نظرات

  • سلام دوست عزیز
   ممنون از کامنت شما.
   (هنگامی که فرد مسافر بیش از ۴۵ کیلومتر را با قصد بازگشت کمتر از ۱۰ روز به منزل سپری می‎‌کند، در نهایت روزه او باطل می‎‌شود.) یعنی اگر شما قصد سفر کردید و مسافت رفتن شما به مقصد ۴۵ کیلومتر باشد، باید ۱۰ روز در مقصد بمانید و سپس بازگردید تا روزه شما مورد قبول واقع گردد.

 1. ببخشید اگه تو سفر باشیم و روزه هم باشیم یعنی اون ۱۰ روز باید تو همون حد ترخص بمونیم یا موردی نداره گاهی بین اون ۱۰ روز بعد از اذان ظهر خارج بشیم و قبل از اذان ظهر روز بعد برگردیم به همون محلی که قصد اقامت داریم؟

  • سلام فرجی عزیز
   ممنون از پیام‌تون.
   اگه حد ترخص را رعایت کنید موردی نداره. اما برای راهنمایی بهتر می‌تونید به مرجع تقلید خودتون مراجعه کنید.

 2. یه سوال دیگه اگه خانمی در سفر بود و قصد اقامت ۱۰ روز را داشت و اوایل سفر روزه باشد اما بعد از دو سه روز عادت ماهیانه شود حکم روزه های اون فرد چه می شود؟

  • سلام فرجی عزیز
   ممنون از پیامی که گذاشتید، روزه شما موردی نداره و نظری در مورد عادت ماهیانه در این مدت ذکر نشده. بازهم مرجع تقلیدتون بهترین منبع براتون هستش.

  • سلام سکینه عزیز
   ممنون از پیام شما
   اگر شخص به زاده‌گاه خودش برود برای روزه گرفتن منعی ندارد. مرجع تقلیدتون بهترین منبع براتون هستش.

 3. با سلام اگه کسی ماه رمضان قصد ده روز ماندن در ان محل را کند ولی بک روز کمتر شود میتواند چون نیت ده روز رو کرده روزه بگیرد؟

 4. سلام خسته نباشید …من برای دوره آموزشی مساحت 37 کیلومتر هر روز صبح ساعت هفت ونیم میرم و بعداز اذان ظهر برمیگردم آیا میتونم روزه بگیرم یانه؟

 5. سلام
  اگه قبل از شروع رمضان… تعداد روز اقامت در ان شهر ک سفر کرده ایم از ده روز گذشته باشد.. و با شروع ماه رمضان نیاز ب ماند چند روز دیگر باشد مثلا ۳ روز

  ان ۳ روز … روزه ما قبول است

  منظورم اینه مراد از قصد ۱۰ روزه… قبل از شروع رمضان هم حساب و قابل قبول است.. یا فقط منظور زمان شروع ماه رمضان است؟

 6. سلام ببخشید من از شهریار به کرج میرم منزل عمم اونجاست مسیر همیشگیمه گاهی میمونم زیاد کم گاهی برای کاری کلاسی روزم باطل نیست؟

  • سلام حدیث عزیز
   نماز و روزه‌هاتون قبول باشه.
   چون از حد ترخص خارج می‌شید باید بعد از اذان ظهر برید و قبل از افطار برگردید.

 7. سلام
  اگر مسافری قصد ده روز نماید، آیا میتواند در محدوده حد ترخص که حدود بیست تا بیست و پنج کیلومتری شهر است رفت و آمد کند؟

 8. با سلام من ساکن ترکیه هستم به مدت چهارده روز قرار است به ایران سفر کنم شهر من شهرکرد است که اقامت من در این چهارده روز شهر کرد خواهد بود ولی در این مدت دو الی سه بار به اصفهان که در فاصله صد کیلومتری شهر کرد است قرار است بروم برای بازدید از اقوام آیا میشود نیت ده روزه کنم برای اقامت در شهرکرد و دو سه بار بعد از اذان ظهر به اصفهان بروم و قبل از اذان ظهر روز بعدش خودمو به شهرکرد برسونم؟

  • سلام فاطمه عزیز
   نماز و روزه‌هاتون قبول باشه.
   شهرکرد به عنوان وطن خودتون محصوب می‌شه و روزه در اونجا مشکلی نداره ولی در مورد اصفهان همانطور که خودتون فرموردید بعد از اذان تشریف ببرید و قبل از اذان روز بعدش برسید شهرتون روزه‌تون مورد قبول هستش. برای اطمینان بیشتر می‌تونید به مرجع تقلیدتون مراجعه کنید.

 9. سلام من هر هفته مسافر تهران هستم برای کار میرم صبح میرم شب برمیگردم ۶۰۰ کیلومتر رفت و ۶۰۰ کیلومتر برگشت میتونم روزه بگیرم؟

  • سلام مجید عزیز
   ممنون از پیام‌تون. محل کار به عنوان وطن محصوب می‌شه و روزه‌تون مشکلی نداره. برای اطمینان بیشتر می‌تونید به مرجع تقلید خودتون مراجعه کنید.

  • سلام عاطفه عزیز
   نماز روزه‌هاتون قبول درگاه حق باشه.
   بهتره این سوال را از مرجع تقلید خودتون سوال بفرمایید.

 10. سلام .من قم زندگی میکنم اما برای چند ساعت تهران کار دارم.میخام اذان صبح برم و قبل اذان ظهر برگردم .یعنی رفت و برگشت ام نهایتا ۴ الی ۵ ساعت میشه. میتونم روزه مو بگیرم؟

 11. سلام .خسته نباشید . لطفا جواب بدید
  من قم زندگی میکنم.و برای کاری تهران میرم.یعنی بعد اذان صبح میخوام برم و قبل اذان ظهر برگردم. آیا میتونم روزه مو بگیرم یا خیر؟ حکمش چیست؟

  • سلام مرضیه عزیز
   شما باید بعد از اذان ظهر حرکت کنید تا روزه‌تون صحیح باشد. اگر قصد دارید بعد از اذان صبح حرکت کنید روز‌ه‌تون صحیح نیست.
   برای اطلاع بیشتر به مرجع تقلید خودتون مراجعه کنید.

 12. سلام وقت بخیر. اگه در ماه رمضان بخوایم ۱۰ روز بریم؟ سفر، و بخوایم روز رفت و برگشت هم روزه رو بگیریم، اگه بعد از اذان مغرب حرکت کنیم روزه صحیحه؟ و اینکه در طول روز فقط میتونیم بعد از اذان ظهر سفر رو آغاز کنیم؟

  • سلام فاطمه عزیز
   نماز و روزه‌تون قبول باشه.
   اگر بعد از اذان مغرب حرکت کنید باید قبل از اذان صبح به مقصد خودتون برسید تا روزه‌تون صحیح باشه. بله برای اینکه بتونید روزه اون روز را بگیرید، باید بعد از اذان ظهر سفر را آغاز کنید.

 13. سلام من در شهری مسافرم و تا قبل از ظهر به وطنم بر میگردم، حکم روزه این روز چه طور هست؟ میتونم روزه بگیرم و تا قبل از ظهر در وطنم باشم؟؟

 14. سلام
  من بعد از اذان صبح به مقصد میرسم.و اینکه خونه پدرم در شهر دیگر می روم و سه روز اقامت دارم
  ایا روزه ام درست است؟

 15. سلام، بعد از اذان صبح از محل سکونت دوم که روزه میگیرم حرکت می کنم به شهر محل تولدم و قبل از ظهر میرسم، روزه ام درست است یا نه؟

  • سلام علی عزیز
   روزه شما در زادگاه‌تون مورد قبول هستش و مشکلی ندارد. برای اطلاع بیشتر می‌تونید به مرجع تقلیدتون مراجعه کنید.

  • سلام امیر عزیز
   ممنون از پیام‌تون.
   وقتی که شما روزه خود را باز کردید و دیگه روزه‌تون باطل میشه دیگه. بازهم برای اطلاع دقیق می‌تونید از مرجع تقلید خودتون سوال بفرمایید.

