سفر به ونیز: بزن بریم بندر آرام

سفر به ونیز

تا به حال هر چی فیلم و عکس از سفر به ونیز دیدین، کافیه! دیگه وقتشه بار و بندیل‌تون رو ببندین و راهی بشین و اون همه عظمت و زیبایی رو از نزدیک کشف کنین. این وسط یک راهنمای سفر به ونیز خوب در مورد این شهرِ آبیِ آبی و جذابیت‌هاش می‌تونه خوب بودن سفرتون رو تضمین کنه. با فلایتیو همراه باشید.

راهنمای سفر به ونیز

خیلی از نویسنده‌ها و شاعرها توی نوشته‌هاشون از ونیز حرف زدن- مثلا شکسپیر یک نمایشنامه تقریبا به همین نام داره:« تاجر ونیزی» جمهوری ونیز تا سال 1797 -قبل از این‌که از فروپاشی و سقوط- جایگاه خیلی مهمی در ناخودآگاه جمعی اروپایی‌ها داشت: منظره‌های درخشان کاخ‌های مرمر، برج‌های ناقوسی، گنبدهای پر رنگ و نور و غیره. این‌ها را می‌شه از تصاویر و نقاشی‌های درخشانی که این شهر را بازنمایی کردن درک کرد. این نقاشی‌ها و عکس‌ها اغلب یک‌ فضای رمانتیکی از ونیز اون دوره و زمانه را در معرض عموم قرار می‌ده!

برای اقامت: رزرو هتل ونیز از فلایتیو

امروزِ روز ونیز یک نمایشگاه جذاب از دستاوردهای هنری و فرهنگی هست. سال 1987 ونیز و تالاب‌هاش تحت حفاظت یونسکو قرار گرفت. اما شنیدن کِی بُوَد مانند دیدن و سفر به ونیز- بندر آرام!

چرا به ونیز می‌گن بندر آرام؟

بندر ونیز

ونیز یکی از بندرهای بزرگ دنیا اواخر قرون وسطی بود- یک شاهراه مهم برای ارتباط تجاری اروپا و آسیا.  ونیز شمال ایتالیاست- مرکز استان ونزیا و منطقه‌ی ونتو. این‌جور نگاش نکنین، این بندر یک زمانی برای خودش یک پا جمهوری بود- بهش می‌گفتن La Serenissima- یعنی بندر آرام. چرا؟ چون از همون وقت‌ها هم معماری و پشتوانه‌ی فرهنگی منحصر به فردی و کم‌نظیری داشت. البته هنوز که هنوز است ونیز از جمله بندرهای اصلی ایتالیا و از مراکز اصلی گردشگری جهانه.  

کی بریم سفر به ونیز؟

بهار

بهار فصل گشت و گذار توی ونیزه- روزهاش آفتابی و خنک و بعد از ظهرهاش دلچسبِ دلچسبه. به خاطر همین هم هست که می‌گن پیکِ سفر به ونیز بهاره و خب طبیعتا این‌جور وقتا قیمت‌ها سر به فلک می‌ذارن.

یک سفر بهاری: خرید پرواز خارجی از فلایتیو

 توی این فصل ونیزی‌های کلی رویداد و جشن جذاب توی فضای خارجی برای مردم تدارک می‌بینن. وقتی آخرهای اسفند می‌رسین اون‌جا هنوز جشن کارناوال ونیز پا برجاست. اواخر فروردین و اوایل اردی‌بهشت اما هوا یه کم سر به گرما می‌ذاره. توی این دوره ونیزی‌ها پیاده‌روی همبستگی و سنت یوسف رو جشن می‌گیرن که هر دو فرصت جذابی برای کنار هم بودن و تجربه معاشرت با بومی‌های ونیز به حساب میاد. توی جدول پایین نگاهی انداختیم به ایونت‌ها و جشن‌های بهاره‌ی ونیز:

رویدادها تاریخ
پیاده‌روی همبستگی اردیبهشت
جشن عید پاک فروردین
جشن سنت یوسف فروردین

تابستان

راهنمای سفر به ونیز

تابستون گرما و شرجی توی ونیز بیداد می‌کنه. این وسط ممکنه بارون بگیره و اگر بارون بگیره، شانس‌تون زده. بارون یه کم هوای گرم ونیز رو مطبوع می‌کنه. هتل‌ها از مسافرها حق بیمه می‌گیرن و از کانال‌های آب ونیز بعضی‌وقتا بوی گَندِ فاضلاب بلند می‌شه و پشه‌ها امان آدم رو می‌بُرّند. 

اما سفر به ونیز توی تابستون اون‌قدرها هم بد نیست. این موقع از سال ونیز پر از فستیوال‌های هنری و جشن‌های عمومیه- از فستیوال ونیز گرفته تا جشن سنسا.

