iran-global-heritage
1395/12/02 - 12:20 اخبار گردشگری

آثار ثبت شده ایران در میراث جهانی یونسکو کدامند؟ (قسمت اول)

میراث جهانی یونسکو عهدنامه ای بین المللی است که موضوع آن حفظ آثار تاریخی، طبیعی و فرهنگی بشر است که اهمیت جهانی دارند و متعلق به تمام انسان‌ های زمین فارغ از نژاد، مذهب و ملیت خاص است.

بر پایه این کنوانسیون کشورهای عضو یونسکو می‌ توانند آثار تاریخی، طبیعی و فرهنگی کشور خود را نامزد ثبت در میراث جهانی یونسکو کنند. حفاظت از این آثار پس از ثبت، در عین باقی ماندن در حیطه حاکمیت کشور خود، به عهده تمام کشورهای عضو خواهد بود. آثار میراث جهانی ثبت‌ شده در سازمان یونسکو، مکان ‌هایی مانند جنگل، کوه، آبگیر، صحرا، بقعه، ساختمان، مجموعه و یا شهر هستند.

ایران که در سال 1975 به این کنوانسیون پیوسته است، 21 اثر ثبت شده در میراث جهانی یونسکو دارد.

با این آثار بیشتر آشنا شوید.

1. زیگورات چغازنبیل (1979)

زیگورات چغازنبیل اولین اثر ثبت شده ایران در میراث جهانی یونسکو است. این زیگورات پرستشگاهی است كه ایلامی ها حدود 1250 سال پیش از میلاد مسیح برای خدایان خود ساخته بودند.

این زیگورات در جنوب غربی ایران، در استان خوزستان و در شهرستان شوش واقع شده است.

2. میدان نقش جهان اصفهان (1979)

این میدان مستطیل‌ شکل که شکل کنونی آن برای اولین بار در دوره صفویه، در زمان شاه‌ عباس ساخته شد، یکی از زیباترین و مهمترین نمادهای پایتخت ایران در زمان صفویه بود که تحسین بیشتر جهانگرادن را در آن زمان برمی‌ انگیخت. در چهار سوی این میدان، چهار بنای تاریخی زیبا قرار دارد.

اگر قصد دیدن این بناهای تاریخی را دارید می توانید با خرید بلیط چارتر ارزان به اصفهان سفر کنید.

3. تخت جمشید، فارس (1979)

تخت جمشید یا پارسه نام یکی از شهرهای باستانی ایران است که طی سالیان پیوسته، پایتخت باشکوه و تشریفاتیِ پادشاهی ایران در زمان امپراتوری هخامنشیان بوده‌است.

در این شهر باستانی مجموعه کاخ‌هایی به نام تخت جمشید وجود دارد که در دوران زمامداری داریوش بزرگ، خشایارشا و اردشیر اول بنا شده‌است.

4. تخت سلیمان، تکاب (2003)

تخت سلیمان یا آتشکده آذرگُشنَسب نام یک محوطه تاریخی بزرگ در نزدیکی تکاب و روستای تخت سلیمان در استان آذربایجان غربی است. تخت سلیمان بزرگترین مرکز آموزشی، مذهبی، اجتماعی و عبادتگاه ایرانیان در قبل از اسلام به شمار می‌ رفت.

5. بم و چشم‌انداز تاریخی آن، کرمان (2004-2007)

ارگ بم در گوشه شمال شرقی و چسبیده به شهر بم در استان کرمان و در مجاورت جاده ابریشم قرار دارد. بنا به روایات متعدد، تاریخ ساخت این بنا به دوران اشکانی و یا هخامنشی برمیگردد. جالب است بدانید که تا اواخر دوره قاجار، ارگ بم همچنان مسکونی بوده ‌است.

این بنای تاریخی در زمین ‌لرزه بم در سال 1382 ویران شد.

6. پاسارگاد، فارس (2004)

مجموعه میراث جهانی پاسارگاد مجموعه‌ ای از سازه ‌های باستانی برجای ‌مانده از دوران هخامنشی است که در شهرستان پاسارگاد در استان فارس جای قرار گرفته است.

این مجموعه دارای ساختمان ‌هایی چون آرامگاه کوروش بزرگ، مسجد پاسارگاد، باغ پادشاهی پاسارگاد، کاخ دروازه، پل، کاخ بارعام، کاخ اختصاصی، آب‌ نماهای باغ شاهی، آرامگاه کمبوجیه و ... است.

برای دیدن مجموعه پاسارگارد می توانید از طریق سایت فلایتیو اقدام به خرید اینترنتی بلیط قطار کنید و به شهر شیراز سفر کنید.

برای آشنایی با دیگر آثار ثبت شده در میراث جهانی یونسکو به مطلب بعدی وبلاگ مراجعه کنید.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط