خانه های تاریخی در کاشان که باید حتما ببینید

خانه های تاریخی در کاشان

شهر زیبای کاشان از زیباترین و تاریخی‌ترین شهرهای ایران است که با معماری زیبا و چشم‌نواز، عمارت‌های بزرگ و قدیمی، کوچه‌های تاریخی و بافت شهری خاصش شهرت دارد. این عمارت‌ها و خانه‌ها همگی نمایانگر معماری بی‌نظیر و باشکوه ایرانی هستند که در گذر زمان و تغییر کالبد شهر، هویت و رنگ و بوی تاریخی خودشان را حفظ کرده‌اند. خانه های تاریخی در کاشان روزانه بازدید زیادی از طرف مسافران و گردشگران دارند.

پس از اینکه بلیط هواپیما را تهیه کرید و راهی سفر به کاشان زیبا شدید، می‌توانید از این خانه‌های زیبا بازدید کرده و در برخی از آن‌ها اقامت هم داشته باشید. با این توصیف، سفر به کاشان را می‌توانید سفری به دل تاریخ و روزهای خوش گذشته بدانید، پس کمی از وقتتان را به ما بدهید تا برای برنامه‌ریزی سفر به کاشان راهنمایی‌تان کرده و در ادامه تعدادی از معروف ترین و زیباترین خانه‌های تاریخی شهر را معرفی کنیم.

خانه باشکوه و تاریخی طباطبایی‌ها

خانه طباطبایی‌های کاشان، واقع در خیابان علوی را باید یکی از معروف‌ترین و زیباترین بناهای تاریخی شهر و نمادی از معماری اصیل ایرانی بدانیم. این عمارت باشکوه با گچ‌بری‌ها و تزیینات خارق‌العاده‌اش در دوران قاجار و حدود ۱۸۶ سال پیش ساخته شد. عمارت طباطبایی‌ها مانند تمام عمارت‌های قدیمی و اصیل ایرانی دارای دو حیاط اندرونی و بیرونی است که مجموعاً شامل 40 اتاق می‌شود. شاه‌نشین، اتاق گوشواره و پنج‌دری، حوض میان حیاط و پنجره‌های ارسی همگی نشان از اصالت این بنا دارد که به گواه تاریخ متعلق به یکی از تجار متمول شهر بوده است.

بازدید از عمارت طباطبایی‌ها در تمام روزهای هفته آزاد است. با رسیدن به خیابان علوی و کمک گرفتن از تابلوهای راهنما هم می‌توانید این عمارت زیبا را پیدا کرده، در بافت تاریخی شهر قدم زده و دیگر خانه‌های تاریخی را هم بازدید کنید. البته بازدید خانه ورودی دارد.

پیشنهاد مجله فلایتیو:

عمارت تاریخی بروجردی‌ها

وقتی قرار شد دختر خانواده متمول طباطبایی‌ها ازدواج کند، پدر عروس به دامادش دستور ساخت بنایی را داد که هم شأن خانه پدری عروس باشد. خانه پدری نوعروس همان خانه طباطبایی‌ها بود که معرفی کردیم، خانه بروجردی‌ها هم برای نوعروس ساخته شد که بدون شک زیباترین و باشکوه‌ترین عمارت تاریخی کاشان در بافت تاریخی شهر و خیابان علوی است.

تاریخ ساخت خانه بروجردی‌ها به دوران قاجار باز‌می‌گردد. خانه بروجردی‌ها یکی از خانه های تاریخی در کاشان است که در ساخت این بنا برای اولین‌بار از آبرنگ و رنگ روغن برای تزیینات استفاده شد؛ ولی شهرت بنا بیشتر به بادگیر باشکوه آن برمی‌گردد که در زمان خودش به‌عنوان کولر و خنک‌کننده هوا استفاده می‌شده تا گرمای تابستانی این شهر کویری برای ساکنان خانه قابل‌تحمل باشد.

علاوه بر رنگ‌آمیزی فوق‌العاده، این عمارت با گچ‌بری‌ها و تزیینات ظریف، منبت‌کاری، مقرنس و درودگری‌های زیبا و چشم‌نوازش نیز شناخته می‌شود. بنای این عمارت را باید هنر دست صنیع‌الملک، کمال‌الملک و علی مریم کاشانی دانست که هنرشان تا امروز همچنان زنده، اصیل و پابرجا مانده است. بازدید عمارت بروجردی‌ها با تهیه بلیط و پرداخت ورودی برای تمام هفته باز است؛ ولی در روزهای تعطیل بسیار شلوغ است، پس بهتر است در ساعات اولیه روز به بازدید این خانه بروید.

عمارت قاجاری مشکی، خانه‌ای با سرداب دیدنی

عمارت تاریخی مشکی که به خانه اسماعیل هم معروف است، مانند تعدادی از عمارت‌های تاریخی شهر؛ خانه بروجردی‌ها و عمارت طباطبایی‌ها، پایین‌تر از سطح زمین ساخته شده است. به همین خاطر بعد از رسیدن به عمارت باید از در اصلی عبور کرده و پله‌ها را پایین بروید تا به حیاط اصلی برسید.

هنوز نمی‌دانیم که این خانه قبلاً اندرونی و بیرونی هم داشته یا از اول با همین یک حیاط ساخته شده؛ اما در هر صورت بر خلاف معماری ایرانی، عمارت مشکی فقط یک حیاط دارد. دلیل شهرت این خانه سرداب و البته شاه‌نشین خانه است که با بهترین تزیینات و گچ‌بری‌های ظریف و دیدنی بنا شده و در عصر خودش، هنر دست معماران و هنرمندان کاشانی بوده است. برای بازدیدعمارت قاجاری یکی از خانه های تاریخی در کاشان باید به محله درب اصفهان بروید و با کمک تابلوهای راهنما، عمارت را پیدا کنید.

عمارت تاریخی راهب، خانه‌ای دویست‌ساله با سه حیاط مجزا و بادگیر

خانه راهب هم از خانه های تاریخی و باشکوه در کاشان است که در دوره قاجار ساخته شده و حدود دویست سال قدمت دارد. این بنا هم در سال 1389 به هتل تبدیل شد و در حال حاضر با نام هتل/ اقامتگاه تاریخی مهینستان راهب معروف است.

نقطه خاص و متفاوت این عمارت تاریخی بادگیر آن است که به سبک بادگیرهای یزدی ساخته شده و با دیگر بادگیرهای شهر تفاوت جزئی در ساخت دارد. علاوه بر این، مجموعه تاریخی راهب، دارای 3 حیاط مجزا است که احتمالاً دو حیاط اندرون و بیرون برای اهل منزل و یکی برای خدمه بوده است. عمده تزیینات این بنا، گچ‌بری‌های خاص و پنجره‌های ارسی آن است که خوشبختانه به خوبی هم مرمت و حفظ شده است.

این مجموعه در خیابان فاضل نراقی، کوچه فرهنگ واقع شده و تمام مجموعه فقط برای ساکنان اقامتگاه بازدید دارد.

عمارت باشکوه عامری‌ها، بهترین هتل کاشان

خانه عامری‌ها هم یکی دیگر از عمارت‌های باشکوه و تاریخی کاشان است که در حال حاضر تغییر کاربری داده و یکی از بهترین هتل‌های 5 ستاره شهر است. متأسفانه این بنا برای تمام گردشگران امکان بازدید ندارد و فقط مسافران از تمام قسمت‌های آن می‌توانند بازدید داشته باشند. گردشگران با تهیه ورودی تنها می‌توانند بخشی از حیاط بیرونی عمارت و پشت‌بام را بازدید کنند.

این بنای باشکوه بر اساس معماری اصیل ایرانی بنا شده؛ یعنی اندرونی، بیرونی، شاه‌نشین، اتاق گوشواره، پنج‌دری و سردابه دارد که تمامی آن‌ها با زیباترین تزیینات و گچ‌بری‌ها ساخته شدند. خوشبختانه در مسیر مرمت بنا هم این تزیینات حفظ شده و بازدیدکنندگان با گشت‌وگذار در عمارت این شانس را دارند تا با معماری اصیل و کهن ایران بیشتر آشنا شوند.

خانه تاریخی عامری‌ها در خیابان علوی بنا شده و اگر هم نتوانستید در این هتل اتاق بگیرید، می‌توانید برای نهار یا شام سری به رستوران مجموعه زده و شانسی برای تماشای بخشی از بنا را داشته باشید.

خانه تاریخی رئیسیان، عمارت قاجاری محله سلطان میر احمد

یکی دیگر از خانه‌های قاجاری محله سلطان میر احمد، عمارت رئیسیان است که تاریخ ساخت آن به اوایل دوران قاجار بازمی‌گردد. خوشبختانه این عمارت در سال‌های اخیر مرمت شده و حالا یکی از زیباترین خانه های تاریخی در کاشان برای بازدید است که گچ‌بری‌های بی‌نهایت زیبا و ظریف، طاق‌ها و نقش و نگارهای هنرمندانه، دو حیاط اندرون و بیرون، ایوان تابستانی، شاه‌نشین باشکوه برای بزرگ خانواده، بادگیر برای گردش هوای خانه و فرار از گرما، تنها بخشی از زیبایی‌های آن است.

در مقایسه با بسیاری از خانه‌های تاریخی کاشان که در اواسط یا اواخر دوران قاجار بنا شدند، عمر خانه رئیسیان به اوایل قاجار باز‌می‌گردد به همین خاطر المان‌ها و عنصرهای بیشتری از معماری ایرانی و اصیل دارد که تماشای آن را نباید از دست بدهید.

خانه منوچهری، هتلی با 400 سال قدمت

خانه تاریخی منوچهری یکی دیگر از گنجینه‌های تاریخی و معماری سنتی کاشان است که امروز تغییر کاربری داده و به اقامتگاه سنتی تبدیل شده است.

این بنا حدود 400 سال قدمت دارد و مانند دیگر خانه های تاریخی در کاشان شامل دو حیاط اندرونی و بیرونی با حوض میانی، اتاق‌های متعدد با پنجره‌های ارسی می‌شود. به دلیل باغ باصفای عمارت منوچهری، مسافران علی‌رغم گرمای هوای کاشان می‌توانند از وزش نسیم خنک لذت برده و اقامت راحتی را در دل یکی از تاریخی‌ترین عمارت‌های زیبا و دیدنی شهر داشته باشند.

متأسفانه، چون این بنا به هتل تغییر کاربری داده، اگر ساکن مجموعه نباشید، تنها می‌توانید بخشی از عمارت را بازدید کنید.

خانه تاریخی عباسیان، عمارتی با معماری باشکوه و چشم‌نواز

این خانه باشکوه و دیدنی در کوی سلطان امیراحمد واقع شده و تاریخ ساخت آن به نیمه دوم قرن سیزدهم قمری یعنی سال 1245 می‌رسد.

معماری خانه تاریخی عباسیان به گچ‌بری‌های زیبا، پنجره‌های ارسی، انواع رسم‌بندی، یزدی‌بندی و قطاربندی مشهور شده است و به همین خاطر تماشای آن را نباید از دست بدهید. این شاهکار معماری توسط حاج محمد ابراهیم از تجار معروف کاشان بنا شد و بعد از فوت ایشان به 5 خانه تقسیم و در نهایت متأسفانه فروخته شد. در حال حاضر بخش‌هایی از خانه دوباره یکی شده و برای بازدید آزاد است، البته بخشی به رستوران و بخشی دیگر هم به شربت خانه تبدیل شده و در حال حاضر با نام رستوران عباسی شناخته می‌شود. این بنا هم یکی دیگر از خانه های تاریخی در کاشان در خیابان علوی و در کنار دیگر عمارت‌های تاریخی کاشان واقع شده است.

عمارت دیدنی و باشکوه عطارها با قدمت قاجاری

یکی دیگر از شاهکارهای معماری خانه‌های تاریخی کاشان، عمارت عطارها است. این خانه در دوران قاجار بنا شده و دارای سه حیاط جداگانه است.

وسعت این عمارت در حال حاضر ۴۷۰ مترمربع است؛ اما بسیاری از معماران و باستان‌شناسان اعتقاد دارند که بخشی از این عمارت تاریخی در گذر زمان فروخته شده؛ ولی در حال حاضر حیاط‌ها، شاه‌نشین خانه با سقف گنبدی و یزدی‌بندی‌های زیبایش همچنان باقی مانده و مناسب بازدید و عکس‎برداری است.

عمارت قاجاری عطارها را می‌توانید در خیابان آیت‌الله کاشانی، خیابان شهید ابهری مقدم پیدا کنید که خوشبختانه تا زمان نوشتن این مقاله برای بازدید فعال و دایر است.

خانه تاریخی شریفیان، عمارتی دیدنی با معماری چشم‌نواز

عمارت تاریخی شریفیان با قدمت ۱۷۰ساله در خیابان علوی، کوی صدر و نزدیک به دیگر عمارت‌های تاریخی کاشان واقع شده است. البته در حال حاضر و در زمان نوشتن این مقاله، عمارت شریفیان هنوز بازسازی نشده و نیاز به مرمت جدی دارد تا گردشگران بتوانند بیشتر از تماشای آن لذت ببرند و البته این بنا به خوبی برای سال‌های آینده حفظ شود.

نقطه اوج معماری این خانه تاریخی شاه‌نشین عمارت در ضلع جنوبی است که با زیباترین گچ‌بری‌های ایوان و سقف تزیین شده و بی‌نهایت چشم‌نواز است. نکته مهم دیگر که در تماشای این بنا نباید از دست بدهید، طاق قوسی در نمای جنوبی عمارت و کمی جلوتر از نمای اصلی است که نشان از اصالت معماری ایرانی بنا دارد. می‌دانید که طاق یکی از اصلی‌ترین نمادهای معماری ایرانی است و نسخه بارز آن طاق کسری یا همان ایوان مدائن خسروپرویز است. به همین خاطر هم بیشتر کاشانی‌ها، مشخصه بارز معماری این بنا را طاق قوسی و بی‌نقص آن می‌دانند.

با سفر به خانه های تاریخی در کاشان لحظات خوبی را تجربه کنید

تا اینجا با تعدادی از زیباترین بناهای تاریخی و عمارت‌های باشکوه کاشان آشنا شدید که بی‌نهایت زیبا، چشم‌نواز و باشکوه هستند. البته تاریخ کاشان در همین چند بنا خلاصه نشده و علاوه بر بازار سرپوشیده و دیوار تاریخی شهر شامل تعداد زیادی از عمارت‌های دیدنی دیگر هم می‌شود که هرکدامشان قصه دلنشینی دارند.

خانه تاریخی عادل در خیابان فاضل نراقی کوچه فرهنگ ششم، خانه حشمت‌الله خان که با عمارت عامری‌ها ترکیب شده، خانه مرشدی که امروزه یکی از هتل‌های شهر است، خانه حکیم‌باشی، خانه اخوان، خانه رزاقیان و خانه تاریخی احسان که هر دو به اقامتگاه سنتی تبدیل شدند، خانه حسینی که در دست مرمت است، خانه دستمال‌چی که در لیست میراث‌فرهنگی ایران ثبت شده، همگی از زیباترین بناهای تاریخی با معماری اصیل ایرانی در سطح شهر کاشان هستند که برای چند ساعت گشت‌وگذار در دل تاریخ پیشنهاد می‌شوند.

اگر برنامه‌ای برای سفر به شهر زیبای کاشان داشتید، پیشنهاد می‌کنم حتماً در یکی از این عمارت‌های زیبا اقامت کره و از تعدادی دیگر بازدید کنید تا خوشی سفرتان کامل شود.

اگر قصد سفر به کاشان را دارید، فلایتیو امکان خرید بلیط قطار را برای شما فراهم آورده است.

بلهتقریبا خیر

ارسال نظر

بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده‌اند.

*