ترسناک ترین جنگل ایران + ۶ طبیعت بکر ایران که از آن‌ها خواهید ترسید!

ترسناک ترین جنگل ایران

آیا تا به حال چیزی راجع به ترسناک ترین جنگل ایران شنیده‌اید. ایران مناطق مختلفی دارد که به دلیل برخی باورها ممنوعه و ترسناک شناخته شده است. این مناطق اغلب شامل قلعه ها، قنات و دره هایی با دالان های تو در تو می شود و باور مردم بر این است که در این مکان ها قبرستان ها و داستان های مرموزی وجود دارد. در این مقاله قصد داریم تا به معرفی ۶ جنگل ترسناک ایران بپردازیم. برای خرید بلیط هواپیما فلایتیو سریع‌ترین نتایج جستجو را برای‌تان نمایش می‌دهد.

ترسناک ترین جنگل های ایران

توی داستان‌ها و فیلم‌ها سخت‌ترین و پیچیده‌ترین اتفاقات در جنگل می‌افتند و سیر و سفر شخصیت اصلی در جنگل‌های انبوه و تاریک نفس آدم را می‌گیرد: صداهای عجیب، عبور ارواح از میان درختان، آویزان شدن یک میمون مُرده، ملاقات با فرشته‌ی مرگ و موقعیت‌هایی از این دست آدم را جدی جدی می‌ترسانند.

ممکن است بگویید این‌ها همه یک مشت فیلم و داستان است. اصلا واقعیت ندارد! اما واقعیت آن است که فیلم‌ها و داستان‌ها شکل اغراق‌آمیز یک چیز بیرونی‌اند. حضور درختان تو در تو و ارتفاع سطح جنگل تا آسمان، وجود گونه‌های عجیب گیاهی و حیوانات وحشی دستمایه خوبی برای خیال‌پردازی‌اند. نمی‌خواهم بگویم که در سفر بعدی به یک جنگل با غارهای مخوف و اسکلت‌های استخوانی بر خواهید خورد و یا توسط یک موجود فرازمینی بلعیده خواهید شد اما در همین ایران خودمان جنگل‌هایی هست که واقعا آدم را قبض روح می‌کند؛ درست مثل جنگل جیغ.

جنگل جیغ مشهد؛ جنگلی که جیغ می‌کشد!

اگر قرار باشد فیلمی ترسناک بسازیم، جنگلی تاریک و انبوه، اولین جایی است که برای فیلم‌برداری به ذهن ما می‌رسد. اگر در این جنگل صداهای وحشتناک و دلهره‌آور هم وجود داشته باشد، همه چیز برای تجربه ترسناک ترین لحظات توسط بیننده آماده است. اگر دوست دارید ساعاتی را  در ترسناک ترین جنگل ایران بگذرانید، به مشهد سفر کرده و از جنگل جیغ مشهد دیدن کنید. به شما اطمینان می‌دهیم، خودتان را وسط یک فیلم ترسناک، با تمام جلوه‌های صوتی و تصویری حرفه‌ای خواهید دید.

جنگل جیغ کجاست؟

جنگل جیغ از جاهای دیدنی مشهد محسوب می‌شود که در جنوب مشهد، بخش طرقبه و روستای سربرج قرار دارد و در عمل با جنگل ممنوعه هری پاتر تفاوت چندانی ندارد! طبق گفته بومی‌های این منطقه، هنگام شب، صداهایی وحشتناک مانند جیغ یا سوت شنیده می‌شود؛ البته اهالی اطراف این جنگل معتقدند این صداها چند سالی است که شنیده می‌شود و قبلاً خبری از این اتفاقات مرموز و وحشتناک نبوده است!

دلیل نام‌گذاری جنگل جیغ به این نام چیست؟

وجود کلمه جیغ در نام این جنگل، به تنهایی حس ترسناک بودن فضا را منتقل می‌کند؛ اما تنها دلیل ترسناک بودن این جنگل، شنیده شدن صدای جیغ نیست؛ بلکه ممکن است سایه درختان و گیاهان هم همه چیز را برای شما وهم‌آلود کند. نام‌های دیگر ترسناک ترین جنگل ایران، مج و سربرج است اما شناخته شده‌ترین اسم همان جنگل جیغ است.

صداهای شنیده شده به صدای برگ درختان و تکان خوردن آن‌ها در باد و همچنین جیرجیرک‌ها شباهتی ندارد. هنوز هیچ بررسی دقیقی بر روی این جنگل صورت نگرفته است تا عامل وحشت اهالی مشخص گردد.

جنگل جیغ مشهد

باورها و افسانه‌های بومی درباره جنگل جیغ

باورها و نظریه‌های فراوانی درباره جنگل نفرین شده در ایران وجود دارد که بیشتر آن‌ها به صدای جیغی ارتباط دارد که در جنگل شنیده می‌شود. عده‌ای از بومی‌ها بر این باور هستند که تمامی صداها به‌وسیله باد به وجود می‌آیند؛ هنگام شب، باد در میان درختان و برگ‌ها وزیده و به دلیل شدت باد و شکل برگ‌ها، صدایی شبیه به جیغ ایجاد می‌شود. البته نکات مبهمی پیرامون این فرضیه وجود دارد و آن را به چالش می‌کشد: چرا وقتی بادی نمی‌وزد، باز هم این صداها شنیده می‌شوند؟

باور بعدی مربوط به وجود ملخ‌ها در جنگل جیغ است. بر اساس این نظریه، از زمانی که رودخانه پر از آب شد (یعنی سال 1390) ملخ‌ها به دلیل وجود آب به روستای سربرج حمله کرده و در جنگل باقی مانده‌اند. صدایی که شب‌ها توسط این ملخ‌ها تولید می‌شود، شبیه جیغ است. این عقیده هم به چالش کشیده می‌شود؛ چرا که اگر باور کنیم صدای جیغ به‌خاطر حضور ملخ‌ها است، چرا هیچ آسیبی به مزارع و درختان وارد نمی‌شود؟

نظریه وحشتناک دیگری که وجود دارد این است: بعد از پر آب شدن رودخانه صدای جیغ از این جنگل به گوش می‌رسد. اهالی بر این باور هستند که جنگل توسط جن‌ها، نفرین شده است. برخی از اهالی این منطقه معتقدند، شب‌ها، شیاطین به این جنگل می‌آیند و جیغ می‌کشند؛ اعتقاد برخی از ساکنین این منطقه این است که نفرین و قدرت شیاطین سبب شده تا رودخانه این‌قدر پر آب شود!

دلیل واقعی و علمی صدای جیغ این جنگل چیست؟

داستان‌ها و فرضیه‌های زیادی که درباره جنگل جیغ مشهد وجود دارد ممکن است هر مخاطب و محققی را گیج و سردرگم کند. البته که کار دشواری است اگر بخواهیم باور کنیم جنگل جیغ، جن‌زده است یا روح‌های سرگردان در آن رفت‌وآمد دارند؛ ولی دلایل علمی هم برای شنیده شدن صداهای ترسناک موجود است که برخی اشاره خواهیم کرد.

کارشناسان تحقیقات فراوانی انجام داده و اعلام کردند این صداها نه توسط ملخ‌ها تولید می‌شوند و نه به واسطه حرکت باد به وجود می‌آیند؛ بلکه مربوط به‌نوعی خاص از جیرجیرک است که بومی‌ها به آن «کز» یا «چز» می‌گویند. حضور این جیرجیرک‌ها هم به‌خاطر آب است و شب‌ها صداهایی از خودشان تولید می‌کنند که باعث ترس و وحشت هر شنونده‌ای می‌شود.

باید بپذیریم که جنگل جیغ مشهد، یکی از مرموزترین و ترسناک ترین جنگل‌های ایران است و همین موضوع باعث شده گردشگران زیادی برای ماجراجویی هم که شده به آنجا سفر کنند.

چگونه می‌توان به جنگل جیغ رفت؟

همان‌طور که اشاره کردیم، روستای سربرج در بخش جنوبی مشهد واقع شده و فاصله مکانی جنگل جیغ تا مشهد حدود 28 کیلومتر است که این فاصله با تقریباً 50 دقیقه رانندگی طی خواهد شد. برای دسترسی به جنگل جیغ، از مشهد که حرکت می‌کنیم باید به سمت جنوب غربی رفته و بزرگراه شهید قاسم سلیمانی را به سمت بلوار صبا و جاده خلج پشت سر بگذاریم.

پس از طی‌کردن مسیر 24 کیلومتری از جاده خلج با استفاده از تابلوهای راهنمایی به سمت روستای سربرج ادامه مسیر خواهیم داد و پس از رسیدن به این روستا کافی است 4 کیلومتر به سمت غرب این روستا به حرکت خود ادامه داده تا به جنگل جیغ برسیم.

ریگ جن؛ مثلث برمودای ایران

مثلث برمودا مکانی مرموز و اسرارآمیز است که هر چقدر تیم‌های تحقیقاتی راجع به آن بیشتر مطالعه کردند، نتوانستند دلایل قطعی برای اتفاقات عجیب‌وغریب و ترسناکی که در این نقطه رخ می‌دهند، ارائه کنند. نکته جالبی که در این بخش می‌خواهیم به آن اشاره کنیم این است که ما در کشورمان مکانی داریم که به مثلث برمودای ایران مشهور است!

بسیاری از علاقه‌مندان به حوزه گردشگری و ایران‌گردی معتقدند که ریگ جن، حتی از ترسناک ترین جنگل ایران هم وحشتناک‌تر و مرموزتر است. باتلاق‌های مرگباری که در ریگ جن وجود دارد، متأسفانه تا کنون جان چندین گردشگر را گرفته است.

بومی‌های این منطقه بر این باورند که این سرزمین نفرین شده و پایگاه شیاطین و اجنه است. نکته بسیار عجیبی که در این منطقه بارها دیده شده این است که حتی شترها هنگام رسیدن به ریگ جن توقف کرده و به حرکت خود ادامه نمی‌دهند!

ریگ جن در منطقه مرزی استان‌های سمنان و اصفهان قرار دارد و یکی از صعب‌العبورترین مناطق دنیا است. کویر ریگ جن یا کویر دشت ارواح به دلیل شرایط سخت جغرافیایی، سال‌های بسیاری ناشناخته و پر رمز و راز مانده بود؛ در زبان محلی به شن‌های روان، ریگ گفته می‌شود و کلمه جن هم به معنی پوشیده و پنهان است.

کویر ریگ جن

باورها و اعتقادات عجیب درباره کویر ریگ جن

بومیان حاشیه کویر ریگ جن اعتقاد دارند، ارواح و اجنه تمام مسافران کویر را به قلب ریگ جن می‌کشانند. به عقیده ساکنین این منطقه، تغییر شکل مداوم تپه‌های ماسه‌ای و جابه‌جایی آن‌ها به‌ خاطر وجود قدرت‌های شیطانی است که در این کویر وجود دارند البته برخی دلایل علمی و منطقی این پدیده را به خوبی توجیه می‌کنند. در افسانه‌ها و باورهای مردم بومی کویر ریگ جن، این منطقه محل دفن موجودات زنده بسیاری است. سروصداهای عجیب و ترسناکی که در این کویر به گوش گردشگران می‌رسد، بر اساس اعتقاد برخی از ساکنین، صحبت‌های اجنه با یکدیگر است؛ اما این باور هم مردود شده و دلیل علمی آن برخورد شن‌ها بر اثر وزش باد با یکدیگر است.

دره‌ی ستاره‌ها، دره‌ی گذر ارواح

دره ستارگان قشم جزو عجایب هفت‌گانه این جزیره است که قدمتی تقریباً دو میلیون ساله دارد و چشم هر گردشگری را به خود خیره می‌کند. این دره، جاذبه‌ای جالب و اسرارآمیز است که از مخروط‌های نوک‌تیز، ستون‌های عظیم (تا ارتفاع 15 متر) و دیواره‌های بلند تشکیل شده است. قدم زدن در دره ستارگان قشم، احساس عجیبی مثل راه رفتن روی کرة دیگر را به شما خواهد داد. هر زمان که قصد سفر به قشم را داشتید، پیشنهاد می‌کنیم تجربه چنین احساسی را به هیچ عنوان از دست ندهید.

هنگامی که خورشید غروب کرده و هوا تاریک می‌شود، محلی‌ها دیگر از این دره عبور نکرده و مسافران را هم از رفتن به این منطقه منع می‌کنند. چرا که آنها عقیده دارند اجنه و ارواح، شب‌ها در دره ستارگان، رفت‌وآمد دارند. باور ترسناک دیگری که درباره این دره وجود دارد این است که موجودات فرازمینی هم پس از تاریکی شب در این دره حضور داشته و دور هم جمع می‌شوند.

پیشنهاد می‌کنیم اگر چنین موضوعات و باورهایی در دل شما ترس ایجاد نمی‌کنند، حتماً برای یک بار هم که شده، شب را در این دره سپری کرده و از آرامش و سکوت آن لذت ببرید و ستارگان زیبایی که در آسمان شب به‌خوبی می‌درخشند را بشمارید تا خوابتان ببرد. ستارگان را آن‌قدر نزدیک به خودتان احساس خواهید کرد که انگار در دنیای دیگر حضور دارید. این منظره شگفت‌انگیز می‌تواند بهترین سوژه‌ها برای عکاسی را در اختیار علاقه‌مندان قرار دهد.

دره ستارگان قشم

پیشنهاد مجله فلایتیو:

جن سنط؛ گورستانی ترسناک و مخصوص اجنه!

قبرستانی عجیب و با عنوانی غیرمتعارف که در روستای تیس چابهار در جنوب شرقی استان سیستان و بلوچستان قرار گرفته و بی‌تردید یکی از ترسناک ترین مکان‌های ایران است. روستای تیس چابهار قدمتی بیش از ۲۳۰۰ سال دارد و بومی‌های این منطقه بر این باورند که درگذشته جن‌ها در آن زندگی می‌کردند. در حال حاضر روستا تا ۱۰۰ متری قبرستان جن سنط هم پیشروی کرده است؛ اما در گذشته این‌ قبرستان در حاشیه روستا قرار گرفته بود.

شب‌ها صداهای عجیبی از گورستان این روستا به گوش می‌رسد که برخی از ساکنان این منطقه اعتقاد دارند این صداها، ناله‌ها و فریادهای اجنه بر سر مزار عزیزانشان است که تا صبح برای آنها به عزاداری مشغول هستند و اگر کسی از این منطقه عبور کند با عذابی دردناک از دنیا خواهد رفت.

قبرهای موجود در گورستان جن سنط بر بستر سنگی و صخره‌ای دامنه کوه کنده شده‌اند که حتی با پیشرفت وسایل و ابزار حفاری، کندن این‌گونه قبر‌ها در دل سنگ، کاری واقعاً دشوار است. سؤالی که ذهن هر گردشگری را به خود مشغول می‌کند این است که چه موجوداتی و با چه ابزاری توانسته‌اند هزاران سال پیش چنین قبر‌های محیرالعقول و فوق بشری را حفر کرده و چرا بستر سنگی و صخره‌ای را انتخاب کرده‌اند؟

جن سنط

غار پراو؛ ترسناک ترین غار ایران؟!

یکی از کوه‌های اطراف کرمانشاه، میزبان غاری است که لقب ترسناک ترین و خطرناک‌ترین غار ایران را از آن خود کرده است. رفتن به داخل عمیق‌ترین غار ایران که مسیر بسیار سخت و پیچیده‌ای هم دارد، انصافاً دل شیر می‌خواهد. ماجراجویی برای این حجم از ریسک کردن، واژه کوچکی است که برخی از افراد با آغوش باز آن را می‌پذیرند.

غار پراو (غار قاتل) روزگاری، بزرگ‌ترین غار عمودی دنیا محسوب می‌شد؛ اما با گذشت زمان غارهای بزرگ‌تر و عمیق‌تر دیگری هم در جهان پیدا شدند. برای ورود به غار پراو باید کوه را تا ارتفاع ۳۰۵۰ متری بالا بروید تا ورودی غار را پیدا کنید. اگر غارنوردی حرفه‌ای هستید و دست‌وپنجه نرم کردن با خطر برای شما جذاب است، ماه‌های بهار و تابستان را برای رفتن به غار پراو انتخاب کنید زیراکه در ماه‌های پاییز و زمستان سردی هوا ورود به این غار مخوف را عملاً غیر ممکن می‌کند.

مسیرهای دسترسی به غار پراو بسیار صعب‌العبور بوده و به غیر از سردی هوای داخل غار، دیواره خشن و متخلخل آن هم سختی کار را برای غارنوردان را چندین برابر می‌کند؛ زیرا باعث پاره شدن لباس آنها می‌شود و به همین دلیل آب سرد به بدن آنها نفوذ کرده و سختی‌های پیمایش غار را بسیار  بیشتر از گذشته خواهد کرد.

غار پراو ایران

برای تنوع مطالعه: چطور آسمان شب ایران با دیگر نقاط جهان تفاوت دارد؟

ترسناک ترین جنگل ایران؛ فقط یکی از نقاط مرموز این سرزمین است!

در این مقاله از فلایتیو، یکی از جنگل های ترسناک ایران را معرفی کردیم و در ادامه سراغ مناطقی مرموز و اسرارآمیز رفتیم که سفر به هر کدام از آنها عطش ماجراجویی هر گردشگر را سیراب خواهد کرد. اگر اهل ماجراجویی و خطر کردن هستید، گشت و گذار در این مناطق، به خصوص سیاحت در ترسناک ترین جنگل ایران ، را از دست ندهید. اگر شما هم جاذبه‌های گردشگری و ترسناکی که خودتان تجربه کرده‌اید را در ذهن دارید از طریق بخش نظرات با ما و مخاطبانمان در میان بگذارید.

بلهتقریبا خیر

نظرات

  1. اصلا ترسناک نیست بسیار زیبا با جویبارهای زیبا چرا ایران تقلید میکند مبخواهد بگویید ماهم جنگل مخوف مثل کیگاهارا ی ژاپن دارییم البته ان جنگلرا هم ژاپنی های که به موچی میرسیدن میرفتن خودکشی میکردن که بدست مردم این جنگل مخوف شده

ارسال نظر

بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده‌اند.

*