رویدادها تاریخ
فستیوال فیلم ونیز شهریور
جشن عروسی نمادین سنسا خرداد
جشن رستگاری مرداد

پاییز

یک اصطلاحی هست با عنوان «آکوا آلتا». یک‌جور سیل ئه که معمولا توی پاییزِ ونیز رخ می‌ده. پاییزهای ونیز خیلی گردشگر نداره. در نتیجه ونیز- توی این فصل از سال- هم خلوته برای گردش و هم سفر ارزون‌تر پای گردشگر آب می‌خوره. 

اواخر مهرماه این بندر یک ذره گرمه- مخصوصا صبح‌هاش اما عصر که می‌شه، هوا سر به خنکی می‌ذاره. اگر از تماشای قایق‌رانی کِیف می‌کنین توی همون حول و حوش از سال یک مسابقه بزرگ قایق‌رانی و پاروزنی روی کانال اصلی برگزار می‌شه- یک فرصت استثنایی برای تماشای بازی‌های آبی!

در راه ونیز: حتما نقشه فرودگاه امام خمینی رو دانلود کنید

آبان هوا یه هوا خنک‌تره. این‌جا دیگه رسما وارد پاییز شدیم و خب نم‌نمک می‌تونین سوزِ زمستون رو روی پوست تن‌تون احساس کنین. آبان‌ماه مردم توی ونیز خودشون رو برای هالووین آماده می‌کنن. 

یک خورده بعد از جشن هالووین نوبت به جشن ققنوس می‌رسه. حالا این جشن ققنوس هم حکمتی داره برای خودش: مردم سالروز پایان دوره‌ی مرگبار طاعون توی سال 1631 میلادی جشن می‌گیرن. 

رویدادها تاریخ
شب هنر ونیز مهرماه
جشن هالووین آبان‌ماه
جشن ققنوس آبان‌ماه

زمستان

من خودم عاشق زمستونای ونیزم: هوای سرد و خیابونای خیس از برف و بارون. بله زمستونای ونیز خیلی سرده اما نه اون‌قدر که دمای هوا به زیر صفر برسه. این‌موقع از سال سطح آب توی گراند کانال و بقیه‌ی کانال‌های فرعی میاد بالا و جزر و مد باعث می‌شه یک‌سری از خیابونا رو آب بگیره. این‌جور وقتا ونیزی‌ها پل‌های چوبیِ موقت می‌سازن تا رفت و آمد مردم مختل نشه. مهم‌ترین فستیوال ونیز توی زمستون کارناواله. کارناوال از زمستون شروع می‌شه و تا وسطای فروردین ادامه داره. 

رویدادها تاریخ
کارناوال ونیز دی‌ماه
جشن کریسمس دی‌ماه
جشن سال نو بهمن‌ماه

در سفر به ونیز چی بخوریم؟

1 رستوران اوستریا (Osteria Campo Santa Marina)  ££ 2 ساعت

اول یک ساندویچ‌فروشی ساده بود توی ونیز. بعد هر چی گذشت بزرگ و بزرگ‌تر شد و حالا یکی از خلاقانه‌ترین غذاهای ونیز را سرو می‌کنه. آقای آگوستینو دوریا سال‌ها وقتش را گذاشت پای منوی این رستوران- نتیجه یک منوی مبتکرانه با ادای دِینی به سنت ونیزی بود. 

رستوران اوستریا، هوا که گرم می‌شه، چند تا میز و صندلی می‌چینه بیرون تا مشتری‌هاش از آسمون آبی ونیز لذت ببرن اما راستش را بخواین محیط داخلی اوستریا یک چیز دیگه‌ست: فضایی دنج و شیک داره که به آدم احساس خانه بودن می‌ده. 

برای اطمینان از سفر: چک لیست جامع سفر فلایتیو رو دانلود کنید

اگر رفتین اوستریا ما از میون غذاهای متنوع رستوران، ماهی خام را بهتون پیشنهاد می‌دیم- حرف نداره! غذاهایی که با ماهی خام سرو می‌شن تخصص رستوران اوستریان: کارپاچیوی ماهی با تراشه‌های فوی‌گراس دودی غاز و ژله سفید آب از دهن آدم راه می‌ندازه. اگر اهل ماهی و فراورده‌های دریایی نیستین پاستاهای خانگی اوستریا را امتحان کنین. 

