چگونه در یک هتل خواب بهتری داشته باشیم؟

صدای خرت خرت دستگاه‌های یخ‌ساز می‌آید. آسانسورها زنگ می‌زنند. در طبقه اول یک میهمانی در حال برگزاری است. همه باهم دست‌به‌یکی کرده‌اند تا نگذارند شما یک شب آرام را در هتل سپری کنید.

فلایتیو به بهانه این مشکل برای بسیاری از مسافران به سراغ کامل‌ترین توصیه‌ها برای داشتن خوابی راحت در هتل‌ها رفته است. این توصیه‌ها شامل تمامی موارد شده و حتی نحوه درخواست شما به هنگام رزرو اتاق را نیز شامل می‌شود. با ما همراه باشید تا از این به بعد خوابی راحت را در هتل‌ها تجربه کنید.

رزرو اتاق هتل

۱. مطمئن شوید که اتاق موردنظر شما ساکت خواهد بود. به هنگام انتخاب اتاق به دو درخواست توجه ویژه کنید: اتاق شما در طبقات بالا و دور از آسانسورها باشد؛ اما دیگر توصیه‌های لازم برای تجربه‌ای آرام در یک هتل به شرح زیر است:

۲. اتاقی را انتخاب کنید که در وسط سالن باشد. وسط سالن معمولا ساکت‌ترین بخش هتل است، زیرا این قسمت از دستگاه‌های یخ‌ساز و ماشین‌های خودپرداز، سالن‌های خشک‌شویی، پله‌های ورود و خروج، محل تعویض لباس خدمه و دیگر مکان‌های پر سروصدای هتل دور است.

۳. اگر یک هتل دارای سوئیت‌های اختصاصی است، آن را رزرو کنید. معمولا این اتاق‌ها دارای سقف‌های بلندتر بوده و هوای بیشتر به‌مانند یک عایق صدا در برابر اتاق‌های طبقه بالای شما عمل می‌کند.

۴. از گرفتن اتاق‌هایی که روبروی استخر هستند خودداری کنید. درحالی‌که ممکن است دید شما از این اتاق‌ها بسیار زیبا باشد، اما استخرها معمولا تا پاسی از شب فعال هستند و صدا نیز در جایی که آب باشد بیشتر می‌پیچد.

۵. در مورد زمان جمع‌آوری زباله در هتل از پذیرش سوال کنید. اگر زمان جمع‌آوری زباله برای شما خیلی زود است، به سراغ اتاقی دیگر بروید.

۶. در هتل‌هایی با طبقات کم، اتاقی در قسمت پشتی رزرو کنید. این اتاق‌های معمولا ساکت‌تر هستند. اگرچه منظره روبروی شما افتضاح خواهد بود، اما ارزش سکوت آن را دارد.

۷. اتاقی را رزرو کنید که دو یا سه طبقه بالاتر از اتاق‌های میهمانی، رستوران‌ها یا دیگر فضاهای عمومی هتل باشد. شما از اینکه صدای بلندگوها می‌تواند تا چند طبقه نفوذ کند، شگفت‌زده خواهید شد.

۸. به هنگام رزرو اتاق در مورد عملیات تعمیرکاری در هتل سوال کنید. صدای عملیات نوسازی معمولا از دیوارها و طبقات مجاور به‌خوبی شنیده می‌شود. بهتر است اتاقی را انتخاب کنید که در طبقه آن عملیات نوسازی در جریان نباشد. این اتاق‌ها معمولا تمیزتر و بهتر هم هستند.

۹. سوال کنید که اتاق‌ها دارای پرده‌های ضخیم و تیره هستند؟ این پرده‌ها ضخیم و سنگین بوده و مانع از ورود نور به اتاق می‌شوند. این دقیقا همان چیزی است که شما می‌خواهید.

۱۰. مطمئن شوید که در بخش غیر سیگاری‌ها اتاق می‌گیرید. اگر شما فردی غیر سیگاری هستید، بوی کهنه سیگار در اتاق موجب ناراحتی شما به هنگام خواب یا بیدار شدن می‌شود.

۱۱. در مورد نوع بالشت‌ها سوال کنید. اگر با داشتن یک بالشت بد دچار حساسیت گردن یا کمردرد می‌شوید، در مورد انواع بالشت‌ها با درجه نرمی و سفتی هتل اطلاع کسب کنید. برخی از هتل‌ها دارای بالشت‌های سفت‌تری در اتاق میهمانان هستند، یا اینکه چندین بالشت خاص برای مسافران دارند. اگر هتل بالشت مدنظر شما را نداشت، به فکر بردن بالشتتان از خانه باشید.

۱۲. اگر با دوستتان سفر می‌کنید، درخواست اتاقی با دو تخت را بدهید. در این صورت شما خوابی راحت‌تر خواهید داشت، تا اینکه مجبور شوید در کنار فردی دیگر مرتبا غلت بخورید.

جمع‌آوری وسایل مورد نیاز سفر

۱۳. با خود گوش‌گیر به همراه داشته باشید. اگر حس می‌کنید که گوش‌گیرها آزاردهنده هستند، مقداری اسفنج یا پنبه در گوش خود قرار دهید. سختی این کار به‌مراتب کمتر از بیدار شدن از خواب در نیمه‌شب به‌واسطه یک صدا است.

۱۴. چشم‌گیرتان را نیز همراه ببرید. چشم‌گیرها نیز به‌مانند گوش‌گیرها هستند. این گزینه درصورتی‌که اتاق شما دارای پرده‌های ضخیم نیست بسیار مناسب است.

۱۵. ملحفه مخصوص خود را به هتل ببرید. اگر در چمدان جای کافی دارید، ملحفه‌های خودتان خواب راحت‌تری را برای شما فراهم می‌کنند؛ زیرا آن‌ها حس و بویی آشنا برای شما دارند. به‌علاوه اگر دارای حساسیت پوستی هستید و به برخی از مواد شوینده حساسیت دارید، بهترین کار بردن ملحفه‌های خودتان به هتل است.

۱۶. روکش بالشت خودتان را به همراه داشته باشید. اگر بردن ملحفه‌های اضافه برای شما امکان‌پذیر نیست، سعی کنید حداقل روکش بالشت خودتان را از خانه همراه داشته باشید. این روکش هم حس و بویی آشنا برای شما داشته و خواب شما را تسریع می‌بخشد.

۱۷. اتاق خود را معطر کنید. مواد شیمیایی برای تمیز کردن اتاق‌ها یا ملحفه‌ها معمولا کمی قوی هستند. مقداری مواد خوشبوکننده از خانه برای معطر کردن روکش‌های تخت به همراه داشته باشید.

آماده خوابیدن شوید

۱۸. به‌هیچ‌وجه در تخت مطالعه و کار نکرده و بر روی آن غذا نخورید. باید اعتراف کرد که این عمل گاهی به دلیل نبود فضای کافی در اتاق‌ها اجتناب‌ناپذیر است؛ اما سعی کنید تا از تخت خود تنها برای خوابیدن استفاده کنید.

۱۹. یک شام خیلی سنگین در دیروقت نخورید. سنگین شدن شما ارتباط مستقیمی با خوابتان دارد.

۲۰. چای بنوشید. یک فنجان کوچک از چای بابونه یا دیگر نوشیدنی‌های گرم فاقد کافئین می‌تواند به خواب شما کمک کند. سعی نکنید تا یک لیوان بزرگ چای بنوشید. این کار هم باعث می‌شود تا در وسط شب به دستشویی نیاز پیدا کنید.

۲۱. تلفن خود را در حالت سایلنت قرار دهید. به‌خصوص که اگر در منطقه زمانی متفاوتی از کشور خود قرار دارید. در این مواقع دوستان، خانواده و دیگر افراد سعی می‌کنند در زمانی که شما خواب هستید با شما تماس بگیرند. نوتیفیکیشن تلفن خود برای پیام‌های کوتاه، ایمیل‌ها و تلفن‌ها را قبل از رفتن به تخت غیرفعال کنید.

۲۲. انتخاب کنید که چگونه می‌خواهید صداهای بیرون را پوشش دهید. انتخاب اغلب مردم استفاده از صدای سفید است؛ صدای سفید صدایی مصنوعی است که در محیط خواب شما پخش شده و صداهای دیگر را خنثی می‌کند. می‌توان این صداها را از طریق وب‌سایت‌هایی دانلود کرد و با استفاده از تلفن‌های هوشمند یا لپ‌تاپ پخش کرد. یکی از وب‌سایت‌های دانلود صدای سفید SimplyNoise.com نام دارد.

چند لحظه قبل از خواب

۲۳. علامت «لطفا مزاحم نشوید» را در بیرون از اتاق خود نصب کنید. اگر قصد خوابیدن تا دیروقت را دارید، این کار بسیار موثر است. برخی از خدمه از ساعت ۸ صبح یا حتی زودتر مشغول به سرویس‌دهی به مسافران می‌شوند. اگر اتاق شما این علامت را ندارد، آن را از پذیرش هتل دریافت کنید.

۲۴. ساعت‌های زنگ‌دار را از قبل بررسی کنید. چند بار برای شما پیش آمده که یک ساعت زنگ‌دار ناآشنا را برای صبح زود فردا کوک کرده باشید، اما ساعت هرگز به صدا درنیامده یا اینکه در وسط شب زنگ زده است؟ برای اطمینان از این موضوع یک روش احتیاطی دیگر را نیز در نظر بگیرید. برای مثال، زنگ تلفن همراه خود را تنظیم کنید یا از پذیرش هتل بخواهید تا شما را راس ساعت مشخص بیدار کند.

۲۵. حمام آب گرم بگیرید. یک حمام آب گرم علاوه بر آرامش شما باعث می‌شود که وقتی از حمام وارد اتاق خنک شوید، دمای بدن شما به‌آرامی کاهش یابد. همین امر به خواب بهتر شما کمک می‌کند.

۲۶. دمای اتاق را تنظیم کنید. اغلب انسان‌ها در اتاقی با دمای خنک‌تر بهتر می‌خوابند. ترموستات اتاق را در دمایی پایین‌تر تنظیم کنید. اگر تمایل دارید، اندکی پنجره اتاق را باز کنید. باز کردن کامل پنجره باعث سرد شدن بیش‌ازحد اتاق و ورود سروصدا می‌شود.

۲۷. چراغ دستشویی را روشن بگذارید. اگر شما در خانه خود در میانه شب برای رفتن به دستشویی از خواب بیدار شوید، موقعیت سرویس بهداشتی را به‌خوبی دانسته و در حالت نیمه بیدار به آنجا رفته و دوباره به تخت بازمی‌گردید؛ اما انجام این کار در یک اتاق ناآشنا در هتل کمی سخت‌تر است. چراغ دستشویی را روشن گذاشته و درب آن را ببندید. این کار کمک می‌کند تا در نیمه‌شب باریکه‌ای از نور را مشاهده کنید. اگر تمایلی به این کار ندارید، می‌توانید از یک چراغ‌قوه کوچک یا چراغ‌قوه تلفنتان استفاده کنید.

۲۸. اگر قبل از خواب تلویزیون تماشا می‌کنید یا به رادیو گوش می‌دهید، یک فیلم یا موسیقی ملایم را انتخاب کنید. تماشای فیلم‌های ترسناک، مستندهای مربوط به جنگ یا آهنگ‌های راک را به ساعات دیگر روز موکول کنید. به‌علاوه اتاق‌های مجاور را نیز در نظر داشته و صدا را تا حد لازم پایین نگه دارید.

وقتی‌که در تخت هستید

۲۹. نفس عمیق بکشید. بودن در محیطی جدید می‌تواند کمی استرس‌زا باشد. کشیدن چند نفس عمیق و آرام قبل از خوابیدن به شما در آرامش و شل شدن عضلات بدن کمک می‌کند.

۳۰. برای گزارش دادن سروصدا صبر نکنید. اتاق‌های هتل‌ها معمولا دیوارهای نازکی دارند و گاهی همسایگان شما متوجه نمی‌شوند که صدای آن‌ها به‌طور کاملا شفاف وارد اتاق شما می‌شود. گاهی زدن یک ضربه به دیوار می‌تواند باعث ساکت شدن یک همسایه پرسروصدا شود. اگر این کار هم جواب نداد، کافی است تا به پذیرش هتل اطلاع دهید. آن‌ها با اتاق مجاور تماس گرفته یا تیم امنیتی هتل برای هشدار اعزام می‌کنند. سروصدای بیش‌ازحد یا تکرار تذکرها می‌تواند منجر به درخواست هتل از مسافر برای ترک آنجا شود.

۳۱. درخواست جابجایی اتاق را دهید. تمامی هتل‌ها باید شرایطی را برای مسافران فراهم کنند که در اتاق خود احساس آرامش داشته باشند. صدای ترافیک از خیابان مجاور و وزوز ماشین‌های یخ‌ساز یا آسانسور می‌تواند مسافران را شاکی کند. جابجایی وسایل در نیمه‌شب برای رفتن از اتاقی به اتاق دیگر اصلا خوب نیست. به‌علاوه ممکن است هتل اتاق خالی دیگری هم نداشته باشد؛ اما اگر قصد دارید تا چند شب در هتل بمانید، بهتر است تا صبح روز بعد این موضوع را با پذیرش در میان بگذارید.

۳۲. اگر نمی‌توانید بخوابید، از تخت پایین بیایید. این یک قانون کلی و خوب در مسافرت یا حتی خانه است. به‌جای غلت زدن در تخت، از جای خود بلند شده، چراغ مطالعه را روشن کرده و تا زمانی که مجددا احساس خواب‌آلودگی کردید، یک بخش از مجله‌ای را مطالعه کنید.

سفر خوبی داشته باشید.

بلهتقریبا خیر

ارسال نظر

بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده‌اند.

*