ارگ کریم خان زند، نمونه ای از معماری دوره زندیه​

ارگ کریم خان زند یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری شهر شیراز است که قدمت آن به دوره زندیه می رسد.

این بنای تاریخی از نظر معماری و زیبایی بسیار قابل توجه است و سالانه گردشگران زیادی را به خود جذب می کند. ارگ کریم خان زند یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری شهر شیراز است که قدمت آن به دوره زندیه می رسد.شما هم برای دیدن این بنای زیبا می توانید هم با خرید بلیط قطار و هم بلیط هواپیما به شیراز سفر کنید.

هنگام حکومت زندیان کریم خان زند از بهترین معماران و هنرمندان عصر خود دعوت کرد تا با به کارگیری بهترین مصالح این بنا را بسازند.

این ارگ در زمان ها و دوره های مختلف کاربردهای متفاوتی داشته است. مثلا در زمان حکومت زندیان محل زندگی پادشاهان بود، در دوره قاجاریه محل زندگی فرمانروایان محلی بود و در دوره پهلوی از آن به عنوان زندان استفاده میشد.

این بنا 4000 متر وسعت دارد و در محوطه ای 12800 متری قرار گرفته است.

طراحی این بنا در واقع هم مسکونی و هم نظامی است. دیوارهای محکم و بسیار مرتفع بیرونی با جان‌ پناه‌ هایی در قسمت بالایی دیوار که برای استقرار سربازان و تیراندازی در هنگام جنگ از آن استفاده میشد و همچنین خندقی که سابقا در بیرون از آن کنده شده بود نیز نشان دهنده این امر است.

جالب است بدانید که تمام اتاق های این ارگ از درون ساختمان به هم متصل هستند وورودی اتاق ها کاملا رو به روی یکدیگر قرار گرفته و تنها یک فضای راهرو مانند بین دو اتاق فاصله انداخته است.

علاوه بر این، هر یک از شاه نشین های آن کاربردی متفاوت دارند. برای مثال یک شاه نشین شمالی مخصوص فصل زمستان است و دیگر شاه‌ نشین اصلی که در ضلع غربی واقع شده، کاربردی تابستانه دارد.

برج‌های اطراف ارگ دارای سه طبقه‌ی مجزا هستند که پله‌های مدور برای رفت و آمد در آنها تعبیه شده‌اند. در طبقات نیز دو اتاق وجود دارد که یکی جهت استراحت سربازان و دیگری برای نگهداری اسلحه بوده است.

پس از اینکه ارگ بزرگ در دوران پهلوی به عنوان زندان بزرگ شهر در اختیار شهربانی قرار گرفت، تمام آثار نقاشی و مقرنس کاری اتاق ها با گچ پوشانده شد و و اکثر اتاق ها و تالارها به وسیله دیوار به صورت سلول های کوچک درآمد. اما پس از آنکه در سال 1350 ساختمان ارگ در اختیار سازمان میراث فرهنگی قرار گرفت، کار مرمت و بازسازی آن مورد توجه واقع شد.

ارگ کریم خان زند از بخش های مختلفی چون حمام ارگ، قسمت های مسکونی و موزه تشکیل شده است.

برای بازدید از بنای زیبا اقدام بهتهیه بلیط هواپیما کنید و به شهر شیراز سفر کنید.

بلهتقریبا خیر

ارسال نظر

بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده‌اند.

*