جزیره هرمز کجاست؟ دیدنی های جزیره هرمز

دیدنی های جزیره هرمز

اگر دوست دارید به جایی سفر کنید که پر از جاذبه‌های طبیعی و تاریخی و خالی از صدای بوق، ترافیک خسته کننده و آلودگی هوا باشد، به جزیره هرمز بروید. جزیره‌ای زیبا که در نزدیکی خلیج فارس قرار دارد و بکر و دست نخورده است. دیدنی های جزیره هرمز زیادند مانند ساحل سرخ، دره رنگین کمان، قلعه پرتغالی‌ها و موارد بسیاری دیگر وجود دارد که می‌توانند روح گردشگران و طبیعت کردن را نوازش کنند.

در این مطلب از فلایتیو به جزیره هرمز سفر می‌کنیم تا با جاهای دیدنی این جزیره و زیبایی‌های بی نظیر آن آشنا شویم. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم تا انتها با این مطلب همراه باشید تا با مکان‌های دیدنی جزیره هرمز، نحوه سفر به این جزیره و اقامت در آن آشنا شوید.

جاهای دیدنی و گردشگری جزیره هرمز

جزیره هرمز سرزمین شگفت انگیزی است که از دل دریا بیرون آمده و صدها داستان برای گوش‌ها و ده‌ها زیبایی برای چشم هایمان دارد. جزیره‌ای که می‌توانید زیباترین جلوه‌ی طلوع طلوع و غروب خورشید را از بلندای صخره‌هایش تماشا کنید و بر ماسه‌های رنگی و زیبایش قدم بزنید. در این جزیره کوه، غار، دره و صخره‌های بی نظیر وجود دارند که نمونه آن‌ها را در کم‌تر جایی از دنیا می‌توانید پیدا کنید .در ادامه تعدادی از دیدنی‌های بی نظیر جزیره هرمز را معرفی می‌کنیم.

1) دره رنگین‌کمان، جذاب‌ترین جاذبه جزیره هرمز

یکی از زیباترین دیدنی های جزیره هرمز، دره رنگین کمان است که به واسطه رسوبات معدنی متفاوت در این منطقه به وجود آمده و طیف مختلفی از رنگ‌های طبیعی را به نمایش می‌گذارد. در این دره می‌توانید رنگ‌های مختلفی از خاک مانند قرمز، مشکی، نقره‌ای و زرد را مشاهده کنید. این رنگ‌ها مانند فرشی گسترده روی زمین پهن شده‌اند و چشم تماشاگران را نوازش می‌کنند.

2) دره پرتغالی‌ها، یادگاری از استعمارگران

بندرعباس و منطقه تنگه هرمز از مناطقی هستند که در تاریخ ایران نقش پر رنگی ایفا کرده‌اند. این مناطق از اولین مکان‌هایی بودند که به دام استعمارگران افتادند. پرتغالی‌ها با هدف تصرف هرمز و تسلط بر مناطق استراتژیک دنیا برای منطقه لشکرکشی کردند و برای مدتی طولانی هرمز را به اشغال خود درآوردند.

یکی از آثار باقیمانده از این استعمارگران قلعه پرتغالی‌ها است. در این مکان دیوارهای سنگی و مستحکم بنا و توپ‌های جنگی اولین چیزی است که توجه شما را به خود جلب می‌کند. در قلعه پرتغالی‌ها بازارچه‌ای وجود دارد که زنان محلی در آن‌جا صنایع دستی و سوغات هرمزگان را می‌فروشند. اقلامی مانند سوزن دوزی، زیورآلات صدفی و غذاهای محلی. همچنین در این قلعه آب انبار ای وجود دارد که بازدید از آن خالی از لطف نیست.

3) دره مجسمه ها، جلوه خارق العاده از طبیعت

در نزدیکی ساحل هرمز منطقه‌ای زیبا وجود دارد که دره مجسمه نامیده می‌شوند. تغییرات زمین شناختی، وجود سنگ‌های رسوبی- آهکی، فرسایش و موارد طبیعی دیگر باعث شده‌اند سنگ‌هایی سر از آب بیرون آورند و با شکل‌های عجیب و غریب مقابل مسافران و گردشگران قرار بگیرند.

دره مجسمه هرمز جایی است که افراد باید خلاقیت خود را به کار بیندازند و در بین سنگ‌ها دنبال شکل حیوانات یا اشیا مختلف بگردند. این دره مکان مناسبی برای عکاسی مناسبتی و ثبت خاطرات است.

دره مجسمه های هرمز
دره مجسمه های هرمز

4) کوه خوراکی هرمز

اگر به بازدید از دره رنگین کمان و پس از آن به سراغ دره مجسمه‌ها بروید ناگهان با کوهی مواجه می‌شوید که با سایر کوه‌های هرمز متفاوت است. کوهی سفید رنگ که به نظر می‌رسد با برف پوشیده شده است! ولی چطور چنین چیزی ممکن است؟ جزیره هرمز و برف؟ این کوه تماماً از بلور‌ها و سنگ‌های نمک تشکیل شده و به کوه خوراکی هرمز شهرت دارد. بنابراین بهتر است در طی بازدید از جزیره هرمز این شگفتی زیبا را از دست ندهید و دیدارش بروید.

5) جنگل حرا و دیدار از درختان شناور

یکی از شگفت انگیزترین دیدنی های جزیره هرمز جنگل حرا است که توجه مسافران و گردشگران زیادی را به سمت خود جلب کرده است. حرا یا مانگرو نوعی از گیاهان آب شور هستند که در نقاط مختلف از خلیج فارس رشد می‌کنند. این گیاهان می‌توانند آب را تصفیه کنند و آب شیرین تحویل بدهند این درختان در دمای کمتر از ۵ درجه سانتیگراد آسیب می‌بینند به همین علت در حالت مد در آب فرو می‌روند و در حالت جذر کاملاً از آن خارج می‌شوند و می‌توانید ریشه‌های آن‌ها را هم ببینید. برای بازدید از جنگل حرا باید از قسمت شمال شرقی جزیره هرمز سوار قایق موتوری شوید و ضمن قایق سواری این جنگل را ببینید.

اگر قصد سفر به جنوب را دارید حتما مطلب «بهترین فصل سفر به جنوب ایران» را مطالعه کنید تا با بهترین فصل و شهرهای جنوب ایران آشنا شوید.

6) غار مراقبه یا الهه نمک

اگر دوست دارید به مکانی دنج، آرام و ساکت بروید و آرامشی مثال‌زدنی را تجربه نمایید باید به سراغ غار نمک بروید؛ مکانی که سکوت و آرامش عجیبی در آن جاری است و می‌تواند تمام سر و صداهای اضافی محیط را جذب و حذف نماید. علت این امر وجود بلور نمک در غار است. گردشگرانی که به غار مراقبه رفته‌اند معتقدند انرژی مثبت موجود در غار آن‌قدر زیاد است که می‌‌تواند افراد را حیرت زده کند. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم در سفر به جزیره هرمز حتماً از این غار دیدن نمایید. البته پیشنهاد می‌شود برای غارنوردی حتما تجهیزات کافی مانند کفش مناسب، چراغ قوه، جعبه کمک‌های اولیه و… را به همراه داشته باشید.

 الهه نمک
الهه نمک جزیره هرمز

7) دشت آهوان هرمز

در هرمز دشتی وجود دارد که آهو‌ها در آن زندگی و جست و خیز می‌کنند در این منطقه می‌توانید آهوی زیبای ایرانی را از فاصله بسیار نزدیک مشاهده کنید. تجربه‌ای که در کم‌تر جایی از ایران به دست می‌آید. اهالی محلی با آهوها رفتار مناسبی دارند و برای حفاظت و نگهداری از آن‌ها تلاش زیادی می‌کنند. بنابراین اگر به این منطقه رفتید به هیچ وجه سعی نکنید این حیوانات زیبا را اذیت کنید و یا به حریم آن‌ها بیش از حد نزدیک شوید.

8) ساحل لاک پشت‌های قرمز

یکی از جالب‌ترین دیدنی های جزیره هرمز ساحل لاک پشت‌های پوزه عقابی است که به لاک‌پشت‌های قرمز نیز شهرت دارند. این گونه بسیار کمیاب و رو به انقراض هستند و تنها در ساحل خلیج فارس و اقیانوس هند زندگی می‌کنند. لاک‌پشت‌های پوزه عقابی همه ساله از اوایل زمستان تا اوایل بهار در ساحل لاک‌پشت‌های هرمز و نزدیکی جزیره قشم تخمک گذاری می‌کنند. بنابراین شما می‌توانید در بازه زمانی مذکور یکی از مظلوم‌ترین و آرام‌ترین موجودات دوزیست جهان را مشاهده کنید.

9) غارهای دریایی جزیره هرمز

تجربه قایق سواری در غار‌های دریایی هرمز بدون شک تجربه‌ای خاص و تکرار نشدنی است. تصور کنید در حین قایق سواری ناگهان وارد غاری عجیب و غریب می‌شوید و جلوه دیگری از طبیعت خودش را به شما نشان می‌دهد. جاذبه‌ی طبیعی منحصر به فردی که در جاهای دیگر قابل مشاهده نیست. در این غارهای دریای تغییرات زیست محیطی بسیاری رخ داده ک اکثر آن‌ها در سنگ‌ها و بدنه غار قابل مشاهده هستند.

10) خانه استاد نادعلیان موزه ای در دل محله های کوچک هرمز

احمد نادعلیان یکی از هنرمندان نامدار ایرانی در عرصه بین‌المللی هنر محیطی است. دکتر نادعلیان در منزل خود مجموعه‌ای بی نظیر از هنر سوزن دوزی زنان هرمز، زیورآلات ساخته شده از مهره‌های رنگی و زباله‌های شهری را به صورت هنرمندانه و ارزشمند جمع‌آوری کرده است. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم اگر دوست دارید با هنر محیطی و فرهنگ هرمز آشنا شوید، سری به خانه دکتر احمد نادعلیان بزنید. و از کارگاه‌های آموزشی و نمایشگاه‌های آن لذت ببرید.

