۱۰ تالاب مهم دنیا

تالاب‌ها در هر منطقه‌ای از جهان یافت شده و متنوع‌ترین زیستگاه‌های جانوری در هر اکوسیستمی به شمار می‌آیند. آن‌ها منزلگاه شمار زیادی از گونه‌های آبی و خاکی هستند. تالاب‌ها همچنین برای پرندگانی که مهاجرت می‌کنند نیز اهمیت بالایی دارند. تالاب‌ها شامل مرداب، باتلاق، لجن‌زار و دهانه رودها می‌شوند. فلایتیو سری به برخی از تالاب‌های مهم دنیا زده است. با ما همراه باشید.

زمانی که تصمیم به سفر به هر نقطه‌ای از جهان گرفتید، یادتان باشد که می‌توانید بلیط هواپیما سیستمی و رزرو هتل مقصد خود را به فلایتیو بسپارید!

 

۱۰- کامارگو

کامارگو در دلتای رود رون در جنوب شرق فرانسه قرار دارد. تقریبا یک‌سوم از کامارگو شامل دریاچه یا لجنزار می‌شود. این تالاب یکی از بهترین مکان‌ها در اروپا برای دیدن پرندگان است. حوضچه‌های آب‌شور این تالاب یکی از معدود زیستگاه‌های فلامینگوها در اروپا محسوب می‌شود. کامارگو به خاطر داشتن گاو و اسب کامارگو شهرت فراوان دارد.

 

۹- پارک ملی واسور

پارک ملی واسور یک منطقه مردابی بزرگ در استان پاپوا اندونزی در جزیره گینه نو است. این تالاب که به دلیل تنوع زیستی خارق‌العاده خود به سرنگتی پاپوا شهرت دارد، شمار زیادی از پرندگان و حیوانات نایاب را در خود جای داده است. بهترین بخش در پارک ملی واسور دریاچه راوا بیرو است.

مرغ‌های آبی فراوانی در این دریاچه به چشم می‌خورد و پرندگان مهاجر همراه با شترمرغ استرالیایی و والبی (نوعی حیوان کیسه‌دار شبیه به کانگورو) به این مکان می‌آیند. متاسفانه این پارک ملی در معرض خطر هجوم گونه‌های گیاهی بیگانه نظیر سنبل آبی و میموزا پیگرا است.

 

۸- تالاب ایسیمانگالیسو

تالاب ایسیمانگالیسو یک منطقه با تنوع زیستی گسترده در استان کوازولو در آفریقای جنوبی است. این تالاب به خاطر مرداب‌های وسیع، تپه‌های ماسه‌ای، سواحل و صخره‌های مرجانی خود شهرت بالایی دارد. حیوانات حاضر در این پارک شامل فیل، پلنگ، کرگدن سیاه و کرگدن سفید و بوفالو در خشکی و نهنگ، دلفین و لاک‌پشت دریایی در اقیانوس می‌شود.

 

۷- دلتای مکونگ

دلتای مکونگ منطقه‌ای در جنوب ویتنام است که رود مکونگ به آن وصل شده و درنهایت به دریا می‌ریزد. این تالاب یک منطقه غنی و پرآب است و با شالیزارهای برنج پوشیده شده که نیمی از محصول کشاورزی ویتنام را شامل می‌شود. زندگی در دلتای مکونگ بستگی به رودخانه دارد و تمامی روستاها نیز به جای اتصال به جاده، به رودخانه متصل هستند.

 

۶- تالاب کاکادو

پارک ملی کاکادو یک پارک متنوع در شمال استرالیا است که مساحت آن به‌اندازه نصف سوئیس است. تالاب‌های این پارک بهترین مکان برای مشاهده حیوانات هستند. کروکدیل‌های آب شیرین و آب‌شور در کرانه بسیاری از رودها و تالاب‌ها به استراحت می‌پردازند، اما برخی از آن‌ها در آب هم شنا می‌کنند.

یکی از مشهورترین چشم‌اندازهای کاکادو تالاب آب زرد است. این تالاب که در نزدیکی یک زیست‌گاه کوچک قرار دارد، خانه کروکدیل‌ها، اسب‌های وحشی، بوفالو و دیگر جانوران است. این تالاب که در فصول پر آب به دیگر مسیرهای آبی متصل می‌شود، هرساله میلیون‌ها پرنده مهاجر را به خود جذب می‌کند.

 

۵- مرداب کرالا

مرداب کرالا یک زنجیره از دریاچه‌ها و تالاب‌هایی است که به ‌موازات ساحل دریای عرب در ایالت کرالا در هند قرار دارد. این زنجیره شامل ۵ دریاچه بزرگ متصل به کانال‌های آب بوده و توسط ۳۸ رودخانه تغذیه می‌شود.

این مرداب خانه بسیاری از گونه‌های منحصربه‌فرد آبی نظیر خرچنگ، وزغ و ماهی‌های گوبی، پرندگان آبی و حیواناتی نظیر سمور دریایی و لاک‌پشت است. امروزه وجود خانه‌های قایقی و شناور بر روی این مرداب به یک بخش جذاب در صنعت گردشگری منطقه تبدیل شده است.

 

۴- علفزار باتلاقی

علفزار باتلاقی که در ایالت فلوریدا واقع شده، یک رودخانه وسیع، کم‌عمق و با سرعت آرام است که از دریاچه اوکیچوبی تا خلیج فلوریدا امتداد دارد. این تالاب در فصول خشک سال به‌طور کامل خشک می‌شود و تنها قسمت‌های عمیق آن باقی می‌ماند. این منطقه خانه ۲۰ گونه از پرندگان و صدها گونه دیگر از جانوران است.

بسیاری از حیوانات خانگی بی‌صاحب از نواحی اطراف به اینجا آورده شده و در این علفزار رها می‌شوند. مارهای پیتون محلی، آسیایی و برمه‌ای در این تالاب با تمساح آمریکایی، به‌عنوان بزرگ‌ترین خزنده آمریکای شمالی، برای یافتن غذا رقابت می‌کنند. در سال ۲۰۰۹، ماموران محیط زیست بیش از ۱۲۰۰ پیتون برمه‌ای را از این پارک ملی خارج کردند.

 

۳- دلتای اوکاوانگو

دلتای اوکاوانگو در بوتسوانا یکی از بزرگ‌ترین آبراه‌های دنیا به شمار می‌آید. این دلتا در زمانی که رود اوکاوانگو به یک آبگیر در صحرای کالاهاری می‌ریزد، شکل می‌گیرد. متاسفانه بیشتر این آب به جای ریختن به دریا تبخیر می‌شود.

دلتای اوکاوانگو به خاطر تنوع زیستی گسترده خود مشهور است. حیواناتی نظیر فیل، اسب آبی، زرافه، کروکدیل، شیر، چیتا، کرگدن و گورخر در این دلتا زندگی می‌کنند. بیشتر ۲۰۰ هزار پستاندار این دلتا به‌طور دائمی در این تالاب زندگی نمی‌کنند. آن‌ها دلتا را با شروع باران‌های تابستانی ترک کرده و با شروع فصل زمستان مجددا به اینجا بازمی‌گردند.

 

۲- سانداربان

سانداربان بزرگ‌ترین کمربند ساحلی از گیاهان مانگرو در جهان است که در سراسر بنگلادش و غرب بنگال در هند امتداد یافته است. سانداربان نام بنگالی این تالاب بوده و ترجمه آن جنگل زیبا است. شکارچیان گوناگون ازجمله ۵۰۰ ببر بنگال در هزارتوی کانال‌ها، شاخه‌ها و ریشه‌ها باهم نبرد می‌کنند.

ببرها برخلاف دیگر ساکنان این تالاب، میان جزایر مانگرو زندگی و شنا کرده و به شکار حیواناتی نظیر آهو یا خرس وحشی می‌پردازند. این ببرها گاهی اوقات به انسان‌ها نیز حمله کرده و سبب مرگ آن‌ها می‌شوند. برخی از خزندگان نظیر کروکدیل آب‌شور و کروکدیل ماگر نیز به شکار در این ناحیه مشغول هستند.

 

۱- پانتانال

پانتانال بزرگ‌ترین تالاب دنیا از هر نظر در غرب برزیل است که تا کشورهای بولیوی و پاراگوئه نیز امتداد یافته است. این تالاب به خاطر طبیعت خود شهرت بالایی داشته و مقصد مهمی برای جذب گردشگر است. پانتانال برخلاف بسیاری از مناطق انبوه جانوری و گیاهی، تماشای شما از طبیعت زیبای منطقه را تضمین می‌کند.

کاپی بارا (بزرگ‌ترین جوندگان دنیا) و سوسمار آمریکایی نیز در میان جانوران این تالاب قرار دارند. سایر پستانداران در معرض خطر انقراض نظیر سمور آبی غول‌آسا به‌ندرت در این مکان یافت می‌شوند، اما تعداد آن‌ها بیشتر از همین ‌گونه در آمازون است. پانتانال همچنین به دلیل پوشش گیاهی غیر انبوه، بهترین مکان در تمام قاره آمریکا برای مشاهده پلنگ خالدار آمریکایی است.

بلهتقریبا خیر

ارسال نظر

بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده‌اند.

*