آبشار لاتون : همه چیز درباره‌ی بلندترین آبشار ایران

آبشار لاتون

آدم برود آستارا و به آبشار لاتون نرود؟! لاتون با 107 متر ارتفاع یکی از بلندترین آبشارهای شمال ایران و در میان جاهای دیدنی آستارا یکی از جذاب‌ترین مکان‌ها برای کسانی است که عاشق طبیعت و طبیعت‌گردی‌اند! این آبشار پر از گونه‌های گیاهی و میوه‌ه‌جات و گونه‌های جانوری و چشم‌اندازش تداعی‌گر بهشت است و به جاهای دیگری همچون روستا و چشمه کومه کوته و قلعه اسپیناس لاتون دسترسی دارد. در این مقاله از زیر تا بمِ این آبشار را معرفی کرده‌ایم.

آبشار لاتون کجاست ؟

تصور کنید جایی کنار کوه اسپیناس ایستاده‌اید و دارید به گستره‌ی سرسبزی نگاه می‌کنید که درست رو به روی‌تان قرار گرفته است. آن وسط حجم انبوهی از آب در میان صخره‌ها فرو می‌ریزد؛ این آبشار لاتون است. هر فصل از چهار فصل سال که آن‌جا بروید می‌بینید چگونه آبشار بی‌وقفه و یک‌سره زنده و سر ریز می‌شود.

دل از مجاورت کوه که بکَنید و به نزدیکی لاتون برسید، آبشاری خواهید دید که در مجموع 107 متر طول و 5 متر عرض دارد. می‌گویند این آبشار نه تنها یکی از بلندترین آبشارهای ایران بلکه یکی مرتفع‌ترین آبشارهای جهان به شمار می‌رود. درست به همین دلیل بود که این آبشار به عنوان یکی از میراث طبیعی ایران‌زمین به ثبت رسید و تحت حفاظت سازمان محیط زیست قرار گرفت. آبشار لاتون از شرق اسپینه می‌آید و به رودخانه‌ی لوندویل می‌ریزد و دریای خزر را از همیشه پر آب‌تر می‌کند.

جذابیت‌های آبشار لاتون

آبشار لاتون به خودیِ خود جذابیت‌های فراوانی دارد؛ از صخره‌های سخت و ستبر گرفته تا آبشاری که از دلِ آن‌ها می‌جوشد و به آن همه سختی لطافت می‌بخشد. در کنار این‌ها گونه‌های گیاهی و جانوری متفاوت نیز وجود دارد!

 • گونه‌های گیاهی لاتون

آبشار لاتون در دلِ پوشش‌های گوناگون گیاهی قرار گرفته است؛ چشم که می‌اندازید درختان سرسبز و پر بار آلو و گلابی و گردو و سیب و فندق را می‌بینید که چگونه آبشار لاتون را در آغوش می‌گیرد و جلوه‌ای منحصر به فرد به آن بخشیده است. کم‌تر جایی همچون لاتون تا به این اندازه دلپذیر و دیدنی خواهد بود. می‌توانید هوای خوش و بِکر طبیعت لاتون را در ریه‌هایتان فرو و در فضا رها کنید و جانی تازه بگیرید.

 • گونه‌های جانوری لاتون

جذابیت‌های آبشار لاتون تنها به پوشش گیاهی‌اش محدود نمی‌شود. این مکان جذاب و دیدنی، همچنین، گونه‌های جانوری استثنایی‌ای هم دارد: گراز، خرس‌های کم‌یاب، جوجه تیغی، گرگ و اسب و گاو. تماشای یکی از مرتفع‌ترین آبشارهای جهان و آبشخور دریای بزرگ خزر نه تنها خالی از لطف نیست بلکه از جمله شانس‌هایی است که کم‌تر گیر کسی می‌آید.

آب و هوای لاتون

لاتون در گیلان قرار دارد و آب و هوایش هم درست مانند گیلان است. در زمستان سرد و در بهار و تابستان شرجی است؛ اگر در پیِ یک هوای معتدل هستید اواخر زمستان و اوایل را برای سفر به آبشار لاتون انتخاب کنید. حرف ندارد! آب و هوای تازه‌ی لاتون شما را به لمس واقعی فصل بهار دعوت می‌کند.

روستای کوته کومه در آستارا
منظره‌ای از روستای کوته کومه

جاهای دیدنی لاتون

سفر به لاتون یک تیر و چند نشان است؛ این آبشار به واسطه‌ی موقعیت جغرافیایی‌اش در مجاورت سه جاذبه‌ی طبیعی آستارا قرار دارد: قلعه‌ی اسپیناس لاتون، روستا و آبگرم کوته کومه.

قلعه لاتون یا قلعه اسپینه

روی کوه اسپینه و یا همان اسپیناس، حوالی آبشار لاتون ، قلعه‌ای هست به نام قلعه‌ی اسپینه. مردم این قلعه را، به واسطه‌ی نزدیکی‌اش با آن آبشار، قلعه‌ی لاتون هم صدا می‌زنند. معروف است که قلعه‌ی اسپینه از جمله بارگاه‌های حاکم آستارا بوده است. بومیان به قلعه‌ی لاتون، قلعه‌ی نور هم می‌گویند چرا که آن‌جا آتشگاهی است که به همت نگهبانان آن قلعه تا مدت‌ها هرگز خاموش نشد و همواره درخشید. اگر به لاتون رفتید، قلعه اسپینه را از دست ندهید. وقتی در مجاورت قلعه‌ی اسپینه می‌ایستید، منظره‌ای درخشان از یک پوشش گیاهی وسیع چشم‌تان را روشن می‌کند.

روستای کوته کومه

روستای کوته کومه پر از جاذبه‌های طبیعی است؛ از آبشار لاتون گرفته تا قلعه‌ی و آبگرم. این روستا 1000 نفر جمعیت دارد. از میان ساکنان کوته کومه اغلب به سُنی هستند و به زبان تالشی حرف می‌زنند. از آن‌جایی که روستای کوته کومه در نزدیکی لاتون قرار دارد، می‌توانید با یک تیر دو نشان بزنید؛ هم آبشار را ببینید و هم در روستا گشت و گذار کنید.

آبگرم کوته کومه

گفتیم که چشمه‌ی آبگرم کوته کومه در روستایی به همین نام هست. لذت شنا کردن در این آبگرم را در هوای خنک زمستان و بهار را با هیچ چیز نمی‌شود عوض کرد. اگر به نزدیکی آبشار لاتون رفتید، تنی به چشمه‌ی آبگرم کوته کومه بزنید.

اگر خواستیم سوغاتی بخریم : بازارهای ارزان آستارا را بشناسیم

چطور به بلندترین آبشار شمال کشور برویم؟

آبشار لاتون در 15 کیلومتری آستاراست و تنها 6 کیلومتر با روستای کوته کومه فاصله دارد. در ادامه دو راه مناسب برای رسیدن به این آبشار را بررسی می‌کنیم.

مسیر کوته کومه به لاتون

برای آن‌که به لاتون بروید باید از در مسیر جاده‌ی تالش-آستارا قرار بگیرید. آن‌جا یک جاده‌ی فرعی به سمت جنوب آستارا دارد. چند کیلومتر که برانید به روستایی با عنوان کوته کومه می‌رسید که پیش‌تر به اندازه‌ی کافی از آن حرف زده‌ایم. باقی راه را اما باید با خر و یا گاو بروید و از دلِ جنگل‌های انبوه بگذرید! این مسیر تا آبشار لاتون 6 کیلومتر راه است.

راه دریاچه سوها به لاتون

پیش‌تر نیز گفته شد که آبشار لاتون در مرز اردبیل و گیلان قرار دارد. به همین دلیل شما از راه دریاچه سوها هم می‌توانید به این آبشار، یکی از مرتفع‌ترین آبشارهای ایران، برسید. از دریاچه سوها حرکت کنید به سمت لاتون بروید. اگر هم قصد دارید سری به کوته کومه بزنید، همان مسیر را این‌بار با حیوانات بارکش حدود 6 کیلومتر به سمت روستا ادامه بدهید.

برای سفر به لاتون چه چیزهایی همراه خودمان ببریم؟

سفر به آبشار لاتون آن‌قدرها هم که فکر می‌کنید آسان نیست اما خوب ارزشش را دارد. کافی است در این مسیر از یک راهنما و همچنین یک خودروی شاسی بلند کمک بگیرید. از سفر با خودروها و موتور سیکلت‌های معمولی جدا پرهیز کنید و لوازم زیر را همراه با خودتان به آن‌جا ببرید:

 • آب اضافی
 • چادر مسافرتی
 • کیسه خواب
 • زیرانداز
 • کرم ضدآفتاب
 • لباس اضافه
 • دستگاه مسیریاب
 • چراغ پیشانی یا چراغ قوه
 • عینک آفتابی
 • جعبه‌ی کمک‌های اولیه
 • آتش‌زا
 • غذای اضافه
 • جعبه ابزار مورد نیاز

همان‌طور که پیش‌تر گفته شد آبشار لاتون یکی از مهم‌ترین جاهای دیدنی آستارا است و هر طبیعت‌دوستی را سِحر و جادوی منظره‌ و آب و هوای بِکرَش می‌کند. تازه می‌توانید از آن‌جا به روستا و آبگرم کوته کومه هم بروید و در کنار دیدن کردن از آبشار در این جاذبه‌ها هم سیاحت کنید. کافی است هر چه سریع‌تر رزرو هتل آستارا را انجام دهید و راهی این شهر دیدنی شوید و چند روزی بمانید. آن‌گاه معجزه‌ی طبیعت را احساس خواهید کرد.

بلهتقریبا خیر

ارسال نظر

بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده‌اند.

*