کوته کومه کجاست؟ راهنمای دسترسی و آب و هوای کوته کومه

آبشار لاتون ؛ در اطراف کوته کومه

روستای کوته کومه از جمله برجسته‌ترین جاذبه‌های آستارا است. امکان ندارد از کسی درباره‌ی جاهای دیدنی آستارا بپرسید و نامی از این روستای خوش آب و هوا و سرسبز نبَرَد. کوته کومه بیش از هر چیز اعتبارش را از جاذبه‌های اطرافش می‌گیرد؛ از آبشار لاتون، قلعه اسپینه، لوندویل و غیره. اما این روستا دقیقا کجاست؟ آیا اجاره ویلا در کوته کومه بهترین انتخاب است و یا جای بهتری برای اقامت و بازدید از جذابیت‌های آستارا است؟

روستای کوته کومه کجاست؟

این آبادی از جاذبه‌های گردشگری در مرز گیلان و اردبیل است. این روستا نزدیک به 2000 نفر جمعیت دارد که اغلب سُنی‌مذهب هستند و به زبان تالشی حرف می‌زنند. مردمان این روستا به میهمان‌نوازی شهرت دارند؛ آن‌ها سالیان دراز میزبان گردشگران از مناطق و قومیت‌های گوناگون بوده‌اند. در حقیقت آنان به خاطر موقعیت جغرافیایی‌شان مردمانی پذیرا و حرفه‌ای در مواجهه با میهمانان‌شان هستند.

موقعیت جغرافیایی

این روستا از جمله توابع شهرستان لندویل و دهستان چلوند است. خوب که نگاه کنید آن را در عرض جغرافیایی 38 درجه و 18 دقیقه‌ی شمالی و طول 48 درجه و 14 دقیقه شرقی روی قطب‌نما پیدا می‌کنید. . از آبادی کوته کومه تا لوندویل فقط 10 کیلومتر راه است؛ رودخانه‌ی لوندویل از میان این ده می‌گذرد. کوته کومه از این نظر شاهراه بسیاری از جاذبه‌های طبیعی آستارا است؛ از آن‌جا می‌توانید بروید لاتون، می‌توانید سری بزنید به اسپینه و یا شهر لوندویل. از این روستا به همه‌ی آن‌ها راه هست. اگر بخواهید کل روستا را بگردید و خوب از سوراخ سنبه‌هایش سر در بیاورید، کلا به 3 ساعت و خرده‌ای زمان نیاز دارید.

برای رزرو: برای خرید اینترنتی بلیط قطار داخلی به فلایتیو مراجعه کنید.

هواشناسی کوته کومه

اگر می‌خواهید بروید کوته کومه، اواخر زمستان و اوایل بهار بهترین فرصت است؛ درست در این فصل‌ها هوا رو به اعتدال دارد، شکوفه‌ها سر می‌زنند و پوشش گیاهی انبوه آبادی دل هر مسافری را می‌برند، چشمه‌ها می‌جوشند و بناهای کهن و آسیاب آسیو شوان و گورستان عصر حجرش میهمان مسافران بیش‌تری هستند.

کمی از بهار آن‌ورتر، هوا سر به شرجی و گرما می‌گذارد و تابستان‌ها تقریبا غیرقابل تحمل می‌شود. پاییز فصل خزان آبادی است؛ برگ‌ریزان و خشکی و اندکی سرما. در نتیجه برای بازدید از کوته کومه هیچ فصل بهتر از بهار نیست.

مسیر آستارا به کوته کومه

خیلی از مردم ترجیح می‌دهند از آستارا بروند کوته کومه. این مسیر چیزی نزدیک به 17 کیلومتر است و با ماشین فقط 10 دقیقه فاصله دارد. برای سفر به کوته کومه هیچ چیز بهتر از تاکسی‌های دربستی و اتومبیل شخصی نیست. این‌طور ریش و قیچی دست خودتان است و می‌توانید نه تنها در کوته کومه بلکه در جاذبه‌های اطراف این روستا نیز گشت و گذار کنید و خوش بگذرانید.

جاذبه‌های آبادی

جذابیت‌های این روستا به دو دسته تقسیم می‌شوند؛ جذابیت‌های گردشگری درون روستا و جاذبه‌هایی که حول و حوش آن قرار دارد.

جاذبه‌های درون آبادی

گفتیم که گشت و گذار در آبادی تنها 3 ساعت زمان می‌برد؛ البته بدون احتساب زمانی که صرف خوش‌گذرانی در جاذبه‌های آن می‌کنیم. معلوم است که وقتی می‌خواهیم تنی به آبگرم کوته کومه بزنیم و یا برویم آسیاب آسیه شوان باید زمان بیش‌تری صرف کنیم. بیایید برخی از جاذبه‌های روستا را با هم مرور کنیم:

 • آسیاب آسیو شوان
 • گورستان کهن
 • آبگرم کوته کومه
 • مناظر و پهنه‌های سرسبز
 • چشمه‌سارهای همیشه جوشان
کلبه‌ای در کوته کومه
کلبه‌ای در کوته کومه

جاذبه‌های اطراف آبادی

مسافران معمولا وقتی می‌روند کوته کومه تنها به سیاحت از این آبادی رضایت نمی‌دهند. دلشان می‌خواهند سری هم به اطراف بزنند و از طبیعت بکرِ اطراف لوندویل لذت ببرند. این زیاده‌خواهی البته منطقی هم است. به نظر می‌رسد اگر یک روز کامل را به گشتن در اطراف این روستا اختصاص دهید می‌توانید همه‌ی جاذبه‌های زیر را ببینید:

 • آبشار لاتون
 • قلعه اسپینه
 • لوندویل

آبشار لاتون بی‌نظیر است؛ یکی از بزرگ‌ترین و مرتفع‌ترین آبشار ایران! در مقاله‌ای جداگانه راجع به آبشار لاتون حرف زده‌ایم. قلعه‌ی اسپینه و یا همان قلعه اسپیناس کمی آن‌سوتر از آبشار لاتون قرار دارد. این قلعه به دلیل منظره‌ی بی‌نظیر روبه آبشار و جنگل، آتشگاهی که سالیان سال روشن نگاه داشته شده بود و بقایای سکونت حاکم آستارا در آن معروف است. شهرستان لوندویل خودش اما حکایت دیگری دارد؛ علاوه بر رود پر آبش، می‌توانید از مکان‌های تاریخی‌اش لذت ببرید.

جاذبه‌ های دیدنی لوندویل

این آبادی خود یکی از جاهای دیدنی لوندویل است اما این آبادی و آن چشمه‌ی آب گرم و قلعه اسپینه تنها زیر مجموعه‌های دیدنی شهرستان لوندویل نیستند. در ادامه با برخی از دیگر جاهای دیدنی لوندویل آشنا خواهید شد:

 • امام‌زاده ابراهیم
 • آرامگاه محمد دوست
 • مجتمع ساحلی صدف
 • آرامگاه باباحسن
 • آبشار میه کومی
 • آرامگاه باباعلی

بدیِ ماجرا این است که این‌ها همه یک جا کم نشده‌اند! برای بازدید از هر یک از جاذبه‌ها گاهی باید از یک روستا به روستای دیگر سفر کنید. مثلا اگر بخواهید از آرامگاه محمد دوست به آرامگاه باباعلی بروید باید از قره‌سو راه بکوبید و به روستای باباعلی سفر کنید. به همین دلیل سفر با یک ماشین شخصی به مراتب هم مقرون‌به‌صرفه‌تر است و هم سفر را آسان می‌نماید.

پیشنهاد می‌دهیم به جای اقامت در ویلاهای کوته کومه، در آستارا هتل رزرو کنید؛ چرا که علی‌رغم جذابیت‌های این آبادی، یک روز هم برای گشت و گذار کافی است. با رزرو هتل آستارا دسترسی بهتری نسبت به دیگر جاذبه‌های آستارا خواهید داشت. 

بلهتقریبا خیر

ارسال نظر

بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده‌اند.

*