چقدر در مورد برج خلیفه اطلاعات دارید؟

چرا بسیاری تا پای‌شان می‌رسد دبی، سراغ برج خلیفه را می‌گیرند. مگر این برج چه دارد که بقیه‌ی برج‌های جهان آن را ندارند! بله! خلیفه بلندترین ساختمان دنیاست که هر روز از کلی بازدیدکننده استقبال می‌کند. اما آیا این‌ دلیل متقاعدکننده‌ای است برای آن‌که بخشی از پول سفر را صرف تماشایش کنیم. در این مقاله خواهیم گفت که چرا باید برج خلیفه را دید و از تماشایش لذت برد. پیش از این اما هزینه سفر به دبی ۱۴۰۱ را مطالعه کنید.

ارتفاع برج خلیفه چقدر است؟

پیش‌تر هم اشاره شد که برج خلیفه بلندترین برج جهان است. لابد می‌پرسید برج خلیفه چند متر است ؟ این برج ۸۲۸ متر ارتفاع دارد و از ۱۱۰ هزار تن بتن تشکیل شده است. اگر این میل‌گردها در کنار یکدیگر چیده شوند، یک ‌چهارم از محیط زمین را تشکیل می‌دهند. نمای خارجی برج با ۲۶ هزار صفحه شیشه‌ای پوشانده شده است؛ تمیز کردن شیشه‌های این برج به ۳۶ نفر شیشه‌ پاک‌ کن شجاع نیاز دارد. برج خلیفه چند طبقه دارد . می‌توان به لطف یکی از سریع‌ترین آسانسورهای دنیا که در این ساختمان کار گذاشته‌اند، در یک دقیقه، از طبقه همکف تا طبقه ۱۲۴ رفت.

وقتی می‌گوییم برج خلیفه ۱۶۳ طبقه دارد، داریم از ۱۶۳ طبقه‌ی قابل سکونت در این برج حرف می‌زنیم. دسترسی به این برج برای عموم به سه سطح مختلف تقسیم می‌شود. دو سطح اول شامل طبقات ۱۲۴ و ۱۲۵ در ارتفاع ۴۵۲ متری می‌شود که اسمی گمراه ‌کننده به نام «طبقه آخر» دارد (در واقع این طبقات در قسمت‌های میانی برج قرار دارند). یک اتاق انتظار لوکس به نام «آسمان» نیز در طبقه ۱۴۸ و ارتفاع ۵۵۵ متری واقع شده است.

قدم زدن در لوکس‌ترین برج دنیا

وقتی از هزینه برج حرف می‌زنیم، گاهی به هزینه ساخت برج خلیفه و گاهی به هزینه‌ی بازدید از این برج اشاره می‌کنیم. در این بخش جداگانه به هزینه‌ی ساخت و هزینه ملاقات از خلیفه خواهیم پرداخت.

هزینه ساخت برج خلیفه

فکر اولیه‌ی ساخت برج خلیفه به اندازه‌ی امروز بزرگ و جاه‌طلبانه نبود! صاحبان و پیمانکاران می‌خواستند برجی بسازند کاملا مسکونی با ۷۳ طبقه. اما هر چه پیش‌تر رفتند و ظرفیت‌های موجود را بررسی کردند به طرحی جسورانه‌تر دست پیدا یافتند. حالا با برجی طرف هستیم که با بودجه‌ی 1 میلیارد و 500 دلاری هوا شده است و  بیش از چندین و چند طبقه دارد.

هزینه بلیط بازدید از برج خلیفه

هزینه دسترسی به دو سطح «طبقه آخر» در ساعت‌های شلوغ ۲۰۰ درهم است و می‌توان تا هر زمان که دوست داشتید در این طبقات سرگرم باشید. صرف‌نظر از ارتفاع، بزرگ‌ترین تفاوت میان این دو سطح این است که سطح «آسمان» ساکت‌تر بوده و نشیمن‌گاه‌هایی پراکنده دارد. بلیط این سطح برای ۳۰ دقیقه بازدید ۵۰۰ درهم است.

حتی در این برج اتاقک‌هایی برای تماشای غروب آفتاب در روزهای جمعه و شنبه در زمستان وجود دارد. همان‌طور که به ‌مانند هر جاذبه مهم گردشگری انتظار می‌رود، در مقابل برج صف‌هایی برای بازدید وجود دارد. شما ابتدا برای گرفتن بلیط خود در صف می‌ایستید، سپس برای سوار شدن به آسانسور دوباره به داخل صف می‌روید، اما سرعت حرکت صف سریع است و گاهی در اطراف صف نیز نمایشگاه‌هایی وجود دارد که شما را در این زمان سرگرم نگه می‌دارد.

بهتر است از قبل بلیط برج را رزرو کنید تا در زمان مورد نظر در برج باشید. اگر علاقه‌مند به تماشای غروب آفتاب هستید، بلیطی برای ۹۰ دقیقه قبل از غروب آفتاب رزرو کنید.

فرصت تماشای منظره‌ای وسیع از عروس دبی

در بخش بیرونی طبقه ۱۲۴ لازم است تا برای تماشای شهر دبی از بالا، کمی صورت خود را به شیشه‌های محافظ بچسبانید. برای حس تجربه‌ای ترسناک فراموش نکنید که وقتی در این طبقه قرار دارید به ۴۰۰ متر باقی‌مانده از برج در بالای سر خود نیز نگاهی داشته باشید. یک راهنمای صوتی نیز در این طبقه قرار دارد که جزئیاتی در مورد عملیات مهندسی و معماری ارائه می‌دهد، اما برترین ویژگی این طبقه، نمایی حیرت‌انگیز از آسمان‌ خراش‌هایی است که حالا در زیر پای شما قرار دارند.

برج خلیفه هم خرید است و هم تماشا

طبقه ۱۲۴ دارای یک بخش داخلی (همراه با یک فروشگاه اجناس کادویی) برای افرادی است که جرات تماشای شهر از این ارتفاع و نزدیک شیشه‌ها را ندارند. می‌توان بر روی دوربین‌های متصل شده به صفحات لمسی زوم کرد و تمامی مناظر اطراف را به‌طور دقیق دید.

هم‌نشینی در آسمان‌خراش‌ترین برج دنیا

اگر بلیط سطح «آسمان» را رزرو کرده‌اید، قبل از رفتن با اسکورت VIP به طبقه ۱۴۸، منتظر نوبت خود در یک سالن انتظار اختصاصی در طبقه همکف با یک پذیرایی سنتی عربی همراه با قهوه و خرما باشید. عموما فقط ۲۰ تا ۳۰ نفر به‌طور همزمان از این سطح دیدن می‌کنند؛ اما همان‌طور که قبلا هم اشاره کردیم، شما تنها می‌توانید نیم ساعت در این طبقه گشت‌وگذار کنید. بعد از ۳۰ دقیقه مجددا به طبقه ۱۲۵ بر خواهید گشت.

معماری جذاب برج

از طرح و ساختار جذاب برج خلیفه نمی‌توان گذشت! این معماری متشکل از عناصر فرهنگی و تاریخی عرب است: مناره‌هایی با طرح Y و تغذیه‌ی فضای داخلی با نور طبیعی و غیره همگی نشانه‌هایی از رویکرد فرهنگی سازندگان برج دارند.

وقتی چند متری پا از برج بیرون می‌گذارید، به آب‌نمای جذاب 200 میلیون دلاری با فواره‌ای به طول 270 متر بر می‌خورید. آن‌طرف‌تر 11 هزار متر پارک قرار دارد که درختانش از آب‌های برودتی درون برج تغذیه می‌کنند. این امکانات شیفتگان سفر و لذت را دیوانه و نگاه هر گردشگری را به خود جلب می‌کند.

اگر کارهای رزرو هتل دبی را انجام داده‌اید و همین روزها راهی سفر می‌شوید، سر زدن به بلندترین ساختمان دنیا یک فرصت کم‌نظیر برای شما خواهد بود. اگر چه قیمت رفتن به طبقه ۱۴۸ از برج خلیفه به طرز قابل توجهی زیاد است اما ارزشش را دارد. به خصوص آن‌که به شما در کشف شهر در یک چشم‌انداز ابدی کمک خواهد کرد. برج خلیفه یکی از بهترین گزینه‌ها برای سیاحت کردن به شمار می‌رود اما با وجود این چشم‌اندازهای فوق‌العاده در شهر آسمان‌خراش‌ها کم نیستند. می‌توان برای داشتن دیدی شگرف به سراغ برخی از بهترین بناهای خیابان شیخ زاید نظیر طبقه ۴۳ هتل شرایتون یا هتل تاج رفت و منظره‌ای زیبا از برج خلیفه را تماشا کرد.

بلهتقریبا خیر

ارسال نظر

بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده‌اند.

*