جشن روز مردگان در مکزیک ریشه در کجا دارد؟

جشن روز مردگان در مکزیک

Dia De Los Muertos   یا جشن روز مردگان، بزرگ ترین تعطیلات رسمی در مکزیک است که روزهای اول ماه نوامبر را به خود اختصاص داده است و سه روز ادامه دارد. در این روزها تمام اداره‌ها، بانکها و سازمان ها تعطیل هستند و همه مردم مکزیک به علاوه گردشگرانی که از تمام دنیا برای دیدن و شرکت در این مراسم به مکزیک رفته اند، در جشن شرکت می‌کنند. چرا که مکزیکی‌ها معتقد هستند که ارواح درگذشتگان در این شب‌ها به زمین باز می‌گردند و تا صبح روز بعد در کره زمین هستند و این فرصت مناصبی است تا آنان دوباره خود را با مردگان شان زنده کنند و از آنان یاد کنند. البته این جشن ریشه در این اعتقاد مکزیکی ها به جاودانگی روح دارد.

در این روزهای جشن مردگان، مردم مکزیک از ارواح درگذشتگان خود پذیرایی می کنند!

به این ترتیب که مثلا غذاهایی که درگذشتگان شان دوست داشته اند را آماده می کنند تا روح آن ها را به خانه بازگردانند، یا وسایل مورد علاقه آن ها را در محل های خاصی یا روی مزار آن ها قرار می دهند.

علاوه بر این، مردم شهر و خانه ها را با انواع تزییناتی که برای گردشگران عجیب و غریب است رنگین و جذاب می کنند و به شادی می پردازند. ضمن آن که کسانی که درگذشتگانی دارند به مقبره آن ها می روند، با پاکیزه کردن، افروختن شمع، گذاشتن گل و دعا از آنان یاد می کنند. همچنین مردم موسیقی مورد علاقه درگذشتگان را نیز در این روزها می نوازند.

در مکزیک آیین جشن روز مردگان، با سنت های دوران پیش از استعمار اسپانیایی و آداب و اعتقادات مسیحی در هم آمیخته است.چرا که مردم مکزیک پیش تر اعتقاد داشته اند که مردگان پس از مرگ، همچنان به زندگیادامه می دهند و نیازهای زنده ها را دارند. به همین خاطر آنان مردگانخود را با ظرف هایی از خوراکی ها، نوشیدنی ها و نیز با ابزار و وسایلی که درانجام کار و حرفه خود از آن ها، استفاده می کردند یا به آن ها علاقه داشتند، به خاک می سپردند. البته این آیین در مصر باستان و برخی کشورهای دیگر نیز رواج داشته اشت و در برخی مناطق ایران باستان نیز رواج داشته است.

اگر شما هم اهل شرکت در مراسم و جشنواره های عجیب و غریب دیگر ملت ها هستید الان فرصت مناسبی است تا به مکزیک بروید و در جشن روز مردگان شرکت کنید.

برای اطلاع از پروازهای مکزیک و خرید بلیط هواپیما به فلایتیو مراجعه کنید.

بلهتقریبا خیر

ارسال نظر

بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده‌اند.

*