منوی رستوران اوستریا

2 رستوران کوادری (Quadri) ££ 2 ساعت

اگر بخوای پنج تا رستوران قدیمی و درجه یک توی ونیز نام ببری، یکی‌ش رستوران کوادری هست. معماری کوادری درخشانه- کارِ آقای فیلیپ استارک! لوسترهای شیشه‌ای مورانو دل آدم را می‌بره و دیوارها با پارچه‌هایی پوشانده شده که نساجی‌های ونیزی طراحی‌ش کردن. این‌ها هر کدوم جلوه‌ی درخشان و مجللی به فضای داخلی رستوران کوادری می‌دن.  رستوران کوادری یک پنجره رو به میدون سنت مارک داره که حالا جلوتر بهش اشاره می‌کنیم. خیلی‌ها اصلا به خاطر همین نما از میدون سنت مارک می‌آن اون‌جا. 

کوادری منوی درخشانی هم داره. ما اما در سفر به ونیز بیش‌تر از همه بشقاب‌های فصلی رو پیشنهاد می‌دیم: هر لقمه از مارچوبه و ریزوتو فلفل سبز و فوم چغندر مزه‌ی باهار می‌ده. منوی این رستوران را نگاه کنین. 

منوی رستوران کوادری

3 رستوران آل کوو (Al Covo) ££ 2 ساعت

فکر کنین یک زوج از فلورانسی-تگزاسی سال 1987 میلادی می‌آن ونیز و یکی از قدیمی‌ترین رستوران‌های ونیز را راه میندازن که تنه به رستوران‌های روستایی می‌زنه. حتی داستان راه افتادن آل کوو هم جذاب است- درست مثل منوی غذایش. 

توی سفر به ونیز اگر رفتین آل کوو حتما کدوی حلوایی با ماهی دودی‌ش رو امتحان کنین و یا ناخنکی به بشقاب صدف محلی و کاسنی بزنین. 

منوی رستوران آل کوو

4 رستوران ونیسا (Venissa) ££ 2 ساعت

رستوران ونیسا معرکه‌ست و باید در سفر به ونیز به اون سر بزنید.

این رستوران توی جزیره مازوربو هست. منوی مزه‌های رستوران ونیسا حرف نداره: مارماهی دودی، چغندر، کومبوچا، ترشک با سیب‌زمینی و ترافل سیاه تابستانی. وقتی نشستی توی رستوران ونیسا، نمای کم‌نظیری از تاکستان و باغ‌های سبزیجات می‌بینی اشتهات رو وا می‌کنه. 

منوی رستوران ونیسا


از سفر به ونیز سوغاتی چی ببریم؟

1 سالیزادا (Salizada San Moisè) بهترین خرید: پوشاک زنانه 1 ساعت

سالیزادا یک خیابون شیک توی منطقه‌ی سنت مارکوی ونیزه. این کوچه که یک پیاده‌روی باریک و جذاب داره از میدون سنت مارکو شروع می‌شه و پل پونته سان مویز می‌رسه. این‌جا پره از فروشگاه‌ها و برندهای لوکس- ورساچه، میومیو، پرادا و کلی برند دیگه. 

خیابان های ونیز

پوشاک زنانه‌ی جذاب و گرون‌قیمتی دارن این فروشگاه‌های سالیزادا. برندهای پوشاکی که توی سالیزادا هستن به همراه چرم‌های چشمگیرشون همه از برندهای ایتالیایی‌اند. اون‌جا البته جواهرسازی و جواهر فروشی کارتیه هم شعبه داره.  

2 پیاتزا (Piazza San Marco) بهترین خرید: سوغاتی 2 ساعت

آدم می‌تونه یک روز کامل رو توی میدون سنت مارکو به کافه‌نشینی و بازدید از بوتیک‌های پیاتزا بگذرونه. اون‌جا سوغاتی‌های خوبی هم داره- سوغات اصیل ونیزی. یکی از جالب‌ترین فروشگاه‌های پیاتزا رو شیشه‌فروشی مورانو است. حالا مورانو کجاست- یک جزیره خیلی کوچیک که همه شیشه‌فروش‌های ونیز اون‌جا جمع شدن. کارِ این شیشه‌گرها توی طراحی شیشه‌ها شگفت‌انگیزه. البته جز این شیشه‌ها برای سوغاتی‌های ونیز گزینه‌های دیگه‌ای هم هست- صنایع دستی دیگه، جواهرات، اسباب‌بازی‌ها و غیره.

3 تی‌فونداکو(T Fondaco dei Tedeschi) بهترین خرید: ساعت و جواهرات 5 ساعت

گشت و گذار توی مرکز خرید تی‌فونداکو هم خودش فال و تماشاست- حتی اگه نخوای چیزی از اونجا خرید کنی. این مرکز خرید توی منطقه سن مارکو و در نزدیکی پل ریالتو هست. یک تراس خیلی جذاب داره این تی‌فونداکو- از این تراس می‌شه کل گراند کانال رو دید. حالا در ادامه راجع به گراند کانال هم حرف می‌زنیم. 