خانه استاد نادعلیان هرمز
خانه استاد نادعلیان موزه ای در هرمز

11) ساحل سنگ مرغان میزبان فرش خاکی جزیره هرمز

در شمال غرب جزیره هرمز ساحلی زیبا وجود دارد که در سال‌های گذشته میزبان فرش خاکی جزیره هرمز می‌شد. اما امروزه به دلیل جلوگیری از هدررفت خاک رنگی هرمز، این فرش زیبا در ساحل پهن نمی‌شود و گردشگران تنها به خاطر زیبایی‌های ساحل و وجود امکانات رفاهی و خدماتی و دیدار از غروب آفتاب به ساحل سنگ مرغان می‌روند.

دیدنی های جزیره هرمز اکثرا شامل صخره‌های سنگی و سواحل مختلف می‌شوند. تا این‌جا با برخی از مهم‌ترین جاهای دیدنی هرمز آشنا شدید. از دیگر مکان‌های دیدنی جزیره هرمز می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • ساحل صخره‌ای پرتگاه غروب
 • دشت زعفرانی
 • دشت نمک
 • زیارتگاه خضر نبی
 • مقام الیاس
 • ساحل سرخ

چگونه به جزیره هرمز برویم؟

جزیره هرمز یکی از جزایر استان هرمزگان است که حدود هشت کیلومتر با بندرعباس فاصله دارد. بنابراین برای رسیدن به هرمز از سایر شهرهای ایران، با هر وسیله‌ای که دوست دارید به بنرعباس بروید و از آن‌جا به واسطه لنج یا قایق‌های اسکله به سمت جزیره هرمز بروید. این قایق‌ها معمولا هر 15 دقیقه یکبار حرکت می‌کنند.

مسیر دیگری که برای رسیدن به جزیره هرمز وجود دارد، از طریق جزیره قشم است. معمولا مسافرانی که به قشم می‌روند سری هم به هرمز می‌زنند. به این منظور مسافران باید به سراغ اسکله شهید ذاکری بروند و با استفاده از شناورهای دریایی سفر خود را به سمت جزیره هرمز آغاز کنند.

بهترین زمان سفر به جزیره هرمز

جزیره هرمز در بهار و تابستان هوایی بسیار گرم و شرجی دارد. به طوریکه حتی افراد محلی به سختی تاب می‌آورند. بنابراین برای بهره‌مندی هرچه بیش‌تر از دیدنی های جزیره هرمز بهتر است فصول پاییز و زمستان را برای سفر به این منطقه انتخاب کنید. در این زمان‌ها هوای جزیره معتدل و خنک است.

جزیره هرمز

در جزیره هرمز کجا اقامت کنیم؟

برای اقامت در جزیره هرمز مسافران گزینه‌های زیادی پیش رو ندارند. زیرا در این جزیره هتل و اقامتگاه به خصوصی وجود ندارد که افراد بتوانند در آن‌ها اقامت کنند. به همین علت اکثر مسافران وقتی به هرمز می‌روند، با خود وسایل کمپ مانند چادر مسافرتی، زیرانداز، چراغ، غذای کافی و مسایل مراقبتی می‌برند تا بتوانند در کنار ساحل اقامت کنند، یا اینکه هتل کیش رزرو و از این شهر برای اقامت استفاده می‌کنند. البته در برخی موارد مردم محلی خانه‌های خود را به مسافران اجاره می‌دهند تا هم برای خود درآمدزایی کرده باشند هم رفاه بیش‌تری را برای مسافران به ارمغان بیاورند.

هرمز، جزیره‌ای با طبیعت شگفت انگیز

در این مطلب از فلایتیو با دیدنی های جزیره هرمز، نحوه سفر به آن، اقامت در جزیره و مواردی از این دست آشنا شدید. هرمز جزیره کوچکی است که بافت طبیعی خارق‌العاده‌ای دارد. به همین علت افراد زیادی مشتاق سفر به آن هستند. در سفر به این جزیره حتما وسایل رفاهی، شخصی و خوراکی به همراه داشته باشید.

در هرمز خبری از فروشگاه‌های بزرگ نیست. همپنین اگر قصد کمپ کردن داشتید، حتما در فاصله مناسبی از دریا ساکن شوید. تا نیمه شب به‌خاطر جلو آمدن دریا خیس نشوید. شما چه تجربه‌ای از هرمز دارید؟ آیا جای دیدنی دیگری می‌شناسید که معرفی نشده باشد؟ حتما نظران و تجربیات خود را در بخش کامنت با ما به اشتراک بگذارید. از همراهی شما تا پایان مطلب سپاس‌گزاریم.

  سوالات متداول

 • بهترین زمان برای سفر به هرمز کدام فصل است؟

  فصول پاییز و زمستان بهترین زمان سفر به جزیره هرمز است.

 • فاصله جزیره هرمز تا بندرعباس چقدر است؟

  جزیره هرمز حدود هشت کیلومتر با بندرعباس فاصله دارد.

بلهتقریبا خیر

ارسال نظر

بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده‌اند.

*