معرفی بهترین موزه های استانبول؛ گنجینه‌هایی ارزشمند از آثار تاریخی و هنری

بهترین موزه های استانبول

یکی از مهم‌ترین ابعاد گردشگری و سفر به نقاط مختلف دنیا آشنا شدن با تاریخ، فرهنگ و هنر مناطق مختلف است. این موضوع زمانی پررنگ‌تر و مهم‌تر می‌شود که مقصد حضور پررنگی در دل تاریخ داشته و آثار هنری فراوانی را در خودش جای داده باشد. ترکیه و به خصوص شهر استانبول نه تنها تاریخ پر فراز و نشیبی داشته‌؛ بلکه یادگاری عظیم امپراتوری روم شرقی و بیزانس را هم به ارث برده، به طوری که حضور این حکومت‌ها و اقوام مختلف باعث به وجود آمدن آثار تاریخی، فرهنگی و هنری زیادی شده است. بسیاری از این آثار، امروزه جایگاه مهمی در حوزه گردشگری دارند و موزه‌ها بهترین مکان برای آشنا شدن با این آثار هستند.

در سفر به استانبول زیبا شما این شانس را دارید تا با بخش مهمی از تاریخ و فرهنگ منطقه آناتولی و اروپای شرقی را ببینید، درباره مردم این منطقه و آداب‌ورسومشان بیشتر بدانید و با این سنت‌ها از نزدیک آشنا شوید. به همین علت در این مطلب قصد داریم تعدادی از مهم‌ترین موزه های استانبول را معرفی کنیم. اگر قصد سفر به ترکیه را دارید پس از خرید بلیط هواپیما استانبول، این مطلب را تا انتها بخوانید تا با این گنجینه‌های مهم آشنا شوید.

بهترین موزه های استانبول که باید از آن‌ها بازدید کرد

اگر فکر می‌کنید جاهای دیدنی استانبول فقط مختص برج گالاتا، خیابان استقلال و میدان تکسیم، ساحل ببک، روملی حصار، پل بغاز و اورتاکوی، کلاب‌ها و مراکز خرید لوکس می‌شود، باید بگوییم که سخت در اشتباهید. در این شهر مراکز فرهنگی تفریحی بسیار زیادی وجود دارد که دیدار از هرکدام می‌تواند سفری به دل تاریخ باشد. سفری مهیج و خاطره انگیز که در کم‌تر جایی می‌توانید مشابه آن را تجربه کنید. یکی از این مراکز فرهنگی، موزه‌ های ترکیه یا استانبول هستند. موزه‌هایی که آثاری از ادوار مختلف را در خود جای داده‌اند و عاشقان فرهنگ، تاریخ و هنر می‌توانند از آن‌ها دیدن نمایند.

1- ایاصوفیه؛ معروف‌ترین جاذبه تاریخی استانبول

مرکز تاریخی ایاصوفیه یکی از بهترین موزه های استانبول است که در سبک معماری دوران بیزانس ساخته شده است. این بنای مهم و تاریخی که در زمان‌های قدیم مهم‌ترین مسجد استانبول بود، در سال ۵۳۷ میلادی توسط امپراطور یوستینیانوس ساخته شد. بد نیست بدانید که این مکان تا سال ۱۴۵۳ کلیسای جامع ارتودوکس و مقر اسقف قسطنطنیه بوده است؛ اما با گذشت زمان؛ یعنی ورود سلطان محمد فاتح به قسطنطنیه و تغییر حکومت به مسجد تبدیل شد.

در سال ۱۹۳۵ آتاتورک ایاصوفیه را به مسجد تبدیل کرد و امروزه این مکان بعد از کاخ‌موزه توپکاپی، دومین موزه پربازدید ترکیه است. معماری خاص، تزیینات بی‌نظیر و زیبا قدمت بنا، نقاشی‌های بی‌نظیر و تاریخی گنبد و دیوارهای بنا، برگزاری نماز که برای بسیاری از گردشگران اروپایی جالب است، همگی دلایلی هستند که گردشگران را در سفر به استانبول به طرف ایاصوفیه جلب می‌کند.