کلی برند لوکس ریخته توی تی‌فونداکو: گوچی، والنتینو، ورساچه و غیره. اجناسشون هم متنوع‌اند: جواهرات سوارسکی، ساعت‌های تیسوت و همیلتون و لوازم آرایشی و عینک‌های آفتابی شیک. هیچ‌کدوم از اجناس تی‌فونداکو هم نیازی به پرداخت عوارض گمرک ندارن.

4 گالری بارسلا(Galleria Barcella) بهترین خرید: پوشاک 1 ساعت

گالری بارسلا یک بوتیک درخشان و کوچک حدفاصل پیازا فریتو و پیازاله کاندیانی‌ست. این راسته پر از بوتیک و جواهر فروشی و کافه‌های جذابه. اگر حوالی دسامبر تصمیم سفر به ونیز گرفتین این منطقه و گالری بارسلا حراجی‌های فوق‌العاده‌ای برای کریسمس داره. 


جاهای دیدنی ونیز کجاست؟

1 کلیسا سنت مارک (St. Mark’s Basilica ) ££ 2 ساعت

توی سفر به ونیز حتما به کانال گراند که سر بزنین یکی از جذاب‌ترین بناهای جهان چشم‌تون رو می‌گیره- بهش می‌گن کلیسای سنت مارک- از سنت مارک کلیسایی معروف‌تر توی جهان نداریم! این بنا رو به سبک معماری بیزانسی ساختن و پرداختن و یک بخشی از بهترین آثار به جا مونده از قرون وسطا رو همون‌جا گذاشتن. اگر رفتین ونیز اما کلیسا سنت مارک رو ندیدین، نصف عمرتون بر باد می‌ره. 

اون اولا سنت مارک یک کلیسای خیلی کوچیک بود- یک بخشی بود از قصر دوک اما از وقتی که تبدیل شد به مقر اسقف اعظم هی بزرگ و بزرگ‌تر شد.

2 میدان سنت مارکو ( San Marco) ££ 5 ساعت

سنت مارکو میدونِ اصلیِ شهر هست. اگر می‌خواین گشت و گذار توی ونیز رو از یک نقطه‌ای بالاخره شروع کنین، سنت مارکو بهترین شروعِ ممکنه. این میدون دور تا دورش سه تا ساختمون خیلی جذاب داره: کلیسا سنت مارک، برج ساعت و برج ناقوس و کلیسای سنت موییز، موز‌ه‌ی سنت ریسورگیمنتو. 

اون‌جا پر از کافه و رستورانه- میدون سنت مارکو از اون‌جاهاست که رفتنش دست خودته اما بیرون اومدنت دست خداست. می‌شه حین سفر به ونیز ساعت‌ها اون‌جا موند و از جذابیت‌ها ونیز لذت برد. 

3 پلازو دوکاله(Palazzo Ducale) ££ 1 ساعت

وقتی از کاخ پلازو دوکاله حرف می‌زنیم از یک شاهکار معماری گوتیک قرن پانزدهمی حرف می‌زنیم: سنگ‌های مرمر ظریف، ستون‌ها و سرستون‌ها گیج‌کننده، مجسمه‌هایی که هر کدوم‌شون یک اثر هنری بی‌نظیراند و قوسی طاق‌های سنگی اولین چیزهایی‌اند که توی ذهن آدم مثل یه فیلم رد می‌شن. 

4 گراند کانال(Grand Canal) ££ 1 ساعت

راه آب اصلی ونیز همین گراند کاناله- یک S وارونه که از وسط دو کلیسای سانتا کیارا و سنت موراکو می‌گذره. جذابیت گراند کانال- حالا جدا از از خاصیتی که توی شهرسازی داره- گشت و گذار روی آب و از میونِ کلیساها و هتل‌ها و ساختمون‌های دوره‌ی رنسانسه. یکی از معروف‌ترین پل‌های جهان اصلا روی همین کانال توسط آقای آنتونیو دو پونته توی قرن 19 بنا شده: «پل ریالتو»! البته که ریالتو تنها پل گراند کانال نیست- اسکالزی، کانستیتوسیون هم باقی پل‌های گراند کانال‌اند.

اطلاعات ضروری در سفر به ونیز

وب‌سایت رسمی ونیز www.comune.venezia.it/
شماره تلفن پلیس 113
شماره تلفن فوریت‌های پزشکی 118
شماره تلفن سفارت ایتالیا در ایران 66726957 (021)

بلهتقریبا خیر

ارسال نظر

بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده‌اند.

*