خانه مشروطه تبریز خانه‌ای در دل تاریخ

خانه مشروطه تبریز

خانه مشروطه تبریز همان جایی است که تصمیم ‌گیری ‌های سرنوشت ساز سران مشروطه در آنجا انجام شد. همان جایی که بزرگان ترک اغوز پس از به توپ بسته شدن مجلس شورای ملی توسط محمدعلی شاه دور هم جمع شدند و به همفکری پرداختند. همان جایی که افراد مهمی مانند ستارخان، باقرخان، ثقةالاسلام تبریزی و حاجی میرزا آقا فرشی در آن به فعالیت های سیاسی می پرداختند. خانه مشروطه تبریز ملک شخصی حاج مهدی کوزه کنانی بوده که در سال 1354 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد. این خانه در یکی از محله های قدیمی تبریز در غرب بازار تبریز قرار گرفته و در سال 1247 ساخته شده است.

خانه مشروطه تبریز که با سبک معماری دوران قاجار، به دست حاج ولی معمار بنا شده و دارای دو طبقه با بخش های اندرونی و بیرونی است. جالبترین و زیباترین قسمت بنا نیز سرسرا و اتاق مشرف به حیاط آن در طبقه دوم است که در آن، در و پنجره‌ های مشبک با شیشه الوان به کار رفته است. اتاق های جانبی (گوشوار) دارای سقفی چوبی با تزئینات برجسته‌ هشت ضلعی است و درهای چوبی با طرح های برجسته اسلیمی و گل و برگ زینت داده شده است.

همچنین مطالعه کنید: آشنایی با بهترین هتل های تبریز

نفش و نگار خانه مشروطه تبریز

این بنای 1300 متری دارای پنجره ‌های ارسی، درهای منبت‌ کاری ‌شده، غلام ‌گردش، کلاه ‌فرهنگی و نورگیر است و تندیس ‌هایی از حسین خان باغبان، حاج علی دواچی، ثقة الاسلام تبریزی، حاج علی ختایی، هوارد باسکرویل، کربلایی علی موسیو، شیخ علی اصغر لیلاوایی، آخوند خراسانی، علی اکبر دهخدا و زینب پاشا و… در آن به نمایش گذاشته شده است. علاوه بر این، در این موزه اسناد تاریخی مربوط به انقلاب مشروطه و وسایلی چون سلاح کمری ستارخان، فرش مشروطه، وسایل شخصی سران مشروطه و… نیز نگهداری می شود.

به طور کلی، خانه مشروطه تبریز از معروف ترین و پرافتخارترین خانه های شهر تبریز است که در سفر به این شهر زیبا باید از آن دیدن کنید. اگر قصد سفر به تبریز را دارید برای خرید بلیط قطار و بلیط هواپیما چارتر می توانید از خدمات سایت فلایتیو استفاده کنید.

بلهتقریبا خیر

ارسال نظر

بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده‌اند.

*