن را ارائه کنید و پس از گیت خروجی فرودگاه امام خمینی، در سالن ترانزیت، به شعبه بسته به حواله دریافتی‌تان به شعبه یکی از این بانک‌ها مراجعه ‌کنید و ارز مسافرتی خود را تحویل ‌بگیرید.

از کجا ارز مسافرتی بگیریم؟

ارز مسافرتی از طریق سه بانک ملی، ملت و سامان قابل دریافت است. در حال حاضر بانک ملت به صورت حضوری و آنلاین و بانک سامان و ملی تنها به صورت حضوری امکان دریافت ارز مسافراتی را برای مسافران فراهم کرده‌اند.

برای خرید حضوری باید مدارک لازم را آماده کنید و به یکی از شعبه‌های منتخب این سه‌ بانک بروید.

مدارک لازم برای دریافت ارز مسافرتی چیست؟

  • گذرنامه معتبر جمهوری اسلامی ایران و کپی صفحه اول آن
  • اصل و کپی بلیط مسافرت
  • ویزا (برای کشورهایی که نیاز به اخذ ویزا دارند) و کپی از صفحه آن
  • اصل و کپی فیش پرداخت عوارض خروج از کشور به مبلغ ۷۵٠٠٠ (هفتاد و پنج هزار) تومان در یکی از شعبه‌های بانک ملی ایران (به استثنای مسافران معاف از مالیات)
  • اصل کارت ملی

نکات مهم در رابطه با ارز مسافرتی

  • خرید ارز مسافرتی از 10 روز قبل از تاریخ پرواز امکان پذیر است.
  • معمولا ارز مسافرتی در بانک‌ها بین ساعت ۱۰ صبح الی ۱ بعد از ظهر ارائه می‌شود و نباید دیرتر یا زودتر از این ساعت به بانک بروید.
  • حضور صاحب بلیط و پاسپورت برای گرفتن ارز مسافرتی در بانک ضروری است و نمی‌توانید فرد دیگری را به جای خودتان بفرستید.
  • به افراد زیر 12 سال ارز مسافرتی تعلق نمی‌گیرد.

 

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط