leap-year
1395/12/21 - 13:46 اخبار گردشگری

تفاوت سال کبیسه با سال های دیگر چیست؟


گردش کامل زمین به دور خورشید، 365 روز و 6 ساعت زمان می برد. یعنی در اصل یکسال 365 روز و 6 ساعت است.

از آنجا که هر روز 24 ساعت است، برای رفع نقصان کسری این 6 ساعت‌ها در هر سال، تقریبا هر 4 سال یکبار، در تقویم شمسی یک روز به سال اضافه می شود و آن سال را سال کبیسه می نامند.

کبیسه که در معنای لغوی آن از ریشه کبس گرفته شده و به معنای پر کردن چاه از خاک است، سالی است که کسریِ ساعت چند سال به آن اضافه می شود و یک روز اضافه تر از دیگر سال ها دارد.

این موضوع که در تقویم های دیگر چون تقویم چینی، قمری و میلادی هم وجود دارد، باعث تثبیت زمان سال نو در فصل و زمانی خاص می شود.

چرا که در روزهای قدیم تر مردم به این 6 ساعت اهمیتی نمی دادند و یک سال را همان 365 روز محاسبه می کردند که این کار سبب تغییر زمان سال تحویل به مرور زمان میشد.

یعنی اگر برای ما ایرانیان اول فرودین که اولین روز فصل بهار است آغاز سال نو بود، کم کم در طی صدها سال، شروع سال جدید جلو می افتاد و به زمستان و بعد هم به تابستان می رسید!

فایده سال کبیسه را همانطور که گفتیم این است که باعث می شود همیشه در یک موقع خاصی و مشخصی ، سال نو فرا برسد که برای ما ایرانیان اول فروردین است.

در گاه‌شماری جلالی که پایه اساسی تقویم هجری شمسی محسوب می‌ شود، از دوره‌ ای 128 ساله برای برقراری کبیسه‌ های صحیح استفاده می ‌شود؛ زیرا حاصل‌ضرب 128 در 0.00781 روز مقداری بسیار نزدیک به 1 شبانه‌ روز کامل است.

اگر سال‌های گاه‌شماری را 365 شبانه ‌روز درنظر بگیریم و هر 4 سال یکبار کبیسه بگیریم، در هر دوره 128 ساله باید یک روز از طول یکی از سال ‌های کبیسه را حذف کرد تا طول سال متوسط سال ‌های گاه‌شماری با طول متوسط سال های حقیقی خورشیدی برابر شود.

این محاسبه یکی از عواملی است که دقت تقویم شمسی را بالا برده است.

اگر قصد سفر دارید می توانید برای دیدن قیمت بلیط هواپیما و تهیه بلیط قطار به سایت فلایتیو مراجعه کنید.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط