نکاتی در زمینه بار مسافر در سفرهای هوایی

چمدان ها در فرودگاه

میزان بار مسافرتی در هر پرواز بسته به مدت پرواز، داخلی و خارجی بودن آن و نوع خطوط هوایی متغیر است . میزان بار مجاز هر مسافر در بلیط او صریحاً در قسمت وزن بر ( weight baggage )ذکر شده است. وزن هر بسته یا چمدان نباید بیش از 30کیلوگرم باشد. چرا که براساس قوانین بین المللی حمل بسته های بیش از این وزن برای سلامتی کارگران فرودگاه ها مضر است و خطوط هوایی مجاز به پذیرش آنها نیستند. همچنین بسته های بزرگ تر از حجم معمول باید در بخش بار غیر متعارف ( package oversize ) پذیرش شوند.

هر مسافر مجاز است فقط یک بسته یا چمدان با ابعاد حداکثر 70 در 50 سانتی متر و حداکثر به میزان هفت کیلوگرم که داخل آن قابل مشاهده باشد ، به داخل کابین هواپیما ببرد. محتویات مجاز داخل این بسته عبارتند از:

 • کیف پول که می تواند حاوی پول، کارت اعتباری و کارت های شناسایی باشد.
 • مدارک لازم مسافرت مانند گذرنامه و بلیط
 • داروهای ضروری و لازم جهت مصرف در طول پرواز

حمل داروهای مایع کیت های دیابتی و انسولین توسط مسافران به داخل هواپیما فقط با مجوز پزشک امکان پذیر است

 • عینک های طبی و آفتابی بدون جعبه
 • لنز چشمی بدون بطری مایع
 •  غذای اطفال

این غذاهای الزاما باید توسط والدین در محل های کنترل چشیده شود

 • لوازم بهداشتی ضروری مانند دستمال ، حوله و پنبه
 • لوازم الکترونیکی مانند دوربین ، لپ تاپ ، بازی های کامپیوتری و… بدون ریموت کنترل

ورود اشیا دارای نوک یا لبه تیز مانند ناخن گیر ، چاقو ، سوهان ناخن ، سلاح ، ابزار مغناطیسی و تمامی مایعات شامل : ژل ها ، خمیرها ، کرم ها، ترکیبی از مایعات و جامدات ، هر گونه بسته های فشرده مانند خمیر دندان ، ژل مو ، نوشیدنی ها ، سوپ ، عطر ، خوشبو کننده ها و خمیر اصلاح به داخل کابین هواپیما اکیداً ممنوع است.

مسئولیت حمل و نقل داخلی و بین المللی اشخاص و لوازم شخصی یا کالا به استناد کنوانسیون 12 ورشو و پروتکل سپتامبر 1955 لاهه و کنوانسیون 18 سپتامبر 1961 گوادالاخاراو پروتکل هشتم مارس 1971 گواتامالا بر عهده ایرلاین است ؛ بنابراین مسافران هنگام تحویل بار به ایرلاین در مبدا و دریافت آن در مقصد باید به نکات زیر توجه کافی داشته باشند:

 • قبل از تحویل بار حتما نسبت به شمارش چمدان ها و بسته هایی که قصد تحویل آنها را به ایرلاین دارید، اقدام کنید .

قرار دادن برگه ای شامل نام و نام خانوادگی ، نشانی کامل ، شماره تلفن ، مبدا و مقصد به زبان های فارسی و انگلیسی در داخل هر یک از چمدان ها خالی از فایده نخواهد بود ، چرا که در صورت مفقود شدن بارو بی نتیجه ماندن اقدامات قانونی صورت گرفته در زمینه یافتن آن ، این شانس وجود خواهد داشت که مقامات ذی صلاحی که بار مزبور را یافته اند پس از باز کردن آن ، قطعا پس از طی مراحل قانونی صورت خواهد گرفت ، صاحب بار را شناسایی و بار را تحویل دهند .

 • به یاد داشته باشید که به تعداد چمدان ها و بسته هایی تحویل ایرلاین داده اید باید رسید در اختیار شما قرار گیرد.
 • در صورت داشتن اضافه بار این حق برای شما محفوظ است که بخشی از بار خود را به مسافری دیگر انتقال دهید. در این صورت دقت کنید که نسبت به دریافت بار انتقال یافته از مسافر مورد اشاره اقدام کنید.
 • رسیدهای تحویل بار را تا رسیدن به مقصد به دقت نگهداری کنید.

هنگام رسیدن به فرودگاه مقصد بلافاصله پس از عبور از بخش کنترل گذرنامه به بخش تحویل بار مراجعه کنید و منتظر رسیدن بار خود باشید.

 • در صورت دریافت بار بلافاصله به بخش گمرک مراجعه و پس از طی مراحل گمرکی از فرودگاه خارج شوید ؛ اما در صورت نرسیدن بار نه تنها نباید به هیچ وجه محوطه تحویل بار را ترک کنید ، بلکه باید با مراجعه به بخش اشیا گمشده ( found & list ) نسبت به تکمیل فرم مربوطه اقدام و رسید دریافت کنید.

پس از انجام این مراحل می توانید به فرودگاه را ترک و به منزل مراجعت کنید. توجه داشته باشید که اگر بدون انجام مراحل فوق تحویل بار خارج شوید، هیچ مرجعی پاسخگوی شما نخواهدبود. بدیهی است در صورت انجام درست موارد فوق ، ایرلاین مربوطه موظف خواهد بود ظرف مهلت قانونی مقرر نسبت به یافتن و تحویل بار یا پرداخت غرامت طبق مقررات اقدام کند.

 • در صورتی که بار شما پیدا نشود، ایرلاین مربوطه طبق قانون براساس وزن بار نسبت به پرداخت غرامت اقدام خواهد کرد . بنابراین ادعای شما مبنی بر وجود اشیای گرانقیمت در بار مسموع نخواهد بود . مگر اینکه قبل از تحویل بار وجود چنین بار وجود چنین اشیایی ابراز و توسط گمرگ تایید شده باشد.

برای خرید بلیط ارزان هواپیما به سایت فلایتیو مراجعه کنید.

 

 

 

بلهتقریبا خیر

ارسال نظر

بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده‌اند.

*