بلیط قطار تهران یزد, بلیط قطار یزد تهران

 

 

بلیط قطار یزد تهران

 

 

معرفی استان یزد

استان یزد حدود 72000 کیلومتر مربع وسعت دارد و تقریبا 5/4 درصد از وسعت کل ایران را در بر می‌گیرد. این استان از شمال و غرب به استان اصفهان، از شمال شرقی به استان خراسان، از جنوب غربی به استان فارس و از جنوب شرقی به استان کرمان محدود می‌شود.

آب و هوای استان یزد به دلیل قرار داشتن بر روی کمربند خشک جهانی دارای زمستان‌هایی سرد و نسبتا مرطوب و تابستان‌هایی گرم، طولانی و خشک است.

مرکز این استان شهر یزد است و شهرهای مهم آن عبارتند از یزد، اشکذر، صدوق، خاتم، ابرکوه، مهریز، تفت، اردکان، میبد، طبس بافق و بهاباد.

جالب است بدانید که گروه بزرگی از زرتشتیان ایران در استان یزد و به ویژه شهرستان اردکان زندگی می‌کنند. به دلیل خشکی آب و هوا و اندک بودن میزان بارندگی بین استان‌های ایران کمترین اراضی کشاورزی در یزد قرار دارد. استان یزد استانی صنعتی است که صنعت بافندگی آن از شهرت زیادی برخوردار است. صنعت شیرینی‌سازی در استان یزد از قدمتی دیرینه برخوردار بوده و محصولات آن صاحب شهرتی شده‌اند که از مرزهای ایران هم فراتر رفته است.

مهمترین شیرینی‌جات یزدی با نام‌های قطاب، پشمک و باقلوا شناخته می‌شوند.

یزد به معنی پاک و مقدس است و شهر یزد نیز به معنای شهر خدا و سرزمین مقدس است.

وجود آثاری از مهر و آناهیتا، ایساتیس و هخامنشی، زندان اسکندر، برج و بارو کهن، درهای بزرگ و عظیم و پناهگاه‌های متعدد موبدان و سران ساسانی و ابنیه و یادگارهای بعد از اسلام نظیر مساجد، امامزاده‌ها و مزارها، نشانگر فرهنگ و تمدن قبل و بعد از دوره اسلامی در این استان بوده است.

شهر یزد

یزد یکی از شهرهای قدیمی ایران است که نام باستانی آن ایساتیس یا فرافر (هرفته) بوده و جز قلمرو حکومت ماد به شمار می آمده است. شهر ایساتیس در چند کیلومتری جنوب غربی شهر یزد کنونی قرار داشته و در منابع جغرافیای بطلمیوس به نام ایستیخای در بیابان کارمانیا (کرمان) از آن یاد شده است.

بنای شهر کنونی یزد را به یزدگرد دوم، شاه ساسانی نسبت می دهند. به دستور یزدگرد، سه تن از سرداران وی به نام بیده، میبد و عقدا، مامور گردیدند تا سه روستا در پیرامون شهر نوبنیاد یزد ایجاد کنند. آنان محل هایی به نام ده بیده، عقدا و میبد را پدید آوردند که هنوز هم به همین نام باقی هستند. در زمان یزدگرد سوم شهر یزد به دست لشگریان عثمان افتاد و مردم یزد با پذیرفتن جزیه به آیین نیاکان خویش یعنی زرتشتی باقی ماندند. بعدها دین اسلام در آن جا نفوذ کرد و مردم کم کم به دین اسلام روی آوردند.

این شهر به عروس کویر ایران شهرت دارد چرا که با معماری ویژه کویری چون نگین انگشتری در کویر می درخشد. بیشتر ساختمان های واقع در بافت قدیمی شهر از خشت ساخته شده و علاوه بر آن، وجود بادگیرهای فراوان که به منظور تهویه هوا و خنک نگه داشتن ساختمان از آن ها استفاده می شود، شهر یزد را به شهر بادگیرها معروف کرده است. در پاره ای از منابع، نام یزد را دارالعباده نیز گفته اند.

 

شهر یزد به لحاظ داشتن آثار تاریخی، مجموعه ای بی نظیر از بناهای اسلامی را در خود جای داده است. قدمت بیشتر این بناها به دوره سلجوقی برمی‌گردد. از ویژگی های معماری زمان سلجوقی می توان به تلفیق کاشی، آجر و گچبری در ساخت بناهای مختلف اشاره کرد.

شهر یزد مرکز استان یزد در حاشیه کویرهای مرکزی و حاشیه شمالی رشته کوه های شیرکوه واقع شده و بزرگ‌ترین شهر استان یزد به شمار می‌رود. شهر یزد در دشتی پهناور و حاصلخیز گسترده شده و مساحت آن 80 کیلومتر مربع است. طبق آمار سرشماری سال 1390، جمعیت این شهر حدود 889583 نفر بوده است. برای خرید بلیط قطار تهران یزد و بلیط قطار یزد تهران از خدمات فلایتیو استفاده کنید. 

قطار تهران یزد و قطار یزد تهران

قطار تهران یزد و یزد تهران 4 نوع متفاوت دارد که ساعت حرکت هر یک از آنها متفاوت است. قطار پردیس تندرو همه روزه ساعت 6:15 دقیقه از تهران حرکت می‌کند و ساعت 12:15 دقیقه به یزد می‌رسد.

دیگر قطار پردیس تندرو ساعت 17:00 از تهران حرکت می‌کند و ساعت 23:30 به مقصدش یزد می‌رسد.

قطار لوکس 4 نفری غدیر نیز ساعت 21:40 دقیقه از تهران حرکت می‌کند و ساعت 5:20 دقیقه صبح به یزد می‌رسد.

قطار شش تخته مهتاب هم همه روزه ساعت 21:40 دقیقه حرکت می‌کند و ساعت 5:20 دقیقه صبح به یزد می‌رسد.

با عضویت در خبرنامه فلایتیو از تخفیف­ های شگفت­ انگیز ما با خبر شوید