جاهای دیدنی شهر آستارا : ملاقات با طبیعت بی‌نظیر و بِکر

گردنه حیران ؛ جاهای دیدنی آستارا

از میان جاهای دیدنی شهر آستارا، طبیعت بکر و بی‌نظیرش دل هر مسافری را می‌بَرد؛ چه آن‌ها که طبیعت‌گردند و چه کسانی که چندان با طبیعت ارتباط برقرار نمی‌کنند. این شهر که از جمله شهرهای شمالی ایران در استان گیلان است، به واسطه‌ی موقعیت جغرافیایی‌اش سرشار از جنگل‌ها و تالاب‌ها و آبشارها و گردنه‌های زیباست. آیا این‌ها برای رزرو هتل آستارا و سفر به این شهر به اندازه‌ی کافی متقاعدکننده نیستند؟!

 در این مقاله با بخشی از این جاذبه‌ها آشنا خواهید شد.

جاهای دیدنی شهر آستارا : یک طبیعت منحصر به فرد

آستارا همسایه‌ی دیوار به دیوار باکو در آذربایجان است. این همسایگی موجب می‌شود این شهر آبستن کالاهای دست اول و بازارهایی با اجناس با کیفیت باشد و چرخ اقتصادش به خوبی بچرخد. به همین دلیل اغلب آن را به بازارهایش، لباس‌ها و کفش‌ها و لوازم آرایشی‌اش می‌شناسند. این وسط اغلب جاهای دیدنی ، به خصوص طبیعت آستارا، نادیده گرفته می‌شود. در ادامه با برخی از جاهای جذاب شهر آستارا آشنا خواهید شد.

آبشار لاتون

آبشار لاتون کم‌نظیر است. این منظره‌ی درخشان در نزدیکی کوه اسپیناس قرار دارد. انگار خدا آن را وسط بهشتی از درختان گردو و گلابی و فندوق و آلو آفریده است. لاتون در زمستان آب و هوایی سرد دارد و در تابستان شرجی است. لاتون که از جمله بلندترین آبشارهای چهار فصل جهان به شمار می‌رود، در مرز میان دو استان اردبیل و گیلان جا گرفته. برای رسیدن به آبشار لاتون به شهر لوندویل در راهِ تالش بروید و یکی از راه‌های فرعی را تا روستای کوته کومه طی کنید. این مسیر به تنهایی بی‌نهایت زیبا و جذاب و سرسبز است.

کوته کومه

روستای کوته کومه در 9 کیلومتری شهر لوندویل قرار دارد. توی این روستا همه‌ی بومیان به زبان تالشی حرف می‌زنند و به کار کشاورزی و دامداری مشغول‌اند. روستای کوته کومه طبیعت بی‌نظیری دارد؛ چه جمعیتی هر سال کلی راه می‌کوبند می‌آیند تا بتوانند از این طبیعت جذاب لذت ببرند و در هوای پاک و پاکیزه‌اش نفس بکشند. آخر چه کسانی می‌تواند در میان جاهای دیدنی شهر آستارا از آب گرم و چشمه‌سارها و آسیاب قدیمی و گورستان بسیار کهن این روستا بگذرد؟! هیچ‌کس! اگر خواستید به کوته کومه بروید، فصل بهار را برای سفر انتخاب کنید چرا که جز این فصل، کوته کومه اغلب شرجی و گرم است. بهار در کوته کومه با شکوفه‌های زیبا و گل‌های دیدنی و بوییدنی به استقبال می‌آید.

باغ پرندگان آستارا

در سال 1386 مسئولان شهر آستارا کلی قراقاول و طوطی و بلدرچین و سرسفید کاکلی و کبک و مرغ تزیینی را یک‌جا جمع کردند و باغ پرندگان شهر آستارا را راه انداختند. اگر می‌خواهید بروید باغ پرندگان آستارا، به سمت و سوی جاده‌ی آستارا- رشت برانید. در ورودی این جاده، زمینی به مساحت حدودا 1000 متر مربع خواهید دید که 300 در 60 گونه را میزبانی می‌کند.

کوه اسپیناس

اگر دنبال بلندترین کوه در شمال گیلان می‌گردید، راه دور نروید؛ کوه اسپیناس همین‌جاست، در 10 کیلومتری شهر آستارا. در حقیقت آبشار لاتون از همین کوه سرچشمه می‌گیرد و سرازیر می‌شود. در همین کوه یک قلعه‌ی تاریخی به نام قلعه اسپیناس قرار دارد. می‌گویند حاکم آستارا در همین قلعه بر شهر فرمانروایی می‌کرده است. اسپیناس در گویش مردمان بومی منطقه یعنی: کوه اسب.

گردنه حیران

کسی نیست که تا به حال اسم گردنه‌ی حیران به گوشش نخورده باشد! این یکی مشهورترین گردنه‌های ایران است. بسیار از گردشگران این گردنه را به چشم گذرگاهی برای رسیدن به مقصد نگاه می‌کنند در حالیکه این گردنه به واسطه‌ی جذابیت طبیعی‌اش از جمله مقاصد گردشگری نیز هست. گردنه حیران به سه روستای «حیران سفلی»، «حیران وسطا» و «حیران علیا» می‌رسد و همیشه‌ی خدا زیر حجم عظیمی از ابر و مِه گُم است.

تالاب استیل

تالاب استیل حرف ندارد؛ پر از پرندگان زیبای مهاجر ودر کنار مزارع و کوهستان است. همین تالاب را از نمونه‌های مشابهش جدا کرده است. خودِ بومی‌ها بهش می‌گویند «هستل»، یعنی آبگیر. تالاب استیل در 7 کیلومتری شهر آستار و حاشیه‌ی جادده است.

ساحل صدف

هیچ‌چیز مثل قدم زدن در ساحل نیست؛ به خصوص اگر آن، ساحل صدف در آستارا باشد. می‌توانید در آلاچیق‌ها و یا استراحتگاه‌هایش پا دراز کنید و در بوفه‌های جذابش دلی از عزا در آورید. اگر در دریا تنی به آب زدید، بروید زیر دوش آب شیرینی که در ساحل برای شناگران تعبیه کردند و تن‌تان را بشویید و بعد که خوب خودتان را خشک کردید سریع به فروشگاه‌هایش بزنید و خرید کنید. ساحل صدف در نزدیکی لوندویل قرار دارد.

سفر به آستارا با قطار
سفر به آستارا با قطار

آستارا کجاست ؟

آستارا یکی از بزرگ‌ترین شهرها در منطقه‌ی شمال غربی ایران و در همسایگی با باکو پایتخت آذربایجان است. آستارا از شرق به دریای خزر و از غرب به شهری با همین نام در جمهوری آذربایجان می‌رسد.

توسعه اقتصادی در آستارا

 این شهر از دوران پادشاهی صفویه به بعد جهش چشمگیری در مسیر توسعه اقتصادی داشت و امروز یکی از استراتژیک‌ترین مناطق اقتصادی و ژئوپولتیک ایران به شمار می‌رود. هنوز که هنوز است بسیاری مردم برای خرید از بازارهای آستارا به این شهر سفر می‌کنند و به خرید پوشاک و لوازم خانگی می‌پردازند.

شهر بام‌های سفالین

بافت شهری و معماری آستارا نیز مثال‌زدنی است. در گذشته مردم از سفال برای ساخت سقف خانه‌هایشان استفاده می‌کردند. اگر امروز هم سری به شهر بزنید می‌توانید خانه‌هایی را پیدا کنید که جلوه‌های از این سبک از معماری هستند. مردم از سفال استفاده می‌کردند تا در برابر شرایط اقلیمی، گرمای کُشنده و وزش باد شدید مقاومت می‌کنند. به همین دلیل به آستارا «شهر بام‌های سفالین» نیز می‌گفتند.

اماکن مذهبی و تاریخی آستارا

آستارا جاذبه‌های فراوانی دارد. در این مقاله ما تنها به مناطق طبیعی از جاهای دیدنی آستارا پرداختیم. در حالیکه آستارا جاذبه‌های تاریخی همچون قلعه شیندان، قلعه‌ تک‌آغاج، مدارس مدنی و حکیم‌نظامی و طرق مظفری دارد و اماکن مذهبی‌اش مانند بقعه سید محمد دوست و امام‌زاده ابراهیم و قاسم هر سال تعداد بسیاری را به خود جذب می‌کند.

برای سفر به آستارا هیچ چیز مثل استفاده از ماشین شخصی نیست. این‌گونه می‌توانید طبق زما‌ن‌بندی دلخواه خودتان، به راحتی، از این شهر به مناطق طبیعی سفر کنید و باز برای استراحت به شهر بازگردید. در غیر این صورت ما خرید بلیط قطار را به جای سفر با اتوبوس‌ها بهتان پیشنهاد می‌دهیم. سفر با قطار برای شما مناظر طبیعی بی‌نظیری را به ارمغان می‌آورد.

بلهتقریبا خیر

ارسال نظر

بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده‌اند.

*