۱۰ سوغاتی اصفهان که به بیش از نصف جهان صادر می‌شود

سوغاتی های اصفهان

استان اصفهان یکی از بزرگ‌ترین استان‌های ایران در مرکز کشور است. اصفهان مرکز این استان بوده و جاذبه‌های گردشگری فراوانی دارد. سالانه گردشگران خارجی و داخلی زیادی از این شهر دیدن می‌کنند و سوغاتی‌های مختلفی با خود به شهر و دیارشان می‌برند.

اصفهان به خاطر تنوع گسترده در ارائه اجناس سوغاتی، به یکی از جذاب‌ترین مقاصد خرید سوغاتی برای گردشگران تبدیل شده است. می‌توان بهترین خوراکی‌ها و شیرینی‌ها به همراه نفیس‌ترین صنایع‌دستی کشور را در اصفهان تهیه کرد. به همین منظور فلایتیو نگاهی به برخی از مهم‌ترین سوغاتی‌های این شهر انداخته است.

برای خرید بلیط هواپیمای اصفهان به فلایتیو مراجعه کنید.

انواع سوغاتی های اصفهان

۱- گز

گز در اصفهان قدمتی تاریخی دارد. پادشاهان ایرانی قرن‌ها پیش، از گز به‌عنوان هدیه برای دیگر شاهان دنیا استفاده می‌کردند. گز را می‌توان مهم‌ترین سوغات خوراکی اصفهان نامید که قدمت آن به ۴۵۰ سال پیش و زمان صفویان بازمی‌گردد.

۲- پولکی

بعد از گز، نوبت به پولکی اصفهان می‌رسد. پولکی نه‌تنها در میان گردشگران، بلکه بین اهالی شهر نیز محبوبیت فراوانی دارد. پولکی بسیار نازک و شفاف بوده و شبیه به پولک است.

۳- نبات

نبات اصفهان یکی دیگر از سوغاتی‌های خوراکی این شهر است. نبات در اصفهان در عطرها و طعم‌های مختلف عرضه شده و به شکل شاخ نبات و چوبی به فروش می‌رسد.

۴- جوز قندی

جوز قندی یکی از سوغاتی‌های گران اصفهان محسوب می‌شود و علاوه بر این شهر، در دیگر نقاط کشور نیز به تولید می‌رسد. در تهیه این خوراکی، پوست میوه هلو کنده شده و به‌جای هسته آن، مغز گردوی آسیاب شده و خاک قند می‌ریزند. میوه درنهایت خشک شده و آماده عرضه می‌شود. در شهرهای شمالی کشور از آلو و گلابی برای تهیه این شیرینی استفاده می‌شود.

۵- صنایع‌دستی

اصفهان را می‌توان پایتخت صنایع‌دستی کشور نامید. صنایع‌دستی اصفهان نه‌تنها در کشور، بلکه در سراسر دنیا شهرت فراوان دارد. می‌توان بهترین صنایع‌دستی اصفهان را از میدان نقش‌جهان و بازار قدیمی شهر تهیه کرد.

۶- میناکاری

زادگاه هنر میناکاری اصفهان است. امروزه هنر میناکاری یکی از مهم‌ترین صنایع‌دستی اصفهان را شامل شده و مخاطبان فراوانی دارد. گردشگران داخلی و خارجی نیز از این هنر استقبال کرده و اشیای زینتی میناکاری شده را با خود به شهرشان می‌برند. در هنر میناکاری از فلز و مواد رنگی استفاده می‌شود. علاوه بر فلز، ظروف سفالی و چینی نیز در تهیه میناکاری کاربرد دارند.

۷- خاتم‌کاری

خاتم یکی دیگر از سوغاتی‌های نفیس اصفهان است که به دست هنرمندان زبردست اصفهانی تولید می‌شود. قدمت هنر خاتم‌کاری در اصفهان به دوران صفویه بازمی‌گردد. در تهیه خاتم، قطعات کوچک چوب با اشکال هندسی زیبا در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند. در تهیه خاتم از فلزات گران‌بها نظیر طلا، نقره و آلومینیوم نیز استفاده می‌شود.

۸- پارچه‌های قلمکاری شده

پارچه‌های قلمکاری شده هنر ناب اصفهانی را به نمایش می‌گذارند. در تهیه این پارچه‌ها، از قالب‌های چوبی آغشته به رنگ استفاده شده و اشکالی زیبا بر روی پارچه چاپ می‌شوند. این پارچه‌ها می‌توانند یک سوغاتی خوب از سفر به اصفهان باشند.

۹- قلم‌زنی

این هنر مخصوص اصفهان بوده و از صنایع‌دستی مشهور این شهر محسوب می‌شود. از قلم‌زنی در سینی، گلدان، انواع ظروف و قاب عکس استفاده شده و مغازه‌های سراسر شهر به‌وفور این هنر زیبا را به فروش می‌رسانند. هنر قلم‌زنی اصفهانی توجه هر گردشگری را به خود جلب می‌کند.

۱۰- کاشی سازی

کاشی‌های فیروزه‌ای‌رنگ اصفهان، قدیمی‌ترین کاشی‌های موجود در این شهر هستند که در مناره‌های دوران سلجوقی یافت می‌شوند. اصفهان علاوه بر کاشی‌های ساختمانی، اقدام به ساخت کاشی‌های منقش برای نمای بیرونی بناها و مساجد نیز می‌کند.

بلهتقریبا خیر

ارسال نظر

بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده‌اند.

*