ورودی این مجموعه رایگان است و نیازی به پرداخت هزینه برای بلیت ورودی ندارید، برای بازدید هم باید سوار خط تراموا T1 شده و در ایستگاه سلطان احمد پیاده شوید تا با چند دقیقه پیاده‌روی علاوه بر ایاصوفیا، مسجد سلطان احمد معروف به مسجد آبی را هم که فقط چند دقیقه باهم فاصله دارند به راحتی پیدا کنید.

2- کاخ توپکاپی؛ نمونه‌ای زیبا از قصرهای دوره عثمانی

یکی دیگر از بهترین موزه‌ های استانبول کاخ‌موزه توپکاپی است. این بنا روزگاری محل زندگی پادشاهان عثمانی بوده و از زمان سلطان سلیمان اعضای خانواده پادشاه نیز در آن ساکنان شدند. کل بنا و مجموعه توپکاپی هم در یک‌زمان ساخته شده و برخی از پادشاهان قسمت‌هایی را به آن افزودند.

توپکاپی فضایی بسیار وسیع با هفت حیاط و ساختمان‌هایی زیبا با معماری خاص دارد. در چهار طرف این بنا حیاط‌های بزرگ و ساختمان‌های نسبتاً کوچکی ساخته شده که از نظر فضاسازی و طراحی فضای سبز زبانزد است؛ به طوری‌که سازمان یونسکو کاخ توپکاپی را به‌عنوان نمونه‌ای زیبا از کاخ‌های عثمانی معرفی کرده است.

در گذشته کاخ توپکاپی محل اقامت شاهزادگان و شاهان عثمانی و برگزاری مراسم‌های مهم بود؛ اما امروزه این مکان به یکی از بهترین موزه های استانبول تبدیل شده که در آن نسخ خطی ارزشمند، لباس‌ها و ظروف چینی فاخر در کنار آثار بسیاری از دوره اسلامی نگهداری می‌شود.

برای پیاده‌روی در کاخ توپکاپی و تماشای تمامی موزه‌ها باید کفش راحت داشته باشید؛ زیرا بعد از طی تمامی حیاط‌ها به انتهای کاخ می‌رسید که ایوانش چشم‌اندازی بسیار زیبا به دریا دارد. از حیاط سوم هم در صورت تهیه بلیط مجزا می‌توانید وارد فضای حرم‌سرا شوید. محل گردهمایی پاشاها یا همان وزرا هم که در سریال حریم سلطان مشاهده کردید، در همان حیاط اول و معروف به دیوان همایونی است.

هزینه ورودی کاخ‌موزه توپکاپی 450 لیر برای مسافران خارجی است و برای رسیدن به مجموعه باید سوار تراموا T1 شده و در ایستگاه سلطان احمد پیاده شوید. ورودی کاخ توپکاپی پشت ایاصوفیه است و با چند دقیقه پیاده‌روی به گیت فروش بلیط می‌رسید.

کاخ توپکاپی
کاخ توپکاپی استانبول

3- کلیسای چورا؛ خواهر کوچک ایاصوفیه

در محله ایوانسرای استانبول کلیسای مقدس و زیبایی وجود دارد که در دوره بیزانس ساخته شده و تحت عنوان کلیسای چورا شناخته می‌شود. این مکان اهمیت زیادی برای مردم استانبول دارد و به خاطر شباهت در سبک معماری و نوع تزئینات به ایاصوفیه به آن لقب «خواهر کوچک ایاصوفیه» را داه‌اند.

کلیسای چورا در قرن شانزدهم و در خلال حکومت عثمانی تبدیل به مسجد شد؛ اما امروزه به عنوان موزه مورد استفاده قرار می‌گیرد. این کلیسا که در خارج از دیوارهای اصلی شهر ساخته شده بود، تزیینات زیبایی از موزاییک‌های قرون وسطایی، آثاری از حدود 4 قرن پیش و نقاشی دیواری‌های زیبا و فاخر را در دل خود جای داده است.

اگر همان خط تراموا T1 را سوار شوید، باید در ایستگاه سلطان احمد پیاده شده و تراموا T4 را سوار شوید تا در ایستگاه ایرنه‌کاپی، محله ایوانسرا، کوچه کاریه‌کامی این کلیسای زیبا را پیدا کنید.

4- موزه کارخانه راحمی‌کوچ؛ موزه صنعت، حمل و نقل و ارتباطات

در محله هاسکوی استانبول موزه‌ای زیبا وجود دارد که در دوره عثمانی ساخته شده و موزه راحمی‌کوچ نام دارد که نام خود را از موسسش یعنی «راحمی مصطفی کوچ» گرفته است.

این مکان در گذشته تحت عنوان لنگرخانه شناخته می‌شد، علت این نام‌گذاری هم به خاطر وجود دست‌ساخته‌های آهنی و استیل است که در آن‌جا وجود دارد. در این موزه شما می‌توانید ادواتی که مربوط به پیشرفت صنعتی ترکیه هستند را مشاهده کنید.

بر اساس نظر گردشگران این نمایشگاه دائمی یکی از بهترین موزه های استانبول است. زیرا بخش‌های مختلفی دارد که حس ماجراجویی گردشگران را تحریک می‌کند. بخش‌هایی مانند صنعت اتومبیل‌سازی، لکوموتیو و تراموا، مدل‌هایی از کشتی و هواپیما و غیره. جذاب‌ترین قسمت این موزه بخش زیردریایی ارتش آمریکا از جنگ جهانی دوم است.

این موزه در قسمت اروپایی، محله کسسی پیری واقع شده و برای رسیدن به آن بهتر است که از تاکسی یا اوبر استفاده کنید.

5- موزه فرش استانبول؛ محل نگهداری فرش‌های نفیس و اصیل ترکیه

اگر سریال عشق ممنوع را به‌خاطر داشته باشید، یادتان است که این خانواده در خانه‌ای بزرگ با نمای سفید و باغی سرسبز با چشم‌انداز دریا زندگی می‌کردند. این خانه باشکوه که در محله ساریر استانبول واقع شده، امروزه تغییر کاربری داده و موزه فرش استانبول است که در آن مجموعه‌ای از فرش‌ها و گلیم‌های قدیمی و عتیقه نگهداری می‌شوند.

تمامی این فرش‌ها از نقاط مختلف ترکیه گردآوری شده‌اند و متناسب با ادوار تاریخی در سه دسته در معرض دید تماشاگران قرار می‌گیرند. در گالری نخست، آثاری از دوره عثمانی اول (عصر ملوک الطوایفی در آناتولی)، در گالری دوم آثاری از دوره عثمانی در آناتولی مرکزی و شرقی و در گالری سوم آثار بزرگ دوره عثمانی قرار دارد.

برای رسیدن به موزه فرش می‌توانید در میدان تکسیم سوار اتوبوس‌هایی شوید که مقصدشان روملی حصار است و در ایستگاه ساریر پیاده شوید، اگر هم سری به اورتاکوی یا ساحل ببک زدید، با یک خط تاکسی می‌توانید مسیر کنار اسکله را ادامه دهید تا به ساریر و موزه فرش برسید. با استفاده از استانبول کارت می‌توانید به راحتی از وسایل حمل و نقل داخل شهر استفاده کنید.

موزه فرش استانبول
موزه فرش استانبول

6- موزه اورهان کمال استانبول؛ منزل شخصی ادیب

یکی دیگر از بهترین موزه‌ های استانبول موزه اورهان کمال است که به‌عنوان یادبودی برای «اورهان کمال» یکی از ادیبان و رمان نویسان تاثیرگذار ترکیه ساخته شد. این موزه درواقع  منزل شخصی ادیب است که در خیابان جهانگیر و محله آکارسو قرار دارد.

در موزه اورهان کمال می‌توانید عکس‌های شخصی وی، کتاب‌های مهم و واقع‌گرایانه به زبان‌های مختلف و با موضوع زندگی مردم تنگدست، اتاق کار، اشیای شخصی و لباس‎‌های او را ببینید.

منطقه جهانگیر در نزدیکی میدان تکسیم و محله بی‌اغلو واقع شده و با چند دقیقه پیاده‌روی می‌توانید این موزه زیبا را پیدا کنید و از قدم‌زدن در کوچه و پس‌کوچه‌های منطقه هم نهایت لذت را ببرید.

7- موزه هنرهای اسلامی؛ کاخ ابراهیم پاشا

اگر دوست دارید مجموعه‌ی ارزشمندی از هنرهای مذهبی ترکیه را مشاهده کنید، به موزه ابراهیم پاشا بروید. نکته جالب این است که خود این بنا به تنهایی از آثار مهم استانبول محسوب می‌شود. چون محل زندگی وزیر محبوب سلطان سلیمان بوده است. بعد از اعدام ابراهیم پاشا، این کاخ مدتی به‌عنوان سربازخانه، زندان و دفتر ثبت واردات دولتی استفاده شد؛ اما پس از مدتی به موزه تغییر کاربری داد.

در این موزه قالی و فرش‌های نفیس، ظروف ارزشمند، گلدان‌های زیبا و ابزار و ادوات جنگی نگهداری می‌شوند. ابراهیم پاشا که با دسیسه اطرافیان شاه کشته شد، علاقه زیادی به هنر و ادبیات غرب داشت. به همین علت گنجینه ارزشمندی از نسخ غربی جمع آوری کرده بود که می‌توانید برخی از این نسخه‌های ارزشمند را هم مشاهده کنید.

این کاخ در محله فاتح واقع شده و با چند دقیقه پیاده‌روی از مسجد سلطان احمد به میدان سلطان احمد رسیده و می‌توانید تابلوی راهنمای رسیدن به کاخ را پیدا کنید.

8- موزه پست استانبول؛ یاداور تجهیزات ارتباطی

یکی دیگر از بهترین موزه های استانبول، موزه پست است که اشیا مربوط به تاریخ پست ترکیه در آن نگهداری می‌شود. امروزه مسئولان گردشگری ترکیه یادواره‌ها و جشن‌هایی که مربوط به تجهیزات ارتباطی هستند را در این محل برگزار می‌کنند و در طی این مراسم‌ها تجهیزات مخابراتی و ارتباطی رایج در دوران عثمانی را به نمایش می‌گذارند. این موزه در منطقه هوبیار واقع شده و گشت‌وگذار در آن خالی از لطف نیست.

9- موزه آتاتورک؛ موزه بنیان‌گذار جمهوری ترکیه

مصطفی کمال آتاتورک یکی از تاثیر گذارترین و شناخته شده‌ترین چهره‌ی ترکیه است. او کسی بود که جمهوری ترکیه را پایه‌ریزی و در پایان دادن به عمر امپراتوری عثمانی موفق عمل کرد، در بسیاری از نبردهای داخلی پیروز شد و در نهایت توانست مدرنیسم را به ترکیه وارد کند. به همین علت برای مردم این کشور ارزش و اهمیت زیادی دارد و به او لقب آتاتورک یا پدر ملت تورک را داده‌اند.

موزه آتاتورک در منطقه شیشلی و ساختمانی سه‌طبقه واقع شده و وسایل شخصی آتاتورک، لباس‌ها، عکس‌ها، اسناد تاریخی و نقاشی‌های او را در خود جای داده است. اگر سری به این موزه زدید، پیشنهاد می‌کنم حتماً در ادامه مسیرتان با سوارشدن به تاکسی یا اتوبوس‌هایی که مقصدشان ایستگاه کاباتاش یا میدان بشیکتاش است، به محله بشیکتاش رفته و از کاخ عظیم دلماباغچه که محل کار آتاتورک بوده هم دیدن کنید.

موزه آتاتورک استانبول
موزه آتاتورک استانبول

10- موزه موزاییک استانبول؛ مناسب برای علاقه‌مندان به باستان‌شناسی

یکی دیگر از بهترین موزه های استانبول موزه موزاییک است که بیش‌ترین تعداد موزاییک را از سراسر جهان در خود جای داده است. آثار درون موزه از دوران بیزانس، کاخ قسطنطنیه و دوره عثمانی به جا مانده‌اند و صحنه‌هایی از شکار، تصاویر شاهان، رجال معروف، مردم عادی و مناظر مختلف را نشان می‌دهند.

باستان‌شناسان تخمین زده‌اند که در حیاط موزه بیش از ۸۰ میلیون قطعه موزاییک کوچک از جنس آهک و شیشه به کار رفته است. همچنین در محوطه موزه موزاییک، سالن‌های کنفرانس و بزرگ‌ترین مرکز کنسرواسیون دنیا قرار دارد.

این موزه استانبول در نزدیکی میدان ایاصوفیا واقع شده و یکی از جالب‌ترین جاذبه‌های شهر برای علاقه‌مندان هنر، نقاشی، معماری و البته باستان‌شناسی است.

11- موزه صنایع هوایی استانبول؛ موزه حمل و نقل هوایی و غنائم جنگی

در شهر استانبول موزه‌ای زیبا وجود دارد که وسایل مربوط به حمل و نقل هوایی در آن نگهداری می‌شود. بیشتر این آثار ابزارآلات جنگی ترکیه مانند هلیکوپتر، سلاح‌های جنگی هوایی و قطعات هواپیما هواپیما هستند که طی سال‌های مختلف مورداستفاده قرار گرفته‌اند.

علاوه‌ بر موارد فوق در موزه صنایع هوایی استانبول می‌توانید غنائم جنگی مختلف که نیرو‌های ترک از جنگ‌ها و سرزمین‌های دیگر به دست آورده بودند را هم مشاهده کنید. بد نیست بدانید که ساخت این موزه چیزی حدود ۶ سال طول کشیده است. ساختمان زیبا و دیدنی این موزه را می‌توانید در محله یاشیل کوی پیدا کنید.

12- موزه هنرهای زیبای استانبول؛ هم فال و هم تماشا

موزه هنرهای زیبا استانبول یکی از زیباترین و جالب‌ترین موزه‌های این شهر است .این مکان تفریحی -تاریخی در منطقه بشیکتاش قرار دارد و در آن نقاشی‌ها و خطاطی‌های ارزشمندی از قرن نوزدهم نگهداری می‌شود. در موزه هنرهای زیبا استانبول بخش‌های مختلفی مانند چند گالری، سینما، رستوران، فروشگاه و کتابخانه وجود دارد.

با توجه به اینکه محله بشیکتاش، معروف‌ترین صبحانه فروشی‌های شهر را دارد، پیشنهاد می‌کنیم اول سری به این رستوران‌ها زده و صبحانه سنتی یا همان kahvelti را نوش جان کرده، تا میدان بشیکتاش پیاده‌روی کنید و یا سری به استادیوم بشیکتاش بزنید و در همین حال که در کنار اسکله قدم زده و از تماشای تنگه بسفر لذت می‌برید، در موزه هنرهای زیبا هم گشت‌وگذاری داشته باشید.

13- موزه شهر؛ مجموعه‌ای از اسناد مهم

اگر دوست دارید اسناد و مدارک مربوط به تاریخ شکل‌گیری شهر استانبول، از زمان پیروزی عثمانی‌ها تا به امروز را مشاهده کنید، به سراغ موزه شهر بروید. این موزه در کاخ ییلدیز قرار دارد و می‌توانید آن را در بلوار باربادوس محله بشیکتاش پیدا کنید.

14- موزه کارتون و کاریکاتور؛ تنها کتابخانه طنز در ترکیه

در منطقه فاتح، بلوار آتاتورک، ساختمانی متعلق به قرن 16 وجود دارد که مدرسه غضنفر آقا نامیده می‌شود. این ساختمان از سال 1975 میزبان موزه کارتون و کاریکاتور استانبول بوده و توسط انجمن کاریکاتور و جمعی از هنرمندان ترکیه احداث شده است.

در این موزه می‌توانید شاهد آثاری از هنرمندان کاریکاتوریست و تصویرگر ترکیه باشید. همچنین در محوطه موزه کارگاه‌های چاپ دستی و باسمه کاری وجود دارد که می‌توانید از نزدیک نظاره‌گر کار هنرمندان باشید.

15- موزه ملی نقاشی استانبول؛ مجموعه نقاشی قصر عثمانی

دیگر موزه‌ استانبول و محل موردعلاقۀ بسیاری از هنرمندان، موزه ملی نقاشی است که علاوه بر آثار هنری چشم نواز و ارزشمند ساختمان زیبایی هم دارد. این موزه در نزدیکی کاخ دلماباغچه، در محله بشیکتاش با منظره تنگه بسفر واقع شده و عموم گردشگران می‌توانند از آن بازدید نمایند.

موزه ملی نقاشی استانبول بخش‌های مختلفی دارد؛ مهم‌ترین بخش موزه قسمت عثمانی است که دوران حاکمیت سران عثمانی را به تصویر کشیده است. در این موزه گردشگران می‌توانند آثاری از قرن‌های ۱۸ و ۱۹ اروپا و آثار هنرمندان معروف ترکیه را مشاهده کنند.

موزه ملی نقاشی استانبول
موزه ملی نقاشی استانبول

16- موزه هنر مدرن استانبول؛ اولین موزه هنر معاصر ترکیه

در محله بی‌اغلو و نزدیک به میدان تکسیم می‌توانید یک موزه دیگر به نام موزه هنر مدرن استانبول پیدا کنید که در سال 1987 با هدف نمایش آثار هنری مدرن و معاصر ترکیه شروع به کار کرد و مخزن آثار مهمی از نقاشی، مجسمه‌سازی، عکاسی و دیگر رشته‌های هنری در دوره معاصر ترکیه است. آثاری که توانسته‌اند در رسانه‌های ترکیه و دنیای هنر سر و صدا به پا کنند؛ در این موزه به نمایش گذاشته شده‌اند.

این موزه در واقع با هدف گسترش فرهنگ و هنر کشور ترکیه در سطح بین المللی، احداث شد. این مجموعه دائمی که هنر و فرهنگ معاصر ترکیه را نشان می‌دهد، آثاری را از قرن ۱۹ تا به امروز در معرض دید تماشاگران قرار داده است.

17- موزه‌ باستان شناسی استانبول؛ فهرست کاملی از آثار تاریخی و هنری دوره‌های باستانی و اسلامی

در نزدیکی پارک مشهور گولهانه، درست یک ایستگاه قبل از سلطان احمد، مجموعه‌ تاریخی بی‌نظری وجود دارد که از سه ساختمان تشکیل شده است. موزه باستان شناسی استانبول گنجینه‌ای خارق‌العاده از آثار دوره‌های قبل از اسلام و اسلامی است. گنجینه‌ای که در سه بخش مختلف در معرض دید تماشاچیان قرار می‌گیرد:

 1. موزه باستان‌شناسی: این ساختمان در سمت چپ محوطه قرار دارد و در آن آثاری از پیش از اسلام و حکومت عثمانی نگهداری می‌شود.
 2. موزه شرق باستان: این بنا روبه‌روی موزه باستان‌شناسی قرار دارد و مجموعه عظیمی از تندیس‌ها و تابوت‌های کهن در آن نگهداری می‌شود.
 3. موزه هنرهای اسلامی: این بخش که تحت عنوان غرفه کاشی هم شناخته می‌شود، توسط سلطان محمد فاتح در قرن 15 میلادی احداث شده است. در این موزه گردشگران می‌توانند از مواردی چون کاشی‌های سلجوقی، کاشی‌های دوره آناتولی و دوره عثمانی دیدن نمایند.

برای رسیدن به این موزه باید در ایستگاه گولهانه از تراموا پیاده شده و بعد از بازدید مسیر را به طرف بازار بزرگ استانبول یا میدان تاریخی سلطان احمد ادامه دهید. موزه باستان‌شناسی استانبول شاید برای همه جالب نباشد؛ اما اگر کسی شیفته تاریخ، فرهنگ و هنر است باید حتماً گشت‌وگذار در این مجموعه تاریخی را در برنامه‌اش داشته باشد.

18- موزه پرا، ساختمانی شیک و هنری

از دیگر بهترین موزه های استانبول که نباید از قلم بیفتد، موزه هنری پرا است که در نزدیکی میدان تکسیم قرار دارد و ساختمان زیبایش با نمایی بسیار شیک و مینیمال خودنمایی می‌کند. موزه پرا دو بخش دائمی و موقت دارد که در هرکدام از بخش‌ها آثار متفاوتی ارائه می‌شود. در بخش دائمی موزه معمولا آثاری از نقاشی‌های شرقی و کاشی و سرامیک‎‌های ترکیه به نمایش گذاشته می‌شود و بخش موقت موزه پرا معمولا مختص نمایشگاه‌های داخلی، خارجی است.

19- موزه ساکیپ سابانجی، تماشای آثار هنری در کنار بسفر

در حاشیه تنگه بسفر و در محله اعیان‌‎نشین ساریر نزدیک به موزه فرش، ساختمانی قدیمی و زیبا وجود دارد که از نظر گردشگران مجموعه‌ای شگرف از هنرهای زیبا را در دل خود جای داده است. در این موزه آثار ارزشمندی از خوشنویسی و نقاشی ترکیه، اروپا و آثار اسلامی نگهداری می‌شود. این موزه هم دو بخش موقت و دائمی دارد که بخش موقت آن میزبان رویدادهای فرهنگی ملی و نمایشگاه‌های بین المللی است. بد نیست بدانید که در اطراف موزه ساکیپ سابانجی پارک زیبای امیرگان قرار دارد که می‌تواند مکانی عالی برای استراحت و پیاده روی باشد.

20- موزه تاریخ علم و فناوری اسلامی؛ مربوط به پیشرفت علم و رشد تکنولوژی

اگر دوست دارید با تاریخ علمی دانشمندان جهان اسلام آشنا شوید، سری به موزه تاریخ علم و فناوری بزنید. موزه‌ای که مجموعه‌ای بی‌نظیر از ابزارهای علمی جهان اسلام که بیش از 700 سال قدمت دارند را در خود جای داده است. تعدادی از اشیایی که در این موزه وجود دارند از روی تصاویر باقی‌مانده و نقاشی‌ها بازسازی شده‌اند.

نکته جالب راجع‌به موزه تاریخ علم این است که این بنای تاریخی هم در نزدیکی موزه‌های توپکاپی، موزه باستان‌شناسی و پارک گولهانه قرار دارد. به همین علت گردشگران می‌توانند در یک روز از تمام این مجموعه‌های ارزشمند دیدن کنند.

