برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

با انواع کلاس پروازی و انواع بلیط آشنا شوید

لابد تا به حال نام انواع کلاس پروازی به گوش‌تان خورده است؛ پرواز فرست کلاس، پرمیوم اکونومی، پرواز کلاس Y و یا F. هر بار از خودتان پرسیده‌اید این دیگر چیست و منظورشان از بلیط چارتری و یا کلاس پروازی Y چیست؟ در این مقاله قصد داریم یک بار برای همیشه تکلیف‌مان را با انواع بلیط هواپیما روشن کنیم.

کلاس پروازی چیست؟

کلاس‌های پروازی انواع گوناگونی دارند؛ از اکونومی تا فرست کلاس و بیزینس کلاس و غیره. اما پرسش این‌جاست که خب فرق این‌ها با هم چیست؛ این یکی چه چیزی دارد که آن یکی ندارد؟ بله! همه می‌دانیم که قیمت این کلاس‌های پروازی با هم فرق دارد اما آیا فقط تفاوت‌شان در قیمت بلیط‌هاست؟ بیایید نگاهی به شکل‌های مختلف کلاس پروازی بیندازیم:

  • فرست کلاس (کلاس F )

از میان انواع کلاس پروازی ، کلاس پروازی فرست کلاس روی دست ندارد. به همین دلیل افراد بسیار مشهور سیاسی، هنرمندان و چهره‌های شناخته‌شده‌ی ثروتمند از این کلاس پروازی استفاده می‌کنند. پرواز فرست کلاس تجربه‌ای‌ایست بی‌نظیر در سفر هوایی! این کلاس پروازی تلفن اختصاصی، اینترنت، لوازم صوتی و تصویری اختصاصی، تخت خواب و حتی حمام دارد. در نتیجه طی سفر می‌توانید یک دوش آب گرم بگیرید تا خستگی راه از تن‌تان بیرون برود.

فرست کلاس، از میان انواع کلاس پروازی ، لوکس‌ترین و مدرن‌ترین کلاس پروازی به شمار می‌رود. غذاهایش هم معرکه است: استیک، خاویار و خوراکی‌هایی از این دسته.

کلاس های پروازی
  • بیزینس کلاس (کلاس J)

اصلا از اسمش پیداست: این دسته از پروازها خوراکِ خانم‌ها و آقایانی است که در کار بیزنس‌اند و از یک تجارت سخت و سنگین بر می‌گردند در نتیجه می‌آیند یک غذای گرم مطابق با سلیقه‌شان میل می‌کنند، راحت روی صندلی‌های مبله دراز می‌کشند و چشم‌شان را می‌بندند. این کلاس‌ پروازی امکانات رفاهی کامی دارد؛ کانترهای مستقل، حمل و نقل اختصاصی تا هواپیما. امکانات صوتی و تصویری اختصاصی هم تا دلتان بخواهد دارند. بیزینس کلاس یک پله از فرست کلاس ارزان‌تر اما همچنان نسبت دیگر انواع کلاس پروازی مثل اکونومی گران‌تر است.

  • پرمیوم اکونومی

پرمیوم اکونومی در درجه‌بندی انواع کلاس پروازی ، چیزی هم‌سطح کلاس اکونومی است؛ با این تفاوت که صندلی‌ها به مراتب راحت‌تر اند؛ بزرگ‌اند و روی آن‌ها راحت‌تر می‌توانید پای‌تان را دراز کنید. صندلی‌های پرمیوم فاصله‌ی بیش‌تر با صندلی جلویی و کناری دارند و از این منظر بسیار راحت‌تر از کلاس پروازی اکونومی‌ست.

غذاهایی هم که در این کلاس پروازی سرو می‌شوند کمی دندان‌گیرتر اند.  نمی‌شود گفت که این‌جا همان چیزی را میل می‌کنید که در کلاس‌های پروازی بالاتر هم می‌خورید اما به جرات می‌توان گفت غذاهای کلاس پرمیوم از اکونومی گران‌تر است.

  • اکونومی (کلاس Y)

از اکونومی ارزان‌تر نداریم! در این سبک از پروازها همه‌چیز ساده است؛ صندلی‌ها، کیفیت خدمات‌رسانی و غیره. وقتی می‌خواهید بنشینید روی صندلی باید خودتان جمع کنید که مبادا لباس‌تان به بغل‌دستی برخورد کند؛ بس که صندلی‌ها کوچک و فاصله‌های بین آن‌ها اندک است. اگر برخی دیگر از کلاس‌‌های پروازی کلی امکانات تفریحی و سرگرم‌کننده دارد این یکی مثل یک میز آرایشگاه به جز چند تا روزنامه و مجله چیزی ندارد به مسافرانش هدیه بدهد. اگر قبل از این سفر در دیگر انواع کلاس پروازی را تجربه کرده‌اید، احتمالا غذاهای سردی که در کلاس اکونومی سرو می‌شوند چنگی به دلتان نخواهد زد.

انواع بلیط هواپیما

حالا که انوع کلاس پروازی را می‌شناسید بد نیست با انواع بلیط هواپیمایی آشنا شوید چرا که این یکی دیگر از اصطلاحاتی است که هنگام خرید می‌تواند شما را به سرگیجه بیندازد. توضیحات ویکی‌پدیا هم ممکن است کمک کند. بلیط‌های هواپیما به چهار دسته تقسیم می‌شود: بلیط هواپیما سیستمی، بلیط چارتر، کلاس ترکیبی، ایرپس.

انواع بلیط هواپیما
  • بلیط هواپیما سیستمی

بلیط‌ هواپیما سیستمی به پروازهایی گفته می‌شود که طی آن پروازهای از پیش تعیین‌شده در روز و ساعتی مشخص به سمت مقصدی مشخص به صورت روتین انجام می‌گیرند. کار برنامه‌ریزی این پروازها همواره با شرکت‌های هواپیمایی است. مثلا امارات ایرلاین، ماهان و غیره. این بلیط‌ها را می‌توانید در هر آژانس مسافرتی‌ای به سمت مقصد مورد نظر پیدا کنید.

  • بلیط هواپیما چارتری

بلیط هواپیما چارتر مثل گرفتن یک تاکسی دربست است. این پروازها مثل پروازهای سیستمی نیستند که زمان‌بندی خاصی داشته باشند و یا به طور کلی طبق یک جدول زمانی ویژه پرواز کنند. معمولا شرکت‌ها، سازمان‌ها از جمله اجاره‌کننده و یا به اصطلاح چارتر کنندگان هستند. آن‌ها همه و یا بخش بزرگی از صندلی‌‌ها را دربست اجاره می‌کنند.

  • بلیط‌ های بین المللی ایرپس

بلیط‌های ایرپس نسبت به بلیط‌های چارتری و سیستمی کمیاب‌تر هستند. فقط تعداد خاصی از دیگر آژانس‌های مسافرتی می‌توانند این بلیط‌های پرواز خارجی را تهیه کنند تا در هر بازه زمانی، به اختیار، پرواز کنند. این امکان فقط محدود به تعداد مشخصی از فرودگاه‌هاست.

  • بلیط‌ های کلاس ترکیبی

وقتی بلیط‌های کلاس ترکیبی و یا همان Mixed Class Ticket را می‌‍‌خرید، می‌توانید طی سفر هوایی با کلاس‌های پروازی متفاوتی سفر کنید. فرض بگیرید می‌خواهید بروید دفنی. ابتدا از تهران به سوی آتن خواهید رفت و بعد از آتن به دفنی. این‌جور وقت‌ها ممکن است سفر اول را با کلاس پروازی فرست کلاس و سفر دوم را با کلاس پروازی اکونومی بروید. در این صورت بلیط شما باید از جمله بلیط‌های کلاس ترکیبی باشد.

دسته‌بندی انواع کلاس‌های پروازی و همچنین بلیط هواپیما تنها به این همه خلاصه نمی‌شود. برخی حتی بلیط‌های یک طرفه و دو طرفه را به عنوان انواع بلیط ذکر می‌کنند. عده‌ای بلیط‌های توقف اجباری(برای تغییر هواپیما و یا سوخت‌رسانی) بلیط‌های با مقاصد گوناگون و تغییرپذیر( مثلا از تهران به آتن و از دفنی به تهران) را نیز در این دسته‌بندی جا می‌دهند. اطلاعاتی از این قبیل می‌تواند شما را در خرید بلیط هواپیما با قیمت به صرفه و همچنین کیفیتی مناسب کمک می‌کند. کارشناسان ما در فلایتیو همواره تلاش کردند بسیاری از کلاس‌های پروازی و انواع بلیط هواپیما را در اختیار کسانی که شیفته‌ی انواع سبک سفر و کشف مقاصد جدید هستند، قرار دهند.