مسجد نصیرالملک شیراز، از زیباترین مساجد ایرانی

شیراز یکی از شهرهای گردشگری و توریستی در ایران است که سالانه مسافران زیادی را جذب می‌کند. شیراز مکان‌های گردشگری و تفریحی زیادی دارد که می‌توانید به عنوان مقصد انتخاب کنید. مسجد نصیر الملک یکی از مقصدهای گردشگری مذهبی است که دراین مطلب به معرفی آن می‌پردازیم. برای خرید بلیط هواپیما شیراز از سایت فلایتیو کلیک کنید.

مسجد نصیرالملک

مسجد نصیرالملک شیراز یکی از مساجد شیراز است که در خیابان لطفعلی خان زند و در نزدیکی مسجد شاه چراغ قرار دارد. این مسجد که از بناهای دوران قاجار است در سال 1293 ق توسط حسنعلی نصیر الملک ساخته شده است.

مسجد نصیر الملک دارای حیاطی وسیع است که حوض بزرگی در وسط آن قرار گرفته و در سمت شمال حیاط طاق مروارید، در سمت شرق شبستان با هفت ستون سنگی در سمت جنوب دو گلدسته زیبا و در سمت غرب شبستان اصلی قرار دارد که دریچه هایی است با شیشه های رنگی. مسجد نصیر الملک از نظر کاشی‌کاری و مقرنس کاری از زیباترین مساجد ایران است.

شبستان مسجد نصیرالملک شیراز

شبستان مسجد نصیر الملک دارای 7 درگاه با 7 در چوبی با شیشه های رنگارنگ است که آن را به صحن مسجد مرتبط می کند. سنگتراشی و تزئین این شبستان با الهام از مسجد وکیل شیراز ساخته شده است و طاق و دیوارهای آن با کاشی کاری های زیبا تزئین شده است. کف این مسجد با کاشی های فیروزه ای و سقف آن با نقش گل و بوته و آیات قرآنی مزین شده است.

پیشنهاد مجله فلایتیو:

مسجد نصیر الملک همچنین دارای دو ایوان در قسمت شمالی و جنوبی است که با هم قرینه نیستند. در قسمت شمالی مسجد 4 غرفه در دو طرف ایوان دیده می ‌شود که این ایوان شمالی (شاه نشین) فرم کانه پوش است و با مقرنس کاری زیبا سقف آن تزئین شده است.

در قسمت جنوبی نیز ایوانی با دو گلدسته وجود دارد. در حیاط هم حوض سنگی مستطیل شکل و بزرگی وجود دارد که فواره‌ های سنگی نیز در وسط آن قرار گرفته است. در ضلع شمالی مسجد طاق بلندی معروف به طاق مروارید قرار دارد که تمام بدنه و سطح بیرونی و درونی آن کاشی کاری هفت رنگ شده است. دو طاق نمای کوچک دیگر در دو سوی طاق مروارید قرار گرفته است. در ضلع جنوبی نیز طاق نمایی وجود دارد که تمام بدنه و سطح بیرونی و درونی آن کاشی‌ کاری شده است.

بلهتقریبا خیر

ارسال نظر

بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده‌اند.

*