موزه تاریخ علم و فناوری اسلامی
موزه تاریخ علم و فناوری اسلامی

21- موزه اسباب بازی استانبول؛ سفری به دوران کودکی

یکی از موزه‌های جدید و مدرن استانبول موزه اسباب بازی است که در سال 2005 احداث شده است. در این موزه بیش از 4000 اسباب بازی و مینیاتور وجود دارد که نشان‌دهنده فرهنگ و آداب اقوام ترک هستند. بد نیست بدانید که برخی اقلام این موزه بیش از 200 سال قدمت دارند. این موزه جالب در سال 2012 نامزد دریافت جایزه آکادمی اروپا در حوزه کودکان شد. مطمئن باشید بازدید از این موزه می‌تواند تجربه جالبی برای شما و کودکانتان باشد.

موزه اسباب‌بازی استانبول در بخش آسیایی، منطقه کادیکوی، محله عمر پاشا واقع شده است. با توجه به بافت تاریخی محله کادیکوی و جاذبه‌های اطراف دریای مرمره در این ناحیه، پیشنهاد می‌کنیم حتماً یک روز را به گردش در قسمت آسیایی اختصاص داده و سری هم به موزه اسباب‌‌ بازی بزنید.

22- موزه مادام توسو در استانبول؛ آثار مومی چهره‌های مشهور

شاید تا امروز نام موزه مادام توسوی لندن را شنیده باشید که محل نگهداری بسیاری از مجسمه‌های بسیار طبیعی از سلبریتی‌ها و افراد مشهور و سرشناس است. مشابه این موزه در استانبول هم با نام موزه مادام توسو در محله بی‌اغلو و خیابان استقلال قرار دارد تا بتوانید در آنجا مجسمه‌هایی از افراد مشهور ترکیه، بازیگران، خواننده‌ها، ورزشکاران و حتی سرآشپز معروف یعنی نصرت را پیدا کنید.

هزینه ورودی بلیط این مجموعه نفری 75 لیر برای تاریخ فعلی است و در آینده قطعاً افزایش خواهد داشت. در ضمن این مجموعه فقط تا ساعت 9 شب دایر است و بعد بازدید از آن می‌توانید در خیابان استقلال قدم زده، شام نوش جان کرده و خرید کنید.

موزه‌ های استانبول؛ مکانی عالی برای شناخت تاریخ، فرهنگ و هنر ترکیه

در استانبول موزه‌ها و آثار تاریخی بسیار زیادی وجود دارد که بررسی تمام آن‌ها در یک مطلب ممکن نیست. از دیگر موزه‌های زیبا و جاذبه های دیدنی استانبول می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • موزه یخ
 • موزه نیروی دریایی
 • موزه پاماکاریستوس
 • موزه آدام میکیوویچ
 • موزه معصومیت
 • موزه هنرهای معاصر
 • کاخ احلامور
 • کاخ کوچوسکو
 • کاخ بیلربی
 • کاخ ییلدیز
 • کاخ دلمه باغچه
 • موزه تایلد کیوسک
 • موزه نظامی استانبول
 • موزه سنت ایرنه
 • برج گالاتا
 • روملی حضار
 • مسجد سلطان احمد
 • قصر زیر زمینی
 • آب‌انبار یرباتن استانبول

در این بلاگ پست، تنها با تعدادی از زیباترین و بهترین موزه های استانبول آشنا شدیم که هرکدام بخش مهمی از تاریخ، فرهنگ، سنت و آداب‌ورسوم ترکیه را شکل داده‌اند و هزاران داستان ناگفته در دل دارند. پیشنهاد می‌کنیم در سفر به استانبول حتماً از این موزه‌ها دیدن کنید و اگر تجربه بازدید از این جاذبه‌ها را داشتید، نظرات و تجربیات خود را در بخش کامنت با ما و سایر مخاطبان در میان بگذارید.

بلهتقریبا خیر

نظرات

ارسال نظر

بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده‌اند.

*