با ۱۱ غذای تند تایلندی آشنا شوید

غذاهای تایلندی در میان لذیذترین و متنوع‌ترین غذاهای دنیا قرار دارند و ترکیبات رنگارنگ از ادویه‌ها و مواد اولیه این غذاها را خوشمزه و متمایز کرده است. اگر با زبان تایلندی آشنا هستید، یک خوراکی در شب بازارهای این کشور سفارش دهید و متوجه طعم منحصربه‌فرد آن شوید. شما در ابتدا چیزی از این غذا نمی‌دانید، اما پس از خوردن اولین لقمه، آتشی در دهان شما شعله‌ور می‌شود. برای اینکه انتخاب این خوراکی‌ها کمی برای شما آسان‌تر باشد، فلایتیو به سراغ ۱۱ غذای تند تایلندی رفته تا شما را با آن‌ها بیشتر آشنا کند. برای خرید بلیط هواپیمای تایلند به فلایتیو مراجعه کنید.

۱۱. پد پریک (Pad Prik)

پد پریک غذایی تند است که میزان فلفل آن اغلب بیش از تحمل بسیاری از افراد خواهد بود. در این غذا گوشت مرغ یا گوسفند یا ماهی همراه با فلفل، پیاز، سیر و ریحان و مهم‌تر از همه فلفل‌های قرمز بسیار تند پخته می‌شود. نتیجه چه خواهد شد؟ یک غذای آتشین که باعث می‌شود عرق کنید و به دنبال برنج بیشتر برای کاهش این میزان از حجم تندی باشید. این غذا برای افرادی که تحمل فلفل زیاد را دارند لذیذ است، اما اگر کمی نگران هستید، می‌توانید از آشپزها درخواست کنید تا فلفل کمتری در غذای شما بریزند.

۱۰. کائو پد نام پریک ناروک (Khao Pad Nam Prik Narok)

معنی این عبارت طولانی «برنج سرخ‌شده همراه با سس فلفل از جهنم» است. علیرغم نام ناخوشایند این غذا، کائو پد نام در میان ۱۰ غذای لذیذ و تند ما جای می‌گیرد. در تهیه این غذا، فلفل‌های قرمز خشک‌شده در هاون کوبیده شده و با سیر، شکر پالم، سس خرچنگ و قطعه‌های ماهی مخلوط می‌شود. این سس در کنار برنج سرخ‌شده سرو خواهد شد. درحالی‌که برنج معمولا راهی برای فرار از طعم‌های تند در غذاهای تایلندی است، این بار دیگر فرار غیرممکن خواهد بود، زیرا این بار برنج در کنار سس فلفل از جهنم قرار می‌گیرد. اگر معده شما تحمل این غذا را دارد، طعم آن بسیار لذیذ است، اما بسیاری از افراد از این چالش خوراکی فرار می‌کنند.

۹. پد کا پرائو (Pad Ka Prao)

درحالی‌که بسیاری از غذاها برای گردشگران تند به نظر نمی‌رسند، وقتی‌که خوراکی پد کا پرائو به‌درستی آماده می‌شود، غذایی بسیار تند خواهد بود. نوع محبوب این غذا از ماهی و گوشت مرغ تهیه شده و طعم غالب در آن ریحان و فلفل‌های تند است. اگر احساس می‌کنید که جرات کافی برای امتحان این غذا را دارید، پد کا پرائو یکی از محبوب‌ترین و دوست‌داشتنی‌ترین خوراکی‌های تایلندی است. به‌علاوه نوع سنتی این غذا نیز در تایلند یافت می‌شود. این نوع از خوراکی متعلق به دورانی است که خارجی‌ها نسبت به تندی زیاد پد کا پرائو اعتراض فراوان داشتند.

۸. توم یوم کونگ (Tom Yum Kung)

دوست‌داشتنی‌ترین سوپ تایلندی در جایگاه هشتم فهرست ما، به لطف فلفل‌های خشک تند و سس فلفل مخصوص این غذا، قرار می‌گیرد. ترکیب فلفل با علف لیمو سسی بسیار تند و غذایی معطر می‌سازد که مناسب افراد کم جرات نیست. رنگ نارنجی و ترسناک این غذا زنگ خطری برای افراد نسبت به میزان تندی آن است. پس از خوردن توم یوم کونگ، حرارت از تمام نقاط بدن شما ساطع می‌شود. سوپ مرغ شاید حال شما را کمی بهتر کند، اما اگر از بیماری سرماخوردگی رنج می‌برید، توم یوم کونگ را امتحان کنید تا تضمینی برای سلامتی شما باشد.

۷. لاب (Laab)

در غرب، سالادها معمولا فاقد طعم هستند و قطعا تند نیز نخواهند بود؛ اما تایلند از این شیوه پیروی نمی‌کند، زیرا لاب یکی از محبوب‌ترین سالادها در فهرست غذاهای تند ما است. در تهیه این غذای محبوب در لائوس و همچنین منطقه «او آیسان» تایلند، برنج برشته و کوبیده شده و سپس به ترکیبی از گوشت مرغ، فلفل‌های له‌شده و پیاز برای خلق غذایی بسیار تند افزوده می‌شود. شاید بتوان چند قاشق اول از این غذا را تحمل کرد، اما طعم تند آن به‌سرعت به سطحی غیرقابل‌تحمل می‌رسد. در این لحظه است که سالاد کنار غذا به داد شما خواهد رسید.

۶. توم کلونگ پلا گرب (Tom Klong Pla Grab)

یکی دیگر از سوپ‌های تند تایلندی توم کلونگ پلا گرب نام دارد که به لطف رنگ قهوه‌ای شفاف خود بی‌آزار به نظر می‌رسد، اما در واقعیت این‌طور نیست. ماهی خشک‌شده و فلفل‌های قرمز مواد اصلی در تهیه این سوپ ترش و تند را شامل می‌شوند. درحالی‌که بسیاری از تایلندی‌ها ممکن است این سوپ را غذایی فرح‌بخش بدانند، واقعیت این است که اکثر گردشگران در خوردن آن به مشکل برمی‌خورند.

۵. توم لائنگ (Tom Laeng)

همچنان که در حال نزدیک‌تر شدن به ۵ غذای تند تایلندی هستیم، بیشتر احساس گرما می‌کنیم. غذای بعدی توم لائنگ است. در تهیه این غذا گوشت همراه با استخوان تا زمانی که گوشت و استخوان کاملا از هم جدا شوند پخته می‌شود. سپس پیازچه و مقدار فراوانی فلفل سبز به آن اضافه می‌شود. در نگاه اول، این خورشت شفاف با گوشت و سبزیحات، شبیه به یک سوپ مرغ خانگی به نظر می‌رسد، اما اشتباه نکنید. توم لائنگ به‌شدت تند است.

۴. گائنگ سوم (Gaeng Som)

اگر گائنگ سوم را نمی‌بینید، قطعا می‌توانید بوی آن را استشمام کنید. این خوراکی نارنجی‌رنگ منطقه جنوب تایلند دارای بوی تند منحصربه‌فردی است که باعث سوختگی پرزهای بینی شما می‌شود. این سوپ رقیق تندی خود را از سس خرچنگ و فلفل‌های قرمز می‌گیرد و ترشی آن به خاطر وجود تمبر هندی در آن است. اساسا در این غذا ماهی یا خرچنگ دیده می‌شود و گائنگ توم را معمولا در کنار برنج سفید بخارپز سرو می‌کنند؛ اما مراقب باشید. ماهیت آبکی این غذا می‌تواند به‌سرعت برنج شما را نیز تند کرده و راه فراری برایتان باقی نگذارد.

۳. سوم تام (Som Tam)

این سالاد متعلق به منطقه آیسان، مدال برنز فهرست تندترین غذاهای تایلندی را به خود اختصاص می‌دهد، هرچند میزان تندی آن می‌تواند با توجه به نوع تهیه و محل تهیه آن تغییر کند. طعم تند پاپایای نرسیده در این غذا کاملا مشخص است و این میوه در کنار ترکیبی از نمک، آب‌لیمو، سس ماهی، شکر نارگیل و فلفل‌های آتشین سرو می‌شود. وجود این مواد اولیه متنوع بسیار جذاب بوده و سبب خلق غذایی می‌شود که از نظر طعم متوازن است. مردم منطقه آیسان این سالاد را همراه با برنج بخارپز مصرف می‌کنند، اما گردشگران پس از امتحان آن به دردسر می‌افتند.

۲. گائنگ کوا کلینگ (Gaeng Kua Kling)

دیگر غذای مخصوص جنوب تایلند، کوا کلینگ است که از نظر تندی به هیچ‌کس رحم نمی‌کند. تهیه این خوراک نسبت به دیگر غذاهای تایلندی آسان‌تر است: سس کاری حاوی فلفل، فلفل، علف لیمو، سیر، زردچوبه، نمک و سس خرچنگ به گوشت برای طعم دار کردن آن اضافه شده و سپس گوشت در تابه سرخ می‌شود. می‌توان این سس را برای گوشت مرغ، ماهی یا گوسفند استفاده کرد. این غذا معمولا در کنار برنج سرو می‌شود و هیچ نمونه‌ای از آن مخصوص خارجی‌ها با فلفل کمتر وجود ندارد.

۱. گائنگ تای پلا (Gaeng Tai Pla)

گائنگ تای پلا با تندی چند برابری نسبت به دیگر خوراکی‌های تایلندی، در مقام نخست فهرست ما قرار می‌گیرد. اگر قصد سفارش این غذا را دارید، اگر پیشخدمت رستوران به شما در مورد تندی بیش‌ازحد آن هشدار داد، ناراحت نشوید. آن‌ها نگران شما هستند. مواد اولیه رایج در تهیه این غذا در جنوب تایلند فلفل قرمز خشک‌شده، زردچوبه و ماهی، کدوتنبل، بادنجان و ساقه‌های بامبو است. تحمل تندی این غذا و تمام کردن آن موجب تعجب خدمه رستوران خواهد شد؛ زیرا آن‌ها هرلحظه آماده هستند تا به شما برای تندی بیش‌ازحد این غذا کمک کنند. مطمئن شوید که یک فروشگاه مواد خوراکی در نزدیکی شما وجود دارد، زیرا پس از تمام کردن غذا لازم است تا میزان زیادی شیر و بستنی برای خنک شدن دهانتان مصرف کنید.

بلهتقریبا خیر

ارسال نظر

بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده‌اند.

*