چرا باید به شهر آدانا در ترکیه رفت؟

سفر به شهر آدانا در ترکیه

شهر آدانا در ترکیه بستر حوادث بسیاری بوده است؛ از تصرفش در قرون وسطا تا استعمارش به دست فرانسوی‌ها. این شهر جنگ‌ها و جدل‌های بسیاری را تجربه کرده است اما با وجود این، این‌روزها به مثابه یکی از مهم‌ترین شهرهای توریستی کشور ترکیه، هر سال، با آغوشی باز از گردشگران بسیاری پذیرایی می‌کند. بگذارید ببینیم چه چیز در آدانا جذاب است که هر سال این همه توریست را به سمت خود می‌کشاند.

جاهای دیدنی آدانا

شهر آدانا در ترکیه حرف ندارد؛ پر از جاهای دیدنی است که تا به حال به عمرتان ندیده‌اید. کافی است رزرو هتل آدانا را انجام دهید و از میراث‌ تاریخی همچون پل سنگی آدانا و برج ساعت بویوک و موزه سینما بازدید کنید. در کنار این همه تک و توک تفریحگاه‌های طبیعی و غیرطبیعی مثل سد سیهان هم به چشم می‌آید که می‌شود در آن‌ها استراحت کرد. بیایید نگاهی بیندازیم به جاذبه‌های شهر آدانا.

پل سنگی آدانا

مردمان شهر آدانا در ترکیه بهش پل ساروس، ژوستین و تاشکپره هم می‌کنند. می‌گویند امپراتور هیتی داشته می‌رفته سوریه، که وسط راه در ترکیه، این پل سنگی را می‌سازد. طول پل 210 متر و عرضش 11 متر است. این پل را با سنگفرشی از تکّه‌های کوچک و بزرگ سنگ ساخته‌اند و دور تا دورش آثار هنری همچون شیر و ستاره هلالی قرار دارد. پل سنگی در نزدیکی مسجد سابانجی است.

موزه آتاتورک

اگر به دنبال یک معماری بی‌نظیر ترکی می‌گردید، به شهر آدانا در ترکیه و موزه‌ی آتاتورک بروید. این موزه یک ساختمان دو طبقه‌ی آجری/سنگی با چند پنجره‌ی بسیار زیبا دارد. ساختمان موزه‌ی آتاتورک را در قرن 19 میلادی ساخته‌اند اما وقتی آتاتورک در 1920 میلادی به آدانا سفر کرد، در این ساختمان ماند و در نهایت پس از آن سفر آن ساختمان، موزه‌ی آتاتورک لقب گرفت. موزه آتاتورک در هر طبقه بخش‌های گوناگونی دارد. مثلا در طبقه همکف شما از اتاق مطالعه‌ای که پر است از روزنامه‌های زمان جنگ استقلال دیدن خواهید کرد، در طبقه بالایی با مجسمه‌ای از آتاتورک مواجه خواهید شد که آن را با موم ساخته‌اند، به اضافه‌ی کلی عکس و تابلوی نقاشی و مجسمه‌های ریز و درشت دیگر که راوی زمان خود هستند.

مسجد سابانجی

اگر به پل سنگی رفتید، تا آن‌جا هستید، حتما سری هم به مسجد سابانجی بزنید. ضرر نخواهید کرد. سابانجی نمایی زیبا با 6 مناره‌ی بسیار بلند دارد و 28 هزار نفر را در خود جا می‌دهد. ساختمانش، دویارها و منبر و ورودی و غیره، را از سنگ مرمر ساخته‌اند. این مسجد علاوه بر معماری عظیم و شگفت‌انگیزش، خانه آثار هنری متعددی مثل خطاطی‌ها و نقوش است.

برج ساعت بویوک

یکی دیگر از جاذبه‌های شهر آدانا در ترکیه برج ساعت بویوک است. آدانایی‌ها، همه، ساعت‌هایشان را با برج ساعت بویوک تنظیم می‌کنند. برج بیوک سرگذشت سهمگینی داشته است. این بنا در جنگ فرانسه آسیب‌های سختی دید و پس از آن بارها مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت. برج بویوک ساختاری مربع شکل دارد و از آجر ساخته شده است. برج 32 متری بویوک در خیابان علی منیف واقع شده است.

موزه سینما آدانا

این موزه نمایشگاهی بزرگ از تاریخ سینمای ترکیه به شمار می‌رود. آثار حاضر در موزه سینما آدانا بیش از هر چیز روایتگر روابط میان فیلمسازان و بازیگران و کارگردانان است. موزه سینما در سال 2011 میلادی در خانه دو طبقه تاسیس شد. طبقه همکف پر است پوسترهای فیلم‌ها، طبقه اول شامل عکس‌ها و چیزهایی از آدم‌های برجسته‌ی سینمای ترکیه می‌شود. آن‌جا کتابخانه‌ی غنی‌ای هم از آثار سینمایی وجود دارد. موزه سینما آدانا در جنوب رودخانه‌ی سیهان واقع شده است.

سد سیهان

سد و دریاچه‌ی مصنوعی سیهان در منطقه شمالی شهر آدانا در ترکیه قرار گرفته است. این سد برقی آبی که در سال 1950 ساخته شد، امروزه یک تفریحگاه جذاب برای استراحت به شمار می‌رود. در وسط سید سیهان یک جزیره‌ی کوچک هست که اگر ببینیدش، سخت عاشقش خواهید شد؛ پر است از کلاب‌ها و غرفه‌های جذاب با منظره‌ای زیبا رو به دریاچه. این‌جا رستوران‌هایی هستند طعم غذاهایشان تا مدت‌ها زیر زبان‌تان می‌ماند.

سفره ترکی
سفره رنگارنگ ترکی

بهترین رستوران‌های آدانا

رستوران آدانا هیلتون(ADANA HILTON SA)

وقتی به رستوران آدانا هیلتون می‌روید، انگار در دل شهر آدانا در ترکیه از جذابیت‌های چین دیدن می‌کنید. رستوران آدانا هیلتون پر از غذاهای چینی درجه یک است و سس هویزین نقش مهمی در دستور پخت اغلب غذاهایش دارد. آن‌ها که رفته‌اند آن‌جا بشقاب اردکش را پیشنهاد می‌دهند و البته از میگوی سیچوان و گوشت گاو تردش تعریف می‌کنند. یک خانواده‌ی 4 نفره می‌توانند در رستوران آدانا هیلتون دلی از عزا در بیاورند.

ایوان کباب (EYVAN KEBAP)

در شهر آدانا در ترکیه از هر کس سراغ رستوران ایوان کباب را بگیرید، دستتان را می‌گیرد می‌برد آن‌جا؛ بس که معروف و بین مردمان بومی آدانا از جمله کباب‌خانه‌های محبوب است. ایوان کباب انواع و اقسام کباب‌های محلی و غیرمحلی را عرضه می‌کند و با سرعت چشمگیری به مشتریانش سرویس می‌دهد. مطمئن باشید اگر به رستوران ایوان کباب رفتید چندان معطل نخواهید ماند و خیلی زود غذا را تحویل می‌گیرید.  

کباپکی سی‌‌حمس(KEBAPCI SEYHMUS)

غذاهای رستوران کباپکی سی حمس باب طبع تاجران و بیزینس‌من‌هاست. بسیاری از تاجران شهر آدانا در ترکیه برای صرف غذا این رستوران را انتخاب می‌کنند. این رستوران انصافا هم آب شلغم و برّه‌های لذیذی دارد.

سالن بیر‌بیکر کباپ(BIRBICER KEBAP SALONU)

بهترین کوفته‌های ترکی را می‌توانید در بیربیکر کباب پیدا کنید. اگر رفتید آن‌جا حتما سری به این رستوران بزنید. حرف ندارد: جایی برای میل کردن بهترین جگرها و کباب‌ها.

رستوران علی (CIKCIK ALI)

فکر کنید صاحب رستوران خودش لباس بپوشد و برایتان غذا سرو کند. ایده‌ی جذابی است! نه؟ علی توی رستورانش مثل یک گارسون شخصا از میهمانان گرسنه پذیرایی می‌کند. اگر رفتید آن‌جا از علی بخواهید یک سیخ از آن برّه‌های لذیذش بهتان بدهید. حظ خواهید کرد.

آدانا ترکیه کجاست

شهر آدانا در ترکیه در 35 کیلومتری سواحل مدیترانه قرار گرفته است. با استناد به لوح‌های کشف شده هیتی، قدمت این شهر به احتمالا 2000 سال پیش قبل از میلاد بر می‌گردد. از اولین ساکنان آدانا که لوویتان‌ها بودند تا به امروز این شهر در گردنه‌ی حوادث بسیاری قرار داشته است؛ جنگ، استعمار، استثمار و غیره. با وجود هنوز که هنوز است آدانا مثل سد سکندر سرجایش ایستاده و هر سال از حجم عظیمی از گردشگران استقبال می‌کند.

بهترین زمان سفر به آدانا

آدانا خیلی گرم است! آدم نمی‌تواند تابستان پاش را بگذارد توش. دمای هوای آدانا در تابستان بین 38 تا 43 درجه سانتی‌گراد است و در کل سال هیچ بارندگی ندارد، به جز زمستان‌ها و شاید اوایل بهار. دمای هوا در زمستان در آدانا در بهترین حال 18 درجه سانتی‌گراد است. در نتیجه به نظر می‌آید سفر به آدانا در زمستان بیش‌تر از سفر به این شهر در تابستان خوش می‌گذرد.

راه های دسترسی به آدانا
راه های دسترسی به آدانا

راه‌های دسترسی به آدانا

  • تهران، استانبول، آدانا

فاصله آدانا تا استانبول 900 کیلومتر است. اگر بنا باشد با اتومبیل ازاستانبول به آدانا بروید باید کم یا بیش 10 ساعت در جاده برانید. بهترین راه برای سفر از آدانا به استانبول و از استانبول به آدانا پرواز است. حالا همه‌ی این توضیحات چرا اهمیت دارند؟

اول این‌که در ایران پرواز مستقیمی به آدانا نداریم. مرسوم‌ترین راه برای رفتن به آدانا خرید بلیط هواپیما استانبول و سفر به این شهر است. پس از آن می‌توانید در فرودگاه بلیط پرواز آدانا را بگیرید و سفر کنید. دوم آن‌که بسیار پیش می‌آید گردشگران در میانه‌ی سفر به استانبول تصمیم بگیرند سری هم به آدانا بزنند و یا در سفر به آدانا دلشان بخواهد به استانبول بروند. پس بسیار مهم است راه‌های دسترسی تهران به استانبول را بدانیم.

  • تهران، آدانا، آنتالیا

تنها برخی از پروازها از ایران به سوی آنتالیا هستند که در آدانا توقف می‌کنند. حتما این پروازها را با دقت پی بگیرید و از جزییات توقفش مطمئن شوید.

بلهتقریبا خیر

نظرات

ارسال نظر

بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده‌اند.

*