نورودایورستی (تنوع عصبی) چیست و چرا فلایتیو به آن اهمیت می‌دهد؟

تنوع عصبی

سفر رفتن در هسته خود می‌تواند روندی آسان و جذاب باشد. بلیط خریداری می‌کنید، رزروها و هماهنگی‌ها را انجام می‌دهید و سفری جذاب را تجربه می‌کنید. اما برای هزاران یا شاید میلیون‌ها ایرانی که با چالش‌های تنوع عصبی (Neurodeiversity) دست و پنجه نرم می‌کنند، سفر پیچیده‌ترین کار ممکن است.

دانلود لیست کمکی برای سفر

تنوع عصبی یا نورودایورسیتی (Neurodiversity) چیست؟

بنیاد ADHDaware در گزارش خود اعلام کرده که حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد جمعیت ایالات متحده آمریکا در دسته‌بندی تنوع عصبی قرار می‌گیرند. ما به این دلیل به آمار ایالات متحده استناد می‌کنیم چون پس از چندین ماه تحقیقات گسترده توسط تیم فلایتیو، آمار مشخصی از تنوع عصبی در ایران پیدا نکردیم. دلیل اصلی این است که تنوع عصبی و نورودایورسیتی به هیچ عنوان در ایران تعریف نشده. پس ابتدا آن را تعریف کنیم.

نورودایورسیتی مجموعه‌ای از رفتارها و توسعه‌های رفتار متفاوت از اکثریت جامعه را شامل می‌شود. این رفتارها شامل اوتیسم، تورتز، دیسلکسیا و ADHD است. در حقیقت برای درک مفهوم نورودایورسیتی و تنوع عصبی باید به شکل یک چتر بزرگ آن را تصور کرد. این چتر شامل افرادی خواهد شد که در دسته‌بندی بالا هم قرار نمی‌گیرند. پس اجازه دهید تعریفی عمیق‌تر بازگو کنیم: تنوع در ساختار مغز که باعث ایجاد تنوع رفتاری در برخورد اجتماعی، یادگیری، توجه، مود و تعاملات ذهنی می‌شود را می‌توانیم زیرمجموعه نورودایورسیتی بدانیم.

آیا شما هم در این دسته هستید؟

تشخیص نورودایورسیتی چیزی نیست که ما در آن تخصصی داشته باشیم. ما تنها می‌توانیم بر اساس منابعی که در اختیار داریم به کسانی که خود را از این دسته می‌شناسند خدمات‌رسانی کنیم. با این حال اگر ADHD یا دیسلکسیا تشخیص‌داده شده توسط پزشک دارید پس شما هم یک نورودایورس هستید.

سفر برای بسیاری از اشخاص زیر این چتر، همراه با اضطراب و سردرگمی است. اضطراب از فضاهایی که شلوغ است. اضطراب از ارتباط کلامی با مردمی که به تازگی می‌بینیم. اضطراب از اینکه رفتارهای روزمره شما دچار تغییر خواهد شد و مشخصا ایده‌ای ندارید که چطور باید با این رویدادهای تازه روبرو شد.

راهنمای سفر فلایتیو:

فلایتیو چه خدماتی برای تنوع عصبی ارائه می‌دهد؟

ما پذیرای ایده‌ها هستیم. به همین خاطر اگر با مشکلات خاصی در طول سفر مواجه می‌شوید که منجر به استرس، اضطراب و در مجموع چالش‌برانگیز شدن سفر می‌شود، آن را به ما معرفی کنید. راه ارتباطی شما این ایمیل است.

در اولین مرحله، ما دو لیست برای شما آماده کردیم که می‌توانید هر دو را در قالب یک فایل دانلود کنید و آن را پرینت کنید. این فایل‌ها لیست سوالاتی که ممکن است بخواهید در فرودگاه بپرسید و سوالاتی که ممکن است در فرودگاه بشنوید را پوشش می‌دهد. با دانلود، پرینت و استفاده از این لیست‌ها در مرحله فرودگاه ارتباط کلامی خود را کاهش خواهید داد و همچنین آماده هرگونه سوال غیرمنتظره‌ای هستید.

دانلود لیست کمکی برای سفر

بلهتقریبا خیر

نظرات

  1. جالب بود برام. چقدر خوب که در ایران هم به انسان اهمیت داده بشه. اینقدر که در ایران همه چیز از منظر مادیات تعریف میشه و انسانها به هم نگاه انسانی و دوستانه ندارند من همیشه در مواجهه با جامعه مضطرب هستم. مطلب مفیدی بود موجب شد بیشتر تحقیق کنم. سپاس.

ارسال نظر

بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده‌اند.

*