شرایط سفر به ارمنستان و تزریق واکسن در ارمنستان

 حدود سه ماه از شروع واکسیناسیون سراسری در کشور می‌گذرد. کمبود واکسن و عدم توزیع دوز دوم بین مراکز بهداشت باعث سردرگمی مردم و ترغیب آن‌ها برای سفر به کشورهای همسایه شده است. یکی از این کشورها که طی هفته‌های اخیر مورد توجه مردم قرار گرفته، ارمنستان است که موجب افزایش خرید بلیط هواپیما ارمنستان شده است.

وزارت بهداشت ارمنستان اعلام کرده که یکی از مراکز تزریق واکسن کرونا در این کشور می‌تواند در سطح عمومی فعالیت کرده و برای گردشگران خارجی هم واکسن تزریق کند. این اقدام ارمنستان باعث شد تا مردم کشورهایی مانند ایران، روسیه و لهستان برای تزریق واکسن به این کشور سفر کنند. به گفته دولت ارمنستان تزریق واکسن کرونا به‌صورت رایگان، بدون نیاز به ثبت‌‌نام قبلی است.

با این حال ارمنستان تزریق واکسن کرونا به مسافران ایرانی را منوط به اقامت ده روز در این کشور اعلام کرده است. بر اساس گفته‌های سخنگوی گمرک ایران، به صورت میانگین روزانه ۵۰ مسافر به تعداد ایرانی‌هایی که به قصد تزریق واکسن از مرز نوردوز وارد خاک ارمنستان می‌شوند، اضافه می‌شود. شما می‌توانید از سه ایرلاین قطر، فلای دوبی و ایر ارمنیا بلیط هواپیما به مقصد ارمنستان را با قیمت مناسب تهیه کنید.

شرایط تزریق واکسن در ارمنستان

در حال حاضر ارمنستان به‌ صورت رایگان اقدام به تزریق واکسن برای گردشگران کرده است و مراکز درمانی متعددی در قالب غرفه‌های خیابانی ارمنستان این خدمات را ارائه می‌دهند.

تنها مدارک لازم، اخذ پاسپورت برای تهیه بلیط هواپیما ارمنستان، داشتن نتیجه منفی آزمایش کرونا برای مجوز ورود به این کشور و بعضی مدارک شناسایی معمول است. مسافر باید ۷۲ ساعت پیش از سفر در مراکز مورد تایید ایرلاین‌ها تست کرونا بدهد. برای سفر به ارمنستان شما نیاز به ویزا ندارید اما حتما پاسپورت باید حداقل ۷ ماه اعتبار داشته باشد.

پیشنهاد مجله فلایتیو:

به یاد داشته باشید که با توجه به واکسنی که در این کشور تزریق می‌کنید، ۲۸ روز بعد برای واکسن سینوفارم، ۹۰ روز بعد برای واکسن اسپوتنیک یا ۱۲ هفته بعد برای واکسن آسترازنکا و… باید مجددا برای دریافت دوز دوم واکسن به مرکز درمانی و پزشکی مربوطه در ارمنستان مراجعه کنید.

از ماه آوریل تزریق سه واکسن آسترازنکا، اسپوتنیک وی و سینوواک چین، واکسیناسیون در این کشور آغاز شد در این حین واکسن‌های آسترازنکا و سینوواک در دسترس عموم قرار دارد اما واکسن روسی اسپوتنیک به افراد ۱۸ الی ۵۴ ساله که آسیب‌پذیر هستند تزریق می‌شود.

با این حال روند کامل آن در آینده به صورت کامل مشخص نیست، زیرا که به دلیل شرایط مرزها و تمایل خود دولت ارمنستان برای این کار روی فرایند تزریق واکسن تاثیر خواهد گذاشت.

به یاد داشته باشید که مسئولیت کامل واکسیناسیون به عهده شخص مسافر است و تحت پوشش بیمه ایران قرار نخواهد گرفت. طبق اعلام وزارت بهداشت ارمنستان واکسیناسیون در روزهای شنبه و یکشنبه از ساعت ۱۰.۰۰ تا ۱۶:۰۰ انجام می‌شود و افرادی که قصد تزریق واکسن را دارند باید از قبل با پلیس تماس بگیرند و ثبت نام کنند.

عوارض برای خروج از کشور در اولین سفر ۲۶۴ هزار تومان است که برای بار دوم ۵۰ درصد و برای بارهای سوم به بعد صد در صد افزایش پیدا می‌کند.

بلهتقریبا خیر

ارسال نظر

بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده‌اند.

*