آشنایی با جنگل های حَرّا در قشم

جنگل‌ های حَرّا در حوالی جزیره قشم، بندرپل، جزیره هرمز و بندرخمیر از مجموعه ‌ای از درختان سرسبز حرا تشکیل شده است. این جنگل های زیبا با آبراهه ‌هایش، با پرندگان زیبا و طبیعت بکر وحشی اش از منابع توریستی و دیدنی این استان محسوب می شود. برای خرید بلیط از هواپیمایی قشم کلیک کنید.

نکته جالب در خصوص درختان حَرّا این است که به دلیل قرار گرفتن در منطقه خشک و کنار دریای شور نیازی به آب شیرین ندارد و در همین شرایط تکثیر می شود.

درختان حَرّا در قسمت های کم عمق خورخوران کنار و روی تپه ‌های جزیره مانندی که هنگام پایین رفتن آب دریا از آب بیرون می‌ مانند قرار گرفته ‌است. عمق آب این مناطق از یک تا یک و نیم متر تجاوز نمی ‌کند؛ بنابراین جنگل هنگام بالا آمدن آب دریا، در آب های خلیج فارس به حالت شناور می‌ ماند و با فروکش کردن آب دریا به مدت 6 تا 7 ساعت مانند جنگل‌ های مناطق خشک نمایان می‌ شود.

به تعبیر دیگر، حَرّا درختی آب شورزی است که هنگام مد آب دریا تا گلوگاه در آب فرو می رود و با آب شور سازگار است. چون به دلیل وجود خاصیت تصفیه ای در پوست این درخت، بخش شیرین آب دریا را جذب می کند و نمک آن را دفع می کند.

همچنین مطالعه کنید:

این درخت در حقیقت یک کارخانه آب شیرین کن طبیعی و خدادادی است. این گیاه در بندرعباس به نام حرا، در بلوچستان به نام تمر و در بعضی از نقاط به نام تول شناخته می شود.

حَرّا گیاهی از تیره شاه پسند است که دانه آن روی درخت مادر می روید و نهال تولید می کند و سپس از درخت جدا می شود و داخل مرداب می افتد.

این جنگل ها مهد انواع گوناگون آبزیان، پرندگان و دوزیستان است. از پرندگان می‌ توان به مرغ ماهیخوار، حواصیل، لک لک، مرغ سقا، مرغابی و مرغ دریایی و از ماهی‌ها به خرچنگ، مار دریایی، شیلو، کلینگ (نوعی از صدف) و انواع مختلف قورباغه اشاره کرد.

به طور کلی حَرّا در 8 منطقه حفاظت شده بین المللی ایران می روید که در این میان جنگل های همیشه سبز دریایی حَرّا در حاشیه شمال غرب قشم از زیباترین گردشگاه های خلیج فارس به شمار می آید.

بلهتقریبا خیر

ارسال نظر

بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده‌اند.

*