  • سلام شیدا عزیز
   ممنونم از پیام‌تون. سال نو شما هم مبارک باشه و نماز روزه‌هاتون قبول باشه.
   اگه فاصله شهری که سفر می‌کنید بیشتر از حد ترخص باشه باید نیت 10 روزه را داشته باشید تا روزه‌تون مورد قبول باشه.

 16. سلام وقت بخیر

  من الان نمیدونم روزه بگیرم یا نه 😀
  زادگاهم اینجا نیست که بهش سفر کردم
  ولی اگر روزی بازنشست بشم
  اینجا رو برای اقامت انتخاب میکنم

 17. سلام ممنون
  اگرفردی بیاد از شهری نیت ده روزه‌کند با چه شرایطی می تواند اطراف‌آن شهر را ببیند که روزه اش با طل‌نشود؟؟
  مثلا محل زندگی‌خوزستان‌الان قصد ده روزه‌به شهر مبارکه آمده وبرای‌بازدید‌اقوام به اصفهان سفر کند شرایط چگونه است ؟؟؟؟ممنونم

 18. سلام،نماز روزه هاتون قبول،ممنون از پاسخ گویی تون
  برای دوشب در قم،به قصدزیارت،اینترنتی اسکان گرفتیم فاصله۸ساعته،برای دوشب هم همدان اسکان گرفتیم جمعا ۴شب و ۵روزشد.درضمن قبل ازرقتن،یک هفته مریضی جسمی و روحی داشتم وفشارم بالابودمجبورشدم روزه نگیرم،بخاطرهمین بیماریم تصمیم به مسافرت گرفتیم آقام هم به علت بیماری قلب روزه نمیگیره،آنجاحالم خیلی بهتربود.گفتم برسم شهرمون روزه میگیرم،امروزبه لطف خدا روزه گرفتم ولی بعداز افطاردوباره فشارو بیماری سراغم امد،حالا نمی دانم کفاره و …روزهام درمسافرت چیه?
  مقلدامام بودم حالا مکارم شیرازی هستم.

  • سلام منتظر عزیز
   ممنون از پیام‌تون و نماز روزه‌هاتون قبول.
   اگر فردی سالم (بیماری نداشته باشد که با روزه گرفتن به سلامتش آسیب برسد) باشد و به عمد روزه نگیرد: هر یک روز روزه نگرفتن عمدی برابر با شصت روز یا دو ماه روزه است. البته، این فرد می‎‌تواند از طریق فراهم کردن غذای شصت یتیم نیز کفاره یک روز روزه خود را پرداخت کند. برای اطمینان بیشتر می‌توانید به مرجع تقلید خودتون مراجعه کنید.

 19. سلام عید شما مبارک و نماز و روزه هاتون قبول درگاه حق انشالله
  اگر کسی به زادگاهش برودکمتراز ده روز ایا روزه اش در انجا قبول است حتی اگه قصد بازگشتن به انجا برای زندگی کردن نداشته باشد؟
  سوال دوم
  اگر روز اخر ماه رمضان بعد از اذان ظهر به سفر برویم(زادگاه)ایا اون روز روزه ی ما درست است یا خیر؟
  ممنون میشم پاسخ بدین

  • سلام سارینا عزیز
   خیلی ممنونم از پیام‌تون.
   عید شما هم مبارک باشه و روزه و نمازتون قبول باشه.
   روزه گرفتن در زادگاه مشکلی نداره و نیازی به نیت ۱۰ روزه نیست چون زادگاه شما حکم وطن‌تون را داره.
   موفق باشید.

 20. با سلام
  اگر به شهری بروم که زادگاهم نیست ولی اصالتا متعلق به اونجا هستم و پدر مادرم اهل اونجام روزه ام صحیحه؟؟

 21. سلام من اهل کرمانشاه هستم ولی تهران زندگی میکنم برای سالگرد دخترم به کرمانشاه میروم درحالی که آنجا وطن من است ولی پنج روز آنجا می‌مانم آیا روزه من در سفر باطل است

 22. سلام، ببخشید ما اگه خانه مادر بزرگ رفتیم که بیشتر از 45 کیلومتر بود و ما قصد ده روزه کردیم ده روز که ماندیم بعد از ده روز هر زمانی که رفتیم اشکالی ندارد؟

 23. سلام
  اگر قصد سفر ۱۵ روزه به جايي و داشته باشیم
  بعد از ده روز که نیت کردیم و کامل روزه گرفتیم
  ۵ روز باقی مونده رو هم میشه در ادامه همون ده روز گرفت؟ یا اینکه باید مجددا نیت ده روز کرد و روزه این ۵ روز باطله؟

 24. سلام
  به قصد ده روز به مسافرت رفتم
  اگر بين اين ده روز چند ساعتي از شهر خارج بشم و دوباره برگردم روزه هاي اين ده روز باطل هستش؟
  البته بعداز اذان ظهر رفتم

 25. سلام طاعاتتون قبول درگاه حق
  خواستم بدونم من بجنورد زندگی میکنم‌ اگه ۲۲ ماه رمضان بخوام برم قم و ۱۰ روز اونجا بمونم، باتوجه به اینکه یا ۸ روز از ماه رمضان اونجا هستم، درسته که بخوام نیت و قصد ۱۰ روز سفر کنم و اونجا بمونم؟؟

 26. باسلام خدمت شما .طاعات و عبادات مقبول درگاه حق …امروز عصر میخوام برم رامهرمز و تا فردا شب بمونم راضی به رفتن نیستم ولی اصرار شوهرم هستش چون زادگاهش و احتمال زیاد در اینده در انجا سکونت کنیم .ایا روزه ی من باطله؟

 27. با سلام و احترام فراوان
  سال نو و رمضان بر شما مبارک
  دانشجوی شهر مشهد هستم.پس از اذان ظهر با قطار از وطن خودم به سمت مشهد حرکت خواهم کرد و روز بعد پیش از اذان ظهر به مشهد خواهم رسید.آیا روزه من در روز اول سفر(با قطار)که نماز شکسته در مسیر خواهم خواند صحیح است؟ روزه روز دوم که به مشهد میرسم چطور؟

 28. اگر فردی صب یعنی قبل از اذان ظهر حد ترخص را رد کرده و دوباره قبل از اذان ظهر به شهر خود برسد روزه اش باطل است یا خیر؟ برای مثال ساعت ۷ صب حرکت کرده باشد و ۱۱ظهر به خانه ی خودش برسد

 29. خونه ی پدر مادره نامزده من تقریبا ۸۰ کیلومتر با ما فاصله داره و من تقریبا در هفته ۴ روز اونجا میرم و دائم در حال رفت و امد هستم
  ایا روزه ی من باطل میشود؟

 30. سلام.و عرضادب خدمت شما بزرگوار
  بنده اهل شیراز هستم و میخام ۱هفته اخر ماه رمضان به مسافرت،یعنی شهر،زادگاه پدری و مادری،بروم،ولی در شیراز خودم متولد شدم،حالا ۱فته مانده به پایان ماه رمضان،میتونم نیت ۱۰روزه بگیرم و روزه ام درست هست یا خیر
  منڟورم اینه که نیت کنم برا روزه و نمازم کامل باشه
  میخام ۱۵روز در شهر دیگه باشم

 31. سلام. من در یکی از شهرهای جنوب زندگی میکنم. زادگاه خودم و خانمم دو شهر در کنار هم و در دو استان مجاور هستش. فاصله محل زندگی ما زادگاه 500km هست.
  برای عید دیدنی به آن دو شهر اومدیم. در مورد شهر زادگاه خودم که روزه من کامله؛ اما برای مدتی که در شهر مجاور هستم، روزه من صحیحه؟ حدود چهار روز میشه

 32. سلام
  من ساکن تهران هستم
  برای ایام عید به شهرستان اراک همراه خانواده رفتیم
  روزه گرفتم ، چون اونجا خانه داریم میگن قوبله
  می خواستم ببینم قبوله

 33. سلام وقت بخیر، اگر بعد اذان ظهر حرکت کنم روزه صحیح است ؟ یعنی میتونم بین راه افطار کنم ، انگار ساعت 2 ظهر راه میفتم و ساعت 10 شب به مقصد میرسم لطفا کامل راهنمایی کنید ممنون

 34. سلام ما باغی داریم خارج از شهر تقریبا35 کیلومتری شهر است یک روز در هفته حتما به باغ می رویم آیا نماز و روزه برم واجب است یا در حکم مسافره؟

 35. سلام خسته نباشید
  خانه پدر شوهرم تز حد ترخص خارجه و من ۱۰ روز نیت کردم بمونم و روزه بگیرم
  ولی از این ده روز ۴ روز من بیمار شدم و دکتر رفتم و گفتن روزه نگیرم منم ۴روز نگرفتم
  الان روزه هایی که قبلا گرفتم هم باطل شدن یا درسته؟؟

 36. سلام خسته نباشید، ببخشید من قصد سفر به شهری رو در تاریخی دارم که کلا ۳ روز به آخر ماه رمضان مانده، آیا میتونم قصد ۱۰ روزه کنم و اون سه روز آخر رو در مسافرت روزه بگیرم؟

 37. سلام
  من میخواستم یه سفری کنم که مسافتش بالای ۳۰۰ کیلومتری است ، و چند روزی اونجا بمونم( ۳ یا ۴ روزی) ، میتونم نیت ۱۰ روزه بکنم و روزه نمازم را کامل بگیرم ، یا چه کار یا نیتی بکنم که روزم نشکنه
  با تشکر و سپاس

 38. سلام
  نماز و روزه هایتان قبول
  ما هر هفته به زادگاه پدر و مادرم میریم که بیرون حد ترخص شرعی هست
  الان ما جز افراد کثیرالسفر میشیم؟

 39. سلام وقت بخیر اگه کسی قصد مسافرت دارد به مسافت ۵۰کیبومتر و بداند قبلا از اذان ظهر به مقصد برسد میتواند روزه خود را در خانه خود قبل شروع مسافرت افطار کند ؟؟؟؟

 40. سلام ببخشید محل کارمون از محل سکونت 53 کیلومتر هست
  روزانه یا هرچند روز در هفته میرم ایا روزه ام صحیح هست
  اگر بعد از اذان ظهر برگردم چطور دوباره صحیح هست

 41. سلام من از تهران به یک روستا سفرکردم به قصد ۱۰ روزه برای بازدید از اقوام باید۱۰۰کیلومترطی کنم می توانم بعد از نماز ظهر حرکت کنم و قبل از نماز ظهر روز بعد به محل اقامتم برگردم.

 42. سلام من از تهران به یک روستا سفرکردم به قصد ۱۰ روزه برای بازدید از اقوام باید۱۰۰کیلومترطی کنم می توانم بعد از نماز ظهر حرکت کنم و قبل از نماز ظهر روز بعد به محل اقامتم برگردم.روزه من چه حکمی داره

 43. سلام و عرض ادب
  من به خاطر شغلم مجبور هستم برای تامین جنس از تهران برای مغازه مون هفته ای یکبار و گاهی دو هفته یک بار برای خرید به تهران برم و یک روز کامل از صبح که میرم اونجا خرید میکنم تا شب کارم تموم میشه و بعد به شهر خودم کرج برمی‌گردم . میخواستم بدونم من کسیرالسفر محسوب میشم ؟ آیا باید کفاره بدم و روزه ام در خطر هست ؟ چه موقع باید حرکت کنم قبل از اذان ظهر یا بعد از اذان ظهر ؟ چون اگر بعد از اذان ظهر باشه کلا به کارام نمی‌رسم و اصلا فایده ای نداره با توجه به اینکه شنیدم این موضوع فقط برای نیت ۱۰ روزه هست
  لطفاً راهنماییم کنید حکم بنده چیه ؟

 44. اگر کسی که دانشجو هست و مسافت رفت ۲۹ کیلو متر یا بیشتر باشد و در هفته چند بار رفت و امد دارد ( در زمان های متفاوت ) حکم روزه ای او چیست ؟؟
  حکم نماز چیست ؟؟

  و اینکه از شهر خارج نیست فقط فاصله مبدا تا مقصد ۲۹ کیلو متر هست

  ؟؟؟؟

ارسال نظر

بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده‌اند.

*