ایران ایر

ایران ایریاهما با نام رسمیهواپیمایی جمهوری اسلامی ایران و قدیمی‌ترین شرکت هواپیمایی در خاورمیانه است. ایران ایر کارگوزیرمجموعه این شرکت است که پروازهای باری به ۲۰۰ مقصد برنامه‌ریزی‌شده و ۵ مقصد چارتر را انجام می‌دهد. دفتر مرکزی ایران ایر در فرودگاه مهرآباد تهران قرار دارد وقطباین شرکت هواپیمایی برای پروازهای بین‌المللی، فرودگاه بین‌المللی امام خمینیو برای پروازهای داخلی،فرودگاه بین‌المللی مهرآباداست.

هواپيمايي ايران «ايرانين ايرويز» در ارديبهشت ماه سال 1325 تاسيس گرديد و اولين خدمات مسافرت هوايي خود را در مسير تهران به مشهد مقدس و پس از جنگ جهاني دوم آغاز نمود. درطول 17 سال (از سال1324 تا 1341) و به تدريج با دارا بودن تنها چند پرواز بين المللي به مهمترين خط هوايي داخلي تبديل شد.
در سال 1333 خط هوايي خصوصي ديگري تحت عنوان " پرشين ايرويز"يا "پارس" تاسيس گرديد. در ابتدا، خط هوايي "پرشين ايرويز" فقط وظيفه حمل باربه اروپا را به عهده داشت. وضعيت جغرافيايي كشور ايران و گسترش وسيع آن، دور بودن مراكز نسبتاً پرجمعيت از يكديگر، كمبود وسيله ي نقليه اعم از جاده اي و ريلي، لزوم ارتباط سريع و مطمئن سازمان هاي علمي و دولتي و از همه مهمتر نبود يك شبكه منظم با قابليت هاي بالا در راستاي احياي حقوق متقابل هوايي با ساير كشورها و همچنين تامين رفاه و آسايش بيشتر ملت ايران، همه و همه شرايطي را فراهم سا خت تا هيات وزيران در تاريخ بيست و يكم بهمن سال 1340، پيشنهاد وزير راه را مبني بر تاسيس يك شركت هواپيمايي متعلق به ملت، به تصويب برساند.

تاسیس هما


در پي اتخاذ اين تصميم شركت هواپيمايي ملي ايران در تاريخ پنجم اسفند ماه سال 1340 با ادغام دو شركت هواپيمايي "ايرانين ايرويز" و "پرشين ايرويز" و ايجاد خط هوايي جديدي با نام "هواپيمايي ملي ايران" با علامت اختصاري و سمبل "هما" تاسيس شد و از فروردين ماه سال 1341 فعاليت هاي خود را آغاز نمود. از جمله اهداف اوليه ي تاسيس "هما"، پوشش احتياجات حمل و نقل هوايي داخل كشور همراه با رعايت بيشتر اصول ايمني پروازي و برقراري سرويس‌هاي حمل و نقل هوايي با كشورهاي هم جوار و دور دست، ضمن مراعات همزمان قراردادهاي متقابل مباني تجاري و مصالح كشور بود.

با عضویت در خبرنامه فلایتیو از تخفیف­ های شگفت­ انگیز ما با خبر شوید