10 غذای سنتی که باید در بیلبائو امتحان کنید

ناحیه‌ی باسک، و به طور ویژه شهرهای بیلبائو و سن سباستین، به خاطر سبک آشپزی منحصر به فرد و خوش طعم خود، که امروزه در جهان هم مشهور هستند، شناخته می‌شوند. به مقدار زیادی ماهی کاد، خرچنگ‌های پخته شده، خورش‌های خوشمزه، و تکه‌های پینچو فکر کنید، در اینجا 10 غذای سنتی را که باید در بیلبائو امتحان کنید، آورده‌ایم.

برای خرید بلیط هواپیما و خرید بلیط قطار به فلایتیو مراجعه کنید.

باکالائو پیل پیل

باکالائو پیل پیل یکی از بهترین غذاهای باسک است، که تقریباً در تمام رستوران‌های بیلبائو می‌توانید آن را سفارش دهید. باکالائو به معنی ماهی کاد است و یک ترکیب محبوب است که در بسیاری از غذاهای باسک یافت می‌شود. کاد با سیر و روغن زیتون سرخ می‌شود تا زمانی که روغن طبیعی ماهی و روغن زیتون یک سس شیره مانند تشکیل دهند و پوست ماهی برشته و شروع به جدا شدن کند. به این خاطر پیل پیل نامیده می‌شود که هنگام سرخ شدن در ماهیتابه چنین صدایی را ایجاد می‌کند.

باکالائو لا ویزکایان

یکی از غذاهای دیگری که با ماهی کاد درست می‌شود، ویزکایان است – که در منطقه‌ای از باسک که بیلبائو مرکز آن است تهیه می‌شود. کاد پخته شده با سس قرمز تهیه شده از فلفل قرمز، پیاز و سیر (گاهی گوجه فرنگی نیز استفاده می‌شود) پوشانده می‌شود.

خرچنگ عنکبوتی

خرچنگ‌های عنکبوتی یا Txangurro یکی دیگر از غذاهای دریایی باسک هستند که در رستوران‌های دریایی بیلبائو بسیار محبوبیت دارند. این غذای سنتی بیلبائو، غالباً به صورت دلمه و پخته شده سرو می‌شود – با ترکیبی از گوشت خرچنگ، خرده‌های نان، گوجه و پیاز پر می‌شود. این ترکیب با سیر، جعفری، براندی، و روغن زیتون طعم دار می‌شود، و تا زمانی که روی آن برشته شود در فر نگه داشته می‌شود.

مارمیتاکو

مارمیتاکو یک خوراک رایج ماهی تن و سیب زمینی در باسک است. فلفل‌های سبز و قرمز، پیاز، سس گوجه فرنگی، سیر، روغن زیتون، جعفری و پودر فلفل قرمز همگی به این ترکیب خوش طعم اضافه می‌شوند. بهتر است این غذا در زمستان‌های سرد منطقه‌ی باسک مصرف شود.

کوکوکا

کوکوکا مختص باسک است، و در جای دیگری از اسپانیا پیدا نمی‌شود. این غذا حتماً از فیله‌ی ماهی کاد یا هیک تهیه می‌شود و غالباً با یک سس تهیه شده از سیر، شراب سفید و روغن زیتون سرو شده و برای غلیظ شدن آن از آرد استفاده می‌کنند.

کیپیرون ها

کیپیرون ها از ماهی مرکب کوچک تهیه می‌شوند و غالباً در باسک، و به سبک خاص خودشان طبخ می‌شوند. در منوی بسیاری از رستوران‌های بیلبائو می‌توانید این غذا را پیدا کنید. ممکن است چندان اشتها برانگیز به نظر نرسند، اما واقعاً خوشمزه هستند – به ما اعتماد کنید.

مرلوزا سالسا ورده

مرلوزا سالسا ورده که به صورت تحت‌اللفظی ماهی هیک در سس سبز ترجمه می‌شود، بیشتر شبیه به یک خوراک دریایی سبک است. علاوه بر فیله‌های بزرگ ماهی هیک، این غذا شامل صدف‌های خوراکی نیز است. غذا با سس سبز که از شراب سفید، سیر، آبگوشت ماهی، جعفری (که رنگ سبز را به غذا می‌دهد) و روغن زیتون پوشانده می‌شود.

آلوبیاس تولوسا

تولوسا یک شهر کوچک است که در 30 کیلومتری جنوب سن سباستین قرار دارد، و به خاطر لوبیاهای کوچک، کمی قرمز و سیاه خود در تمام اسپانیا مشهور شده است. با اینکه این غذا معمولاً مربوط به منطقه‌ی گوپوزکوآ در منطقه‌ی باسک است، اما می‌توانید در بسیاری از رستوران‌های بیلبائو آن را پیدا کنید. این غذا ساده اما سیر کننده است، و از لوبیاهای پخته شده در آب و روغن زیتون تشکیل شده است، و گوشت‌هایی مثل کوریزو (سوسیس طعم دار) یا مورسیلا (پودینگ سیاه) به آن اضافه می‌شود.

پینچو

پینچوها یکی از مشهورترین غذاهای منطقه‌ی باسک هستند و تقریباً در هر کافه‌ای در بیلبائو می‌توانید آن‌ها را پیدا کنید. پینچوها معمولاً تکه‌های کوچک نان هستند، که روی آن‌ها با ترکیباتی مثل گوشت ران، فلفل دلمه، پنیر یا حتی تکه‌هایی از املت اسپانیایی (تورتیلا) و کراکت (تکه‌های بسیار ترد نان که با سس سفید و چاشنی‌های مختلف پر شده‌اند) پوشانده می‌شود. واقعاً قانون خاصی برای ترکیبات روی پینچوها وجود ندارد – از همه چیز می‌توان استفاده کرد. پینچوها بر روی پیشخوان قرار داده می‌شوند و می‌توانید با آن‌ها از خودتان پذیرایی کنید. آخر شب، خلال دندان‌ها (که معمولاً پینچوها را به هم متصل نگه می‌دارند) شمارش می‌شوند، و بر اساس آن صورت حساب شما محاسبه می‌شود.

پاستل واسکو

بعد از این غذاهای دریایی خوشمزه و غذاهای رایج باسک، جایی را هم برای دسر نگه دارید. یکی از سنتی‌ترین دسرهای این منطقه، پاستل واسکو یا تارت باسک است. این دسر یک خمیر اسفنجی شکل است، که به دور یک کاستارد وانیلی خامه‌ای پیچیده شده است، و گاهی حاوی میوه‌هایی مثل گیلاس نیز است.

بلهتقریبا خیر

ارسال نظر

بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده‌